Kıl Kökü İltihabı Neden Olur?

Kıl Kökü İltihabı Neden Olur?
19.08.2022 18:20
Kıl kökü iltihabı, kullanılmakta olan ilaçların yan etkisi veya ciltte hijyenin sağlanamaması sonucunda gerçekleşir. Kıl kökü iltihabı hakkında, kıl kökü iltihabı neden olur? Kıl kökü iltihabının belirtileri nelerdir? Kıl kökü iltihabı kaşıntı yapar mı? Gibi konular, kıl kökü hakkında merak edilenler arasındadır. Yeni yazımızda, kıl kökü iltihabı hakkında merak edilenleri, sizler için derledik.

Kıl kökü iltihabı, kullanılmakta olan ilaçların yan etkileri sebebi ile meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte kıl kökleri, ter ve vücudumuzdaki sıvıların atımında, oldukça önemli bir rolde bulunmaktadır. Kıl köklerinde meydana gelen iltihaplar, farklı hastalıkların oluşmasına da zemin hazırlamaktadır. Bununla birlikte kıl kökü iltihabının neden olduğu, insanlar tarafından merak edilmekte ve araştırılmakta olan konular arasında bulunmaktadır. Bu anlamda, kıl kökü iltihabının nedenlerini, şu şekilde sıralayabiliriz; mantarlar, sıcak ortam, aşırı terleme, hijyenik olmayan cilt yapısı, aşırı kilo ve obezite, sürtünme, mayalar ve parazitler, kıl kökü iltihabının nedenleri arasında görülmektedir. Kıl kökü iltihabının tıbbi anlamda kullanılan terimi ise, folikülit'tir. Kıl kökü iltihabının bulaşıcı olup olmadığı merak edilen bilgiler arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte kıl kökü iltihabı, mantarlar ve bakteriler sonucunda meydana gelmiş ise, bulaşıcı nitelik taşımaktadır. Kıl kökü iltihabının tedavisi ise, iltihabın evresine göre farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte, kıl kökü iltihabının tedavisini, şu şekilde açıklayabiliriz; aşırı kilolardan arınmak, cerrahi müdahale, hijyene önem göstermek, sıcak kompres uygulamak ve antibiyotik tedavisi, kıl kökü iltihabının tedavileri arasında bulunmaktadır. Kıl kökü iltihabının meydana gelmesinde, kişinin bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Bununla birlikte, sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olan kişinin, kıl kökü iltihabına yakalanması, ancak mantarlar sayesinde gerçekleşmektedir. Bu anlamda, kıl kökü iltihabına yakalanan çoğu kişinin, bağışıklık sisteminin düşük olduğu saptanmıştır.

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri Nedir?

Kıl kökü iltihabında, birçok farklı belirti bulunmaktadır. Bununla birlikte, kıl kökü iltihabı oluşumunda meydana gelen belirtileri, şu şekilde sıralayabiliriz; kılları çevrelemekte olan kızarıklık ve kızarıklığın irinli bir şekilde bulunması, kıl kökü belirtilerinden en sık görülenidir. Bunun dışında ise, kıl kökü belirtilerinden diğerlerini, şu şekilde belirtebiliriz; kaşıntı, şişlik, çıban ve akıntılar.

Kıl Kökü İltihabı Kaşıntı Yapar Mı?

Kıl kökü iltihabı, evrelerine göre tedavi edilmek ile birlikte, birçok farklı yan etkisi bulunmaktadır. Yan etkilerinden sıkça görüleni ise, çıban çıkması, şişlik ve akıntılardır. Kıl kökü iltihabının, doğal yollar ile birlikte geçip geçemeyeceği ise, sıkça araştırılmakta ve merak edilmektedir. Bununla birlikte kıl kökü iltihabında kullanılmakta olan, zerdeçal ve zeytinyağı, oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Zerdeçalın zeytinyağına karıştığından emin olduktan sonra karışımın, kıl kökü iltihabı oluşan bölgeye sürülmesi, meydana gelen iltihap ve akıntıları önleyecektir. Kıl kökü iltihabının, kaşıntı yapıp yapmadığı ise, sıkça araştırılmakta olan ve merak edilmekte olan konular arasındadır. Bununla birlikte, kıl kökü iltihabının kaşıntılara neden olduğu, kıl kökü iltihabının bilinen yan etkileri arasındadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir