Kurtuluş Savaşında Fransızlar Nereyi İşgal Etti?

Kurtuluş Savaşında Fransızlar Nereyi İşgal Etti?
30.11.2022 20:56
Kurtuluş savaşında Fransızlar nereyi işgal etti? Fevzi Çakmak Kurtuluş savaşında ne yapmıştır, Fenerbahçe’nin Kurtuluş savaşında yaptıkları nelerdir? Kurtuluş savaşında Gaziantep’i hangi devlet işgal etmiştir? Kurtuluş savaşında nerelerde genelgeler yayınlandı, hangi iller işgal edilmemiştir? Kurtuluş savaşı hakkında birçok merak edilen soru tarihi araştıran ve öğrenmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Soruların cevaplarını değerli okuyucularımız için derleyip bu yazımızda tüm detaylarıyla yer verdik...

Mütarekenin 7. ve 16. maddelerini ileri süren itilaf devletleri bölgede Yıldırım Orduları Komutanı olarak bulunan Mustafa Kemal Paşa'nın tüm çabalarına ve direnmesine rağmen,  4 - 9 Kasım 1918'den itibaren başta İskenderun Limanı olmak üzere Hatay, Urfa, Antep, Maraş ve Çukurova bölgesini işgal ettikleri bilinmektedir.

Fevzi Çakmak Kurtuluş Savaşında Ne Yapmıştır?

1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale, Kafkas ve Suriye Cephelerinde savaşan ünlü isim Fevzi Çakmak; Çanakkale Savaşı'nda Mustafa Kemal Paşa'nın gerçekleştirdiği Conkbayırı Taarruzuna yardımcı olmasıyla bilinmektedir.

Ünlü isim yaşamının yarısından fazlasını savaş meydanlarında geçirmiştir. 10 Nisan 1950'de hayata gözlerini yuman ve Türkiye'nin ikinci ve son mareşali Fevzi Çakmak, İzmir'in Yunan ordusu tarafından işgaline karşı durması başta olmak üzere verdiği kararlarla milli mücadelenin en önemli isimlerinden biri olarak tarihe ismini yazdırmıştır.

Fenerbahçe'nin Kurtuluş Savaşında Yaptıkları Nelerdir?

Kurtuluş Savaşı’nın gizli kurtuluş planlarını yapan Mustafa Kemal Atatürk, Fenerbahçe Spor Kulübünü ziyarette bulunmuştur. Kulp yöneticilerinden Mustafa Elkatip Bey’in de aralarında bulunduğu yöneticilerle üç saat süren gizli bir görüşme meydana getirilmiştir.

O gün o görüşmede konuşulanlar, üç yıl sonra netleşecekti. İşgal Kuvvetleri Komutanı olarak bilinen İngiliz General Harringtün,  Fenerbahçelileri Anadolu’daki milliyetçilere silah kaçırmakla suçlu olarak göstereceğinden dolayı kulübü kapatması muhtemel bir hareketti.

Mustafa Kemal öğleden sonra kulüpten ayrılmıştır. Ancak ayrılırken bir kayıkla karşıya geçmek ister. Amacı buradan kıyıları takip ederek Anadolu’ya silah kaçırmanın mümkün olup olmadığını kendinin kendi gözüyle görmesi istemesidir.

Kurtuluş Savaşında Gaziantep'i Hangi Devlet İşgal Etmiştir?

15 Ocak 1919'da İngilizler tarafından işgal edildikten sonra 5 Kasım 1919'da Fransız işgaline terk edilen Antep'in işgal süreci 9 Şubat 1921 yılına kadar devam sürdürdüğü bilinmektedir. Antep'e “Gazi” unvanı verilmesine vesile olan büyük bir direnişin yaşandığı bu süreç türkü, şiir, makale gibi sanat ve düşünce eserlerine de çok güzel bir şekilde, kafiyeler dahilinde yansımıştır.

Kurtuluş Savaşında Nerelerde Genelgeler Yayınlandı?

Tarihte 28 Mayıs 1919 yılında Havza Genelgesi'ni yayımlandığı bilinmektedir. Havza'da Fransız birliklerinin bulunmasından dolayı Mustafa Kemal 12 Haziran 1919'da Amasya'ya geçiş yaptığı bilinmektedir. Burada 22 Haziran 1919'da arkadaşlarının da imzaladığı Milli Mücadele Programı'nı ortaya koyan Amasya Genelgesi'ni yayınladığı bilinmektedir.

Kurtuluş Savaşında Hangi İller İşgal Edilmemiştir?

Kurtuluş savaşında İngilizler;

·         Çanakkale,

·        Musul,

·        Batum,

·        Antep,

·        Konya,

·        Maraş,

·        Samsun,

·        Bilecik,

·        Merzifon,

·        Urla ve Kars'ı işgal etmişlerdir.

Fransızlar ise;

·        Trakya'daki demiryolunun önemli istasyonlarını,

·        Dörtyol,

·        Mersin,

·        Adana ve Afyon istasyonunu işgal etmişlerdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir