Kurtuluş Savaşı Sırasında Padişah Ne Yaptı?

Kurtuluş Savaşı Sırasında Padişah Ne Yaptı?
29.11.2022 22:09
İstiklal Harbi ya da Kurtuluş Savaşı olarak bilinen sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu büyük mücadeledir. Savaşın içeriği ve detayları hala merak konusudur. Kurtuluş savaşı sırasında padişah kimdir, Ruslarla savaştık mı, sadece yetişkinler mi savaşmıştır? Kurtuluş savaşı sırasında silahlar nereden alınmıştır, Şerife Bacı’nın hikayesi nedir, toplam kaç şehit verilmiştir? İşte detaylar.

Kurtuluş Savaşı sırasında, Osmanlı’nın son Padişahı olan Sultan Vahdettin tahtta oturmaktaydı. İzlemiş olduğu siyaset ve tutumuyla oldukça tartışmalı bir profil çizen Sultan Vahdettin, Mustafa Kemal’e savaşmaktan değil barıştan yana bir Padişah olduğunu söylen bir telgraf çekmiştir. Bu sırada Osmanlı Devleti ve İtilaf Devletleri arasında içeriğinde oldukça ağır şartlara yer verilen Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır.

Antlaşma şartlarına göre ordu terhis edilecek, silahlara el konulacak ve itilaf devletlerinin gerekli gördüğü yerlere gözlemciler yerleştirilecektir. Bu ağır antlaşma Kurtuluş Savaşı sırasında Limni adasında imzalanmıştır.

Kurtuluş Savaşında Ruslarla Savaştık Mı?

Savaş boyunca yağmalar, yıkımlar ve çok sayıda kayıplar verilen Kurtuluş Savaşı çok cepheli bir savaştır. Savaşın sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sonuçlanmıştır. Yunan, Fransız, Ermenilerle ayrı ayrı savaşılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda Ruslarla savaşılmamış, aksine Sovyetler Birliğinden destek alınmıştır.

Kurtuluş Savaşı’nda Sadece Yetişkinler Mi Savaşmıştır?

Kurtuluş Savaşı ya da İstiklal Harbi olarak anılan savaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sonuçlanmış, yokluklarla ve imkansızlıklarla kazanılmış büyük bir zaferdir. Topyekün bir savaş olan Kurtuluş Savaşı eli silah tutan herkesin savaştığı, kadın yaşlı, çocuk demeden cepheye koştuğu bir mübadeledir. Yani sadece yetişkinler değil çocuklarda savaşta yer almıştır.

Kurtuluş Savaşı’nda Silahlar Nereden Alınmıştır?

Osmanlı Devleti son dönemlerini yaşamaktaydı. Tarım faaliyetleri oldukça fazla olan bir devlet olmasına rağmen son dönemlere doğru kendi halkını besleyemez duruma gelmiştir. Kurtuluş Savaşı esnasında halk yoksul ve bitkin durumdaydı. Savaşacak değil bir cephane ekmek bulmak bile oldukça zor olan bir durumdu.

Tüm çaresizlikler içinde, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklar aranıyordu. Ve bu esnada Atatürk “Tekalif-i Milliye“ kanunu çıkardı. Bu kanunla birlikte herkes elinde neyi var neyi yoksa ortaya koyacaktı. Milli mücadele yalnızca böyle kazanılabilirdi. Ayrıca “Tütün Tekeli“ “Duyun-ı Umumiye“ kararlarıyla da az da olsa cephane ve yiyecek temini yapılmıştır.

Ayrıca savaş esnasında Sovyet Rusya, İtalya, Hindistan, Azerbaycan gibi devletler yardımda bulunmuşlardır.

Kurtuluş Savaşı’nda Şerife Bacı’nın Hikayesi Nedir?

Kahraman Türk kadınlarından biridir Şerife Bacı. Hayatını henüz 21 yaşındayken istiklal yolundaki mücadelesi esnasında donarak kaybetmiştir. Kastamonu’daki cephanelerin Ankara taşınması sırasında yardımlarda bulunmuştur. Donmadan önce, öleceğini anlayarak kazağını cephanelere zarar gelmemesi için, cephanelerin üstüne örtmesiyle bilinen kahraman Türk kadınıdır.

Kurtuluş Savaşı’nda Toplam Kaç Şehidimiz Var?

Oldukça kanlı ve ağır kayıplar verilip ağır kayıplar yaşatılarak vatan savunması yapılarak kazanılan bir savaştır. Yoksulluk, fakirlik ve imkansızlıklarla bir milletin nasıl tarih yazabileceği tüm dünyaya kanıtlanmıştır. Toplam verilere göre Kurtuluş Savaşı’nda toplam 15.055 şehir verilmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir