Nobel Ödülünü Alan İlk Kişi Kimdir?

Nobel Ödülünü Alan İlk Kişi Kimdir?
05.07.2023 21:58
Nobel ödülünü alan ilk kişi kimdir, Türkiye’de ilk nobel ödülü alan kişi kimdir, İslam’da ilk namaz kılan kişi kimdir? Türkiye'nin ilk yerli uçağını yapan kişi, Türkiye’nin ilk online yemek siparişi sitesini kuran kişi kimdir? Tarzında en çok merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda yanıtladık.

Nobel Ödülü, İsveçli mucit ve sanayici Alfred Nobel tarafından 1895 yılında oluşturulmuştur. Nobel'in vasiyeti gereği, ödül "insanlığa en büyük faydayı sağlayan" çalışmaları yapan kişilere verilmektedir.

Nobel Ödülü'nü alan ilk kişi, 1901 yılında verilen ödüllerde Fizik dalında çalışmalarıyla William Conrad Röntgen oldu. Röntgen, X-ışınlarını keşfetmesi nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

Türkiye'de İlk Nobel Ödülü Alan Kişi Kimdir?

Türkiye'de ilk Nobel ödülü, 1950 yılında, Türk tarihçi, yazar ve diplomat İsmet İnönü'nün önderliğindeki Türk heyetinin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda aldığı oy çokluğu sonucunda Türkiye'ye sağlanan desteği anlatan bir konuşma nedeniyle İnönü'ye verilmiştir. Ancak, bu ödül İnönü'nün kişisel bir ödülü değil, Türkiye'nin bir ödülü olarak kabul edilir.

İslamda İlk Namaz Kılan Kişi Kimdir?

İslam tarihinde ilk namaz, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) tarafından kılınmıştır. Ancak, Türkiye'de İslam'ın yayılması ve ilk namazın kılınmasıyla ilgili birçok farklı tarih ve hikaye anlatılır.

Bunlardan biri, İslam'ın ilk yıllarında Mekke'de yaşayan ve Müslüman olan ilk Türklerden biri olan Bilal-i Habeşi'nin, Hz. Muhammed'in emriyle Kâbe'nin tepesinde ezan okuyarak ilk namazı kıldırdığıdır. Ancak, bu tarihi olayın kesin bir tarihi yoktur ve farklı kaynaklarda farklı tarihler ve hikayeler anlatılmaktadır.

Dolayısıyla, İslamda ilk namazı kılan kişi konusunda kesin bir tarih veya kişi belirtilmesi mümkün değildir.

Türkiye'nin İlk Yerli Uçağını Yapan Kişi Kimdir?

Türkiye'nin ilk yerli uçağını yapan kişi, Vecihi Hürkuş'tur. Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Havacılıkla ilgili çalışmalarına genç yaşta başlayan Hürkuş, ilk uçağı "Vecihi K-VI"yi 1925 yılında yapmıştır. Daha sonra 1932 yılında "Vecihi 14" adlı uçağı da üretmiştir. Ayrıca, Türkiye'de ilk kez yerli motorlu uçak yapımını gerçekleştiren Hürkuş, Türk havacılık tarihinin önemli isimlerinden biridir.

Türkiye'nin İlk Online Yemek Siparişi Sitesini Kuran Kişi Kimdir?

Türkiye'nin ilk online yemek siparişi sitesini kuran kişi, Nevzat Aydın'dır. Nevzat Aydın, 1978 yılında İstanbul'da doğmuştur. 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olan Aydın, kariyerine Procter & Gamble'da başlamıştır. Daha sonra iki arkadaşı ile birlikte 2001 yılında Yemeksepeti.com'u kurmuştur. Yemeksepeti.com, Türkiye'nin ilk online yemek siparişi sitesi olmuştur ve kısa sürede popülerleşmiştir. Yemeksepeti.com, 2015 yılında Almanya'nın Delivery Hero şirketi tarafından satın alınmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir