Kurbanlık Koyun Nasıl Seçilir?

Kurbanlık Koyun Nasıl Seçilir?
29.12.2021 17:00
Tüm İslam âlemi için önemli olan Kurban Bayramında ibadetinizi gerçekleştirmek için alacağınız kurban önemlidir. Kurbanın seçimi, beslenmesi erkek veya dişi olması ile ilgili durumlar detaylandırılmaktadır. Kurbanlık koyun nasıl beslenir, ortak kesilir mi? Kurbanlık koyun zekat olarak sayılır mı, erkek mi olmalı? Kurbanlık koyun seçimi ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda cevapladık.

Kurbanlık seçimi Kurban Bayramı için önemli yerde bulunmaktadır. Kurbanlık koyun seçerken koyunun 1 yaşına girmiş olması önemli bir konudur. 1 Yaş altı koyunlar kurbanlık olarak uygun değildirler. Kurbanlık koyunun seçiminde dış görüntüsünde bir sorun olmayan hayvanın tüyleri, gözleri ve burnu da incelenmektedir. Özellikle bel ve sırt bölgesi kilo bakımından zengin hayvanlar seçilmelidir. Aynı zamanda alacağınız koyunun salgın bir hastalık taşımadığına ya da kendisinin bir hastalığı bulunmadığına veteriner bir hekimin kontrolünde incelenmesi gerekir.

Kurbanlık Koyun Nasıl Beslenir?

Sorumluluğunu aldığınız her hayvanın bakımı önemli olmakla beraber kurban bayramında keseceğiniz koyunun bakımını üstlenmek de önemlidir. Koyunu hangi ortamda baktığınız ve verdiğiniz besinin kalitesi önemlidir. Koyunlar he otun kalitesini hem de hububat kalitesini seçebilen hayvanlardır. Aynı şekilde tekdüze olarak beslenmek koyunların yaşamları için hiç de uygun olmayan bir beslenme şeklidir. Çeşitli ot ve tahıllarda hoşlanan koyunlar aynı yemi verdiğinizde yemeyerek tepki verecektir. Bu durum kurbanlık için aldığınız koyunun kilo kaybetmesine sebep olacaktır.

Kurbanlık Koyun Ortak Kesilir Mi?

Kurban seçiminde önemli olan detaylardan biri de kişi sayısıdır. Hangi hayvanı kaç kişi ortak kesebileceğimiz soruları her daim çevremizde yankılanmaktadır. Kurbanlık seçerken koyun ya da keçi olarak kurbanlık seçecekseniz tek kişi olarak kesmek zorundasınız fakat daha büyük olan deve, manda ve sığır gibi büyükbaş hayvanlarda kişi sayısında 7’nin üzerine çıkmamak üzere kesilebilmektedir. Aynı zamanda bütçesi yeten kişiler büyükbaş olan bu hayvanları tek kişi olarak da kesebilmektedirler. Kurban kesmek bütçesi olana farz olan fazileti yüksek ibadetlerdendir.

Kurbanlık Koyun Zekât Olarak Sayılır Mı?

Kurbanlık koyunlarda koyun adedi 40’ın altında ise zekât verilmez. Eğer koyun sayısı 40 ve üzeri ise 1 adet koyun zekât vermek zorunludur. Bu durum sayı 120’yi aşınca değişmektedir. 12o tane koyuna ulaşıncaya kadar 1 koyunu geçmeyen zekât miktarı 121 koyuna ulaşması ile 2 koyuna çıkmaktadır. 121 koyundan 201 koyuna ulaşınca zekât verilecek olan koyun sayısı 3 çıkar ve bu durum 400 koyuna kadar 3 koyun olarak kalacaktır.

Zekât olarak koyun verilirken her 100 koyunda 1 koyun artırılarak zekât verilmek zorundadır. Bu durum 1 yaşını doldurmayan koyun, deve yavrusu, buzağı ve keçilerde geçerli olmayacaktır. Zekâtın mecbur olması için 1 yaş şartına mutlaka uyulmalıdır.

Kurbanlık Koyun Erkek Mi Olmalı?

Kurbanlık seçiminde cinsiyetin bir önemi olmamakla beraber aynı zamanda erkek kurban almanın daha faziletli olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. İslam dininde böyle bir şart bulunmamaktadır. 1 Yaşını doldurmak uygun koşullarda olan kurbanlık koyunlar erkek ya da dişi olması fark etmeksizin kurbanlık olarak seçilebilirler. Eğer seçeceğiniz koyunda kulak küpesi bulunmaktaysa içiniz rahat satın alabilirsiniz. Kulak küpesi bu hayvanın sağlık durumunun yerinde olduğunun ve durumunun kontrol edilmiş olduğunun işaretidir. Kurbanlık alınacak koyunun aşılarının tamamının yapılmış olması gerekmektedir. Kurbanlığa temas etmek ya da elle kontrol etmek de önemlidir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir