Vals Nasıl Yapılır?

Vals Nasıl Yapılır?
14.05.2022 13:28
Vals dansı, insanların günümüzde öğrenmeye meraklı olduğu ve en çok revaçta olan dans türüdür. Vals dansının ortaya çıkış yeri Avusturya’dır. Bu yazımızda, vals dansı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik.

Vals, günümüzde birçok insanın öğrenmek istediği, zarif koreografisi ve ilgi çekici yapısı ile oldukça merak uyandıran bir danstır. Her dansın farklı bölgelere özgü uygulanış şekilleri bulunmaktadır. Vals’i özgün kılan şey, o bölgeye ait ve kültürü ile harmanlanmış yapısıdır. Peki Vals dansının yapılışı nasıldır? Bu soru üzerine vals dansının bütün inceliklerini şöyle açıklayabiliriz. Vals, bir eş ile yapılan dans türüdür. Eşler, birbirini kucaklar ve bir daire içinde dönmektedirler. Vals, 3\4’ lük ritimlerin vuruşları ile eşlerin bu ritimle daire çizerek dönmesi şeklinde yapılır. Vals dansı, dansları kralı lakabı ile de bilinmektedir. Bunun sebebi, Vals dansının birçok dansın atası kabul edildiğindendir.

Vals İle Tango Arasındaki Fark Nedir?

Çeşitli dans türlerinin, kendine özgü hareket yapıları bulunmaktadır. Dansların geçmiş dönemlerden bu günlere kadar gelmesinin büyük nedeni, koreografilerin değişmemesi ve özgün olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sayede Vals dans türü de kendi içerisindeki özgünlüğü sebebi ile diğer danslardan hemen ayrışabilmektedir. Bir diğer kendini ve kalitesini göstermiş dans ise Tango ’dur birçok kişi Tango ile Vals’i karıştırmaktadır. Peki Vals ile Tango arasındaki farklar nelerdir?

Dans esnasında koreografilerin ayrışma nedenleri nelerdir? Bu soruları şu şekilde yanıtlayabiliriz.  Vals dansı, tangoya göre daha nazik ve zarif bir dans türüdür. Tangoda şehvet daha ön planda dururken valste zarif hareketler, yavaş adımlar, ince ve küçük detaylar bulunmaktadır. Tango’da valse göre daha çok temas bulunmakla birlikte şehvet teması işlenir. Tangoda adımlar da valse göre farklı atılmaktadır. Tangoda iki adım ileri bir adım geri şeklinde adım uyumlulukları gösetilir. Valste ise bir daire şeklinde müzik ritimlerine bağlı kalarak dönme eylemi bulunmaktadır.

Vals Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Her dans kendi içinde zorluk barındırmaktadır. Kültleşmiş dansları kendine özgü kılan da budur. Kolay öğrenilemeyecek ve insan vücudunun aşina olmadığı hareketler bulundurur. Bu noktada bir dansın ne kadar süre ile öğrenilebileceği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu durum öğrencinin ilgisine ve isteğine doğrudan bağlantılıdır. Vals ’in öğrenilme süresine bağlı olarak, ortalama bir süre vermek gerekirse Vals üzerine başlangıç için temel bir eğitim alınması 2 ila 3 ay süren kurslar neticesinde gerçekleşebilmektedir.

Vals Teknikleri Nelerdir?

Vals tekniklerinden en temeli, 3\4 ritim eşliğinde dans pistinde daireler çizerek dönmektedir. Bu dans şekli, partner ile birlikte yapıldığından dolayı uyum ve ahenk gerektirmektedir. Vals dansında, çiftlerin yakın teması ve ayakların birbiri ile uyumu ön planda tutulduğu için bu tekniklere önem göstermek elzemdir.

Vals Türleri Nelerdir?

Vals türleri, kendi içerisinde değişkenlik gösterebilmektedir. Vals dansı, tür bakımından 2 türe ayrılmaktadır. Bu türler şu şekildedir; Viyana Vals’i ve modern Vals şeklindedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir