Kumdan Heykel Nasıl Yapılır?

Kumdan Heykel Nasıl Yapılır?
15.12.2021 18:30
Heykelcilik el yeteneği gerektiren muhteşem bir sanattır. Bu sanatı icra etmek hem doğuştan el yeteneği hem de tekniği bir arada kullanmaktan geçer. Özellikle de bu sanat kum heykelciliği şeklinde yapılıyorsa yapımı ve heykeli ayakta tutmak çok daha zor bir hal alır. Kumdan heykel ne kadar süre dayanır, nerede yapılır, yapmak için gerekenler nelerdir? Gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Özellikle yaz aylarında sahillerde sıklıkla rastlandığımız kumdan kaleler, heykeller gibi aktiviteler çocukların en çok eğlendiği faaliyetlerdendir. Yapılan başarılı kaleler ve heykeller sahil temizliğinde bozmaya kıyılmayanlardan olmaktadır. Kumdan yapılan heykeller kum ve su ile yapılan heykellerdir. Yapımı oldukça zor ve hassastır. En ufak bir yanlış harekette tüm uğraşınız berbat olabilir. Kum ve su dışında gerekli olan malzemeler kova ve kürekten ibarettir. Az malzeme ile muhteşem sanatsal bir eser meydana çıkmaktadır. Kum sanatı doğru teknikle yapıldığında muhteşem görseller ortaya çıkmaktadır. Mısırların bu sanatla meşhur olduğu ve M.Ö. 4000 yılında dahi kullanılan bir sanat biçimidir.

Kumdan Heykel Ne Kadar Süre Dayanır?

Her kumdan heykel yapılmaz. Kullanılacak olan kumun heykel yapımına uygun olması gerekmektedir. Kumlar mineral ve organik kum olmak üzere ikiye ayrılır. Organik kum, mercan ve yumuşakçaların fosillerinden meydana gelen kum çeşididir. Mineral kumu ise kaya parçacıklarından oluşur. Eğer kum heykelciliği ile ilgili profesyonel olarak çalışıyorsanız yapacağınız heykeller için özel bir kuma ihtiyaç duyacaksınız. Rastgele bir kum türü ile yapacağınız sanat eserini istediğiniz şekle sokamazsınız. Kullanacağınız kumun çalışacağınız sanat eseri için uygun olması gerekmektedir. Açık havada 1-9 ay arasında bozulmadan ortalama kalma süresi olan kum heykellerin 2 yıl gibi süre de kalan heykel nadir de olsa görülmektedir. Heykel yapılırken ortadaki nemin korunması gerekir. Kum heykeli sanatçıları bu sebeple heykeli yaparken sprey kullanmaktadır. Yapılan heykelin bozulmaması ve kötü olan hava koşullarına yenik düşmemesi için ekolojik içerikli özel bir solüsyon kullanılarak heykelin dış kısmını bir tabaka gibi kaplayarak korunmasını sağlar.

Kumdan Heykel Nerede Yapılır?

Kumdan heykelleri genellikle sahil kenarlarında sıklıkla görmekteyiz fakat kum heykelini istediğiniz yerde inşa edebilirsiniz. Rüzgâr seviyesinin yüksek olduğu alanlarda uygun olmamakla birlikte kumdan heykelinizin bozulmadan ayakta kalma süresi de kısalacaktır. Kum heykelleri yaz tatillerinde çocuklarınızla birlikte yapacağınız hem sizin hem de çocuklarınız için eğlenceli bir aktivitedir.

Kumdan Heykel Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Kum sanatı içerisinde en az malzemeyi barındıran sanatlardandır. Yalnızca su ve kum ile yapacağınız heykeller, kaleler tamamen el yeteneğinizi ortaya koyacaktır. Profesyonel olarak çalışacak olan kişiler kumun yapısını inceleyerek yapacakları sanatsal objeyi meydana getirmek için; Kum yuvarlak mı? Kare mi? ya da Organik mi? Mineral mi? incelemeleri gerekmektedir. Verilen doğru karar ile uzun süre kalan istediğiniz şekle sokabileceğiniz muhteşem sanatsal ürünler ortaya çıkacaktır. Yaptığımız heykellerin su ile karışım oranını tutturup ve kumu ıslattıktan sonra iyice sıkarak şekillendirmeniz gerekmektedir. Kumun yapısı eğer gevşekse tahtadan kalıp mutlaka kullanılmalıdır. Sıkıştırılmış kum yontma işlemi ile şekillendirilir. Bu işlem için mala ve spatula gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu durum kolay şekillendirmeyi beraberinde getirirken aynı zamanda yanlış bir hareketle kalıbın patlamasına da sebebiyet verebilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir