Kültür Gezisi Yapmak İsteyip Ekonomisi Yetmeyenler İçin İstanbul’daki Ücretsiz Müzeler

Kültür Gezisi Yapmak İsteyip Ekonomisi Yetmeyenler İçin İstanbul’daki Ücretsiz Müzeler
25.07.2022 15:45
Kültür gezisi yapmak isteyen ancak ekonomisi yetmeyen pek çok insan vardır. Bu noktada İstanbul’daki ücretsiz müzeler nerelerdir? Ücret ödemeden hangi müzelere gidilebilir? Sorularının cevaplarına yazımızda yer verdik.

İstanbul'un tarihi kentinde gezilecek ve keşfedilecek pek çok yer var. Saraylar, tarihi camiler, tarihi yapılar, müzeler... Liste ilerledikçe müzeler dikkat çekiyor. Bu müzelerin çoğuna ücretsiz olarak erişilebilir. Ancak, bazı ücretli olanlar çok pahalı ve bazıları ucuz. İstanbul'u keşfetmek isteyenler için bu tarihi şehirde ücretsiz bir müze listesi hazırladık.

1.Sakıp Sabancı Müzesi / Emirgan


Eşsiz ve güzel İstanbul manzarasına sahip Sakıp Sabancı Müzesi, sadece çarşamba günleri ücretsiz olarak ziyarete açıktır. Diğer günler ücretlidir ancak çarşamba günleri 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze diğer günler ve ilk resmi tatil günleri ile 1 Ocak 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete kapalıdır.

2.Türkiye İş Bankası Müzesi / Eminönü


Türkiye İş Bankası Müzesi, 2007 yılından bu yana Eminönü'ne ziyarete açıktır. Bu ücretsiz müze, Türkiye İş Bankası'nın kuruluş günlerine zamanda yolculuk yapmanızı sağlar. Müzede bankanın geliştirdiği ve bankanın tarihi ile ilgili birçok eseri görebilirsiniz. Müze, dünyadaki diğer müzeler gibi Pazartesi, ilk tatil günleri ve 1 Ocak hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

3.Mehmet Arsay Otomobil Müzesi / Halkalı


Halkalı’da olan Otomobil Müzesi’nde, 1920 ile 1970 yılları arasında üretilmiş toplam 50 klasik otomobil sergiliyor. Bu eski model araba müzesi tamamen ücretsizdir ve sadece cumartesi ve pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

4.Galatasaray Müzesi / Beyoğlu


Müze ilk olarak 1911 yılında İstanbul, Kalamış’ta kurulmuş olup, imzası Ali Sami Yen'indir. Sadece Galatasaray taraftarları değil, Galatasaray Müzesi herkes tarafından görülmeli, 2000'li yıllarda Beyoğlu'nun tarihi Galatasaray Lisesi'ne taşınmış. Müzede her biri ayrı ayrı incelenebilen 2000 adet kupa bulunuyor. Bu ücretsiz müze sadece pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günlerde 10:00- 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

5.Sirkeci Garı Müzesi / Fatih


İstanbul Demiryolu Müzesi olarak da bilinen müzenin tarihi 2005 yılına kadar uzanıyor. Sirkeci İstasyonu'nda bulunan müzede demiryolu ekipmanları, haberleşme ekipmanları ve TCDD'nin kuruluşundan günümüze kadar kullandığı çeşitli tarihi fotoğraflar sergileniyor. Pazar, Pazartesi ve resmi tatil günlerinde kapalıdır. Bu günler dışında her gün sabah 9'da açık olan müze, akşam 17.00'ye kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

6.İstanbul Modern / Karaköy


Karaköy'deki İstanbul Modern Sanat Müzesi, Perşembe günleri ziyaret etmekte serbesttir. Pazar ve Perşembe günleri saat 17:00'de Türkçe rehberli turlar ücretsizdir. Bu turlar minimum 4, maksimum 20 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır.

7.Pera Müzesi / Beyoğlu


Beyoğlu-Tepebaşı'nda bulunan müze, koleksiyon ve kalıcı sergilere ev sahipliği yapıyor. Cumaya "Uzun Cuma" denir. Pera Müzesi, her Cuma 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olduğu için Uzun Cuma olarak adlandırılıyor. Müze; dini bayramların ilk günü ve özel gün olarak kabul edilen 1 Ocak’ta kapalıdır.

8.Sait Faik Abasıyanık Müzesi / Burgazada


Edebiyatın en ünlü isimlerinden Sait Faik Abasıyanık'ın evi olan müzeyi gezmek ücretsiz. Kitabının telif ve mülkiyetini Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışlayan Türk edebiyatının değerli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık, birçok eserini Burgazda'da yaşadığı bu köşkte yazmıştır. Bu konak, müzenin evlerinden biri olarak ev sahipliği yapıyordu. Yazarın kıyafetleri, notları, hatıraları, kullandığı eşyalar vb. detaylar sergilenmektedir.

9.Cumhuriyet Eğitim Müzesi / Fatih


1998 yılında ziyarete açılan Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Sultan Ahmet Teknik Meslek Lisesi bahçesindeki tarihi Kılıçhane binasında meraklılarının ziyaretine açıldı. Müze cumartesi ve pazar günleri hariç her gün ziyaret edilebilir. Ziyaretçilerini bir zaman yolculuğuna çıkaran müze, Cumhuriyet dönemi Türk eğitim tarihini gözler önüne seriyor. Müzede ayrıca Cumhuriyet öncesi fotoğraflar, okul basılı kitaplar, farklı dönemlerden diplomalar ve gazete kupürleri sergileniyor.

10.Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi / Bakırköy


Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi; Hastanenin 2008 yılındaki tarihi gelişimi ve Cumhuriyet döneminden bu yana hastanede kullanılan tıbbi ve kişisel malzemeler, tanı ve tedavi araçları gibi birçok ilginç eşya ücretsiz olarak sergilenmektedir. Koleksiyonunun sadece bir kısmı müzede sergileniyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir