Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?
23.08.2022 17:59
Kulak temizliği, kulak sağlığı için oldukça önem arz etmekte olan bir konudur. Bakteri fe enfeksiyonların gelişmemesi için, kulak temizliğine önem verilmesi, kulakta meydana gelen komplikasyonları önleyecektir.

Kulak temizliği, rutin bir şekilde yapılmadığı ve aksatıldığı takdirde, kulakta gerçekleşebilecek birçok komplikasyona ve hastalıklara davetiye çıkartabilmektedir. Bununla birlikte, kulakta oluşan ve meydana gelen bakteriler, kulakta birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Kulak temizliğinin yapılmadığı veya aksatıldığı durumlarda meydana gelen hastalıkları ise, şu şekilde sıralayabiliriz; mantar oluşumları, kulakta dolgunluk hissi, duymada güçlük, kulak çınlaması, kulak uğultusu, dış kulak iltihabı, orta kulak iltihabı, dış kulakta meydana gelen egzama, kulakta sıvı toplanması gibi durumlar, kulak temizliği ile alakalı hastalıklar arasındadır. Bununla birlikte, kulakta görülen mantarlar, türleri bakımından farklılık gösterebilmektedir. Mantarların oluşması ve meydana gelmesindeki en uygun zemin ise, nemli ve kirli ortamlardır. Bu anlamda, kulakları nemli ve temizliğinin yapılmaması, mantar oluşumlarına neden olmaktadır. Kulak temizliğinin nasıl yapılacağı ise, sıkça sorulmakta ve araştırılmakta olan konular arasında yer alır. Kulak temizliği, lavaj, aspirasyon ve küret işlemleri ile birlikte yapılabilmektedir. Bu anlamda, yapılan işlemleri şu şekilde açıklayabiliriz. Lavaj işlemi, kulağa sıkılmakta olan özel bir solüsyon ile birlikte yapılmaktadır. Bununla birlikte lavaj tedavisinde, sıkılan solüsyonun temiz bir şekilde akacak olmasına kadar, işlem uygulanmaktadır. Aspirasyon işleminde ise, kulak temizliği için vakumlama yapılmaktadır. Aspirasyon işleminde kullanılan aspiratör makinası, kulakta biriken kirleri çekerek, kulağı temizlemektedir. Küret işlemi ise, daha çok sertleşmiş durumda bulunan buşonları temizlemek için kullanılır. Buşonlar, sıkılmakta olan bir solüsyon ile yumuşatılır. Buşonların yumuşamasından sonraki süreçte ise, küret cismi ile birlikte, biriken kir ve buşon olduğu yerden alınmaktadır. Bununla birlikte, kulak temizliğinin eve yapılması, kulak sağlığı için tehlike arz etmektedir. Kulak temizliğinin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılması için ise, kuşak burun boğaz doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Kulak Temizliği Abdesti Bozar Mı?

Abdest, inanalar için temizlik ve arınma anlamlarını taşımaktadır. Bununla birlikte, abdestin bozulacağı durumlar bulunmaktadır. Abdestin bozulduğu durumlarda ise, namaz kılınamaz ve yeniden abdest alınması gerekmektedir. Bununla birlikte, abdestin bozulduğu durumları, şu şekilde sıralayabiliriz; idrar ve dışkı yapılması, meni, mezi, kan, irin gibi durumlar, abdesti bozan unsurlar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, kulak temizliğinin abdesti bozup bozmadığı sıkça sorulmakta ve araştırılmakta olan bir konudur. Bu anlamda, kulak temizliğinin abdesti bozan unsurlar arasında yer almadığı bilinmektedir.

Kulak Temizliği Orucu Bozar Mı?

Oruç tutmak, inanalar için bir ay boyunca farz kılınan ibadetler arasında bulunmaktadır. Oruç sırasında herhangi bir gıda yenilmemesi ve içilmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, kulak temizliğinin orucu bozup bozmadığı, sıkça sorulmakta ve araştırılmakta olan konular arasında yer almaktadır. Kulak temizliğinin orucu bozduğuna dair bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir