Kulak Kiri İle İlgili Merak Edilenler

Kulak Kiri İle İlgili Merak Edilenler
23.08.2022 17:48
Kulak kirleri, zaman içerisinde birikerek duyma ile ilgili problemler yaratabilmektedir. Kurak kiri temizliğinde, uzman bir doktora gidilmesi oldukça önemlidir. Bu yazımızda, kulak kiri ile ilgili merak edilenleri, sizler için derledik.

Kulak organı, bakımlarının yapılması ve aksatılmaması gereken bir organımızdır. Bununla birlikte çoğu insan, kulak bakımlarını kendi çabaları ile birlikte tamamlamaktadır. Kulak temizliğinde evde yapılmakta olan yöntemler, kulak zarına zarar verebilmektedir. Evde yapılan kulan temizleme işlemleri ile birlikte, kulak zarının zarar görmesi ve kulak iltihapları gibi birçok komplikasyon oluşabilmektedir. Bu anlamda, kulak kiri temizliği için bir kulak burun boğaz doktoruna gitmek, yapılabilecek en doğru davranışlardan biri olacaktır. Kulak kiri ile ilgili merak edilen birçok nokta vardır. Bununla ilgili olarak, kulak kirlerinin yol açtığı sorunlar, sıkça araştırılmakta ve merak edilmektedir. Kulak kirinin yaratacağı komplikasyonları ise, şu şekilde sıralayabiliriz; kulak iltihaplanması, kulak ağrısı, uğultu, çınlama, kulakta doluluk hissi, işitmede yaşanan güçlükler gibi durumlar, kulak kirinin yol açtığı etkiler arasında sayılmaktadır. Kulak kiri ile ilgili sıkça sorulanları ve merak edilenleri ise, şu şekilde sıralayabiliriz; nasıl oluştuğu, içeriği, hangi durumlarda arttığı, kulakta çınlamaya sebep olup olamayacağı gibi sorular, kulak kiri ile ilgili merak edilenler arasında bulunmaktadır. Bu anlamda, sıkça sorulan ve merak edilen konulardan biri olan kulak kirinin nasıl oluştuğunu, şu şekilde açıklayabiliriz; zaman içerisinde kulakta biriken tozlar, dış kulak yolunda bulunmakta olan bir salgıya yapışmaktadır. Toz ve kirlerin yapıştığı salgının tıp dilindeki ismi ise, serumen’dir.  Serumen adı verilen salgıya yapışan toz ve kirler, kuruyarak kalıcı bir kulak kiri haline dönülür ve zaman içerisinde büyürler. Serumen adlı salgının kuruması ile de birlikte kulak kiri, dış kulak ortamından kulak kepçesine doğal yollar ile birlikte atılmaktadır. Fakat bazı durumlarda ise, kulak kirinin fazla oluşundan dolayı, sağlık anlamında birtakım problemlere yol açabilmektedir. Bu anlamda, kulak kiri temizlemede gidilecek olan bir kulak burun boğaz uzmanı, problemleri ortadan kaldıracaktır.

Kulak Kiri Neden Olur?

Kulak kirinin neden ve nasıl olduğu, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bu anlamda kulak kirlerinin oluşumu, kulak içerisinde zamanla biriken kir ve tozlar ile alakalıdır. Biriken tozlar, serumen adı verilen salgıya yapışarak, kir halini almaktadır.

Kulak Kiri Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

Kulak kiri için yapılmakta olan doğal temizlikten bir tanesini, şu şekilde paylaşabiliriz; bir çay kaşığı tuzu, yarım bardak olacak şekilde suya karıştırınız. Su ile tuz iyice karıştıktan sonra ise, kulağa girecek büyüklükte bir pamuk, suya batırılmalıdır. İyice karışıma batan pamuğu kulağa damlatıp, kulak kirinin doğal yollardan sağlanışı gerçekleşmiş olacaktır.

Kulak Kiri Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Kulak kiri ile ilgili olarak, herhangi bir hastalığın belirtisi olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir