Muz Yemek İçin 6 Şaşırtıcı Neden!

Muz Yemek İçin 6 Şaşırtıcı Neden!
30.07.2022 23:11
Kendi sarı ambalajlarında önceden paketlenmiş olarak gelen muzlar, her yere götürebileceğiniz ve yıl boyunca bulabileceğiniz harika tatlı ve kolay atıştırmalıklardır. Muzların özellikle kalp, böbrekler, kan şekeri ve sindirim sistemi için birçok sağlık yararı vardır ve smoothie gibi diğer gıdalara kolaylıkla eklenebilir. Daha da önemlisi, koruyucu kabukları nedeniyle pratik ve güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Peki, muzların faydaları nelerdir? Muz yemek vücuda ne gibi katkılar sağlar? İşte, muz yemek için 6 şaşırtıcı neden...

Bir dahaki sefere kahvaltı hazırlarken veya hareket halindeyken bir şeyler atıştırırken bu harika sarı meyveyi gözden kaçırmayın. Muz yemenin faydalarını öğrenince şaşırabilirsiniz. Bu faydalardan 6 tanesinin ne olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.


1) Sindirime Yardımcı Olur

Muzun başlıca faydalarından biri sindirime yardımcı olmasıdır. Muzdaki büyük miktarda lif ile bu sağduyu gibi görünebilir, ancak yararlı bakterilerdeki artış yoluyla sindirime de fayda sağladığını biliyor muydunuz? Hepimizin sindirim sistemimizde “dost” bakteri popülasyonları vardır ve bazı gıdalar bu popülasyonları farklı şekillerde etkiler. Muz, vücudun parçalamakta iyi olmadığı fruktoz içeren karbonhidratlar olan fruktooligosakkaritler içerir - bunu beş kat hızlı söylemeyi deneyin. Bu karbonhidratlar, alt bağırsağa ulaşana kadar sindirim sistemi boyunca hareket eder, bu noktada bakteriler tarafından sindirilirler - sindirime yardımcı olarak ve zararlı bakterileri dışarı atarak sağlıklı kalmamıza yardımcı olan iyi bakteri türleri. Muz yemek ve buna bağlı olarak yararlı sindirim bakterilerinde artış, daha az gastrointestinal sorunlara ve daha iyi bağırsak işlevine yol açabilir, bu nedenle iyi sindirim sağlığı için günlük diyetinize birkaç muz eklediğinizden emin olun.

2) Dayanıklılık Sağlar

Muzlar, dayanıklılık sporcularının favorisi olan harika bir mineral, vitamin ve iyi karbonhidrat karışımına sahiptir. Taşınabilirliği, tadı ve nispeten düşük maliyeti, onları uzun koşularda veya bisiklet gezilerinde yanınızda götürmek için harika bir atıştırmalık haline getirir. Muz aynı zamanda sporcular tarafından benzersiz bir yeteneği olan kas kramplarını önlemesi nedeniyle değerlenir. Düşük potasyum seviyelerinin aktif insanlarda kramplara neden olduğu bilinmektedir ve son araştırmalar, bir saatlik egzersizden önce bir muz yemenin antrenman boyunca kan potasyum seviyelerini daha yüksek tuttuğunu göstermektedir. Harika bir enerji kaynağı olan muz, sindirim hızını düzenlemek için bol miktarda lif içerdiğinden karbonhidratların basit şekerlere dönüşümünü yavaşlatır, bu da size kan şekerini yükselten ve yakında bir çarpışmaya neden olan keskin bir enerji patlaması yerine, istikrarlı bir enerji kaynağı sağlar. Eğer bir sporcuysanız, uzun süreli enerji artışı için bir sonraki antrenmanınızda yanınızda bir muz getirin!

3) Daha Kolay Kilo Vermenizi Sağlar

Kilo vermeye çalışırken açlığı kontrol etmek hayati önem taşır. Lif oranı yüksek ve kalorisi düşük yiyecekler mükemmeldir; vücudunuza yağ olarak depolanacak fazladan kalori vermeden tok hissetmenizi sağlarlar. Tek bir muz 100 kaloriden biraz fazladır, ancak lifle doludur - genellikle yaklaşık 3,1 gram ya da yaklaşık olarak günlük ihtiyacınızın yüzde 12'si. Lif sadece sıvıların varlığında genleşmekle kalmaz, aynı zamanda sindirimi diğer maddelere göre çok daha uzun sürer ve tokluk hissi bırakır. Kahvaltıda lif yüklemek, kilo vermeyi teşvik etmenin ve kalori kısıtlı bir diyeti yutmayı kolaylaştırmanın harika bir yoludur. Bu tam his size yapışacak ve birkaç saat daha az yemenizi sağlayacaktır. Kahvaltıda bir veya iki muz daha sağlıklı bir güne doğru uzun bir yol kat edebilir.

4) Daha Sağlıklı Bir Kalp

Potasyum, kalp sağlığı ve kan basıncının kontrolü için gereklidir. Günde binlerce kez potasyum, kalbinizin atmasını tetikleyerek vücudunuza kan pompalamaya yardımcı olur. Muhtemel kilo verme yararları ile birleştiğinde, muzlar çevredeki en kardiyovasküler sağlık dostu gıdalardan biridir. Bir dahaki sefere o cips paketini açmak istediğinizde, bunun yerine bir muz yiyin ve daha sağlıklı bir kalbe sahip olun.

5) Böbrek Sağlığını İyileştirir


Böbrekleriniz günde 120 ila 150 litre kanı süzerek atıkları ve fazla sıvıyı uzaklaştırırken 1 ila 2 litre idrar üretir. Son derece yüksek bir kan damarı yoğunluğuna sahiptirler ve bu nedenle yüksek kan basıncının onlar üzerinde özellikle ciddi bir etkisi vardır. Kanın gücü çok yüksek olduğunda, damarlar böbreğin içinde gerilir ve yara izi bırakır, bu da atıkları ve ekstra sıvıyı çıkarma yeteneklerini azaltır. Bu da kan basıncını daha da yükselterek ölümcül bir döngü oluşturabilir. Muz, hem ağırlık hem de potasyum seviyeleri üzerindeki ikili etkisi ile harika bir abur cubur ikamesi görevi görür. Her ikisi de böbrek hasarına katkıda bulunabilecek çok fazla tuz ve şeker almak yerine bir muz tüketin. Sağlıklı bir diyetin parçası olarak, bu böbrekleriniz için tüm farkı yaratabilir.

6) Paketlenmiş Bir Atıştırmalıktır

Muz, etraftaki en iyi atıştırmalıklardan biridir ve taşınabilirlikleri, diyetinizdeki çeşitli abur cuburların yerini almalarını sağlar. Koşuya mı gidiyorsun? Çantanıza bir tane koyun. Uzun araba yolculuğu mu? Birkaç tane getir! Kendi kendine yeten, lezzetli ve sağlık yararları ile dolu olan muzlar genellikle gözden kaçan değerli taşlardır. Bir dahaki sefere süpermarkete gittiğinizde birkaç tane alın ve muzun şaşırtıcı faydalarının tadını çıkarın.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir