Kozmetik Dükkanı Açmak Caiz Midir?

Kozmetik Dükkanı Açmak Caiz Midir?
10.12.2022 14:35
Ticaret yapmak istiyor fakat bunun dini yönden sakıncalı olup olmadığını merak ediyorsanız sizi yazımıza bekliyoruz. Kozmetik, tütüncü dükkanı açmak, bayramda dükkan açmak caiz midir? Cafe açmak, restoran açmak, e-ticaret, bankada çalışmak caiz midir? Merak edilenleri sizler için araştırdık.

İslamiyet inancına göre, belirli şartlar içerisinde yapılan, kurallara uygun olarak helal yol ile para kazanılan hiçbir işte sakınca bulunmaz. Bazı ürünlerin satışı, pazarlanma şekli, yenilip-içilmesi gibi hususlar yasaklanmış olup, kesinlikle yapılmaması öğütlenmiştir.

Kozmetik dükkanı açmak eğer içerisinde domuz yağı bulunmuyorsa, ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemişse, insan sağlığını tehdit etmiyorsa, içerisinde alkol, zararlı maddeler gibi insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilecek etken maddeler ile üretilmemişse kozmetik ticareti yapmak dinen sakıncalı değildir.

Tütüncü Dükkanı Açmak Caiz Midir?

İslami inanca göre, pis ve zararlı şeyler sakıncalı ve haram olarak kabul edilmiştir. Aklı gidermeyecek kadar az miktarda alındığında sakıncalı olmadığını düşünsek de tütün ve tütün içerikli maddeler sağlığa zararlıdır. Tütün ziraatı ve ticaretini yapmak, satmak kesinlikle caiz değildir. Bu işten kazanılan para da helal değildir.

Bayramda Dükkan Açmak Caiz Midir?

Bayramda çalışmanın o gün kazanılan paranın helal olup olmadığı merak edilen bir diğer ayrıntıdır. Bayram günü çalışmak para kazanmak günah değildir. Ancak dini görevlerimizi yerine getirmeyi imkansız kılıyorsa bir süre ara verip devam etmek daha hayırlıdır. Bunun dışında ister kurban bayramı isterse ramazan bayramı olsun bayram günü dükkan açmak, para kazanmak dini yönden sakıncalı değildir.

Bankada Çalışmak Caiz Midir?

Banka kurumları 2 ayrı şekilde hizmet verirler. Faiz sistemi üzerinden çalışan bankalar ve katılım bankalarıdır. Eğer bir Müslüman bankalarda çalışmak istiyorsa elbette çalışabilir fakat bu kurallara dikkat etmesi gerekecektir.

Faizli işlemlerin her türlüsü bir Müslümana haram kılınmıştır. Faiz üzerinden kar sağlayan, çalışanının maaşını faizli para ile ödeyen kurum sahibi ve çalışan için böyle bir çalışma sistemi haramdır. Fakat faizsiz işlemlerle sadece kar oranlarıyla çalışma prensibi edinmiş bankalarda çalışmak caizdir.

Cafe Açmak Caiz Midir?

Bir durumun günah kabul edilmesi için İslami kurallar çerçevesinde dışarıda bırakılmış ve dine aykırı olması gerekmektedir. Eğer bir iş yeri dine zarar vermek için açılmamışsa, içerisinde dine aykırı hareketler yapılmıyorsa, insan sağlığını kötü yönde etkileyen yiyecek-içecek satılmıyorsa dinen hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Dini kurallara uygun, toplumun ahlak ve düzenini bozmayacak bir yer olduğu sürece işletme ve bu işten para kazanmak caizdir. Kazanılan para da helaldir.

E-Ticaret Caiz Midir?

Herhangi bir alet ya da ürün tek başına haram değildir. O ürünün kullanım maksadı ve şekliyle ilgili caiz olup olmadığı yönünde yorum yapılabilir. Bunun dışında e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmanın dinen bir sakıncası yoktur. Ancak ne aldığınız ve ne amaçla kullanmak istediğiniz yönünde niyetiniz anlamında caiz olup olmama durumu değişebilir.

Restoran Açmak Caiz Midir?

Ülkemizde çeşitli konseptlerde ve mutfaklarda restoranların en güzel örneklerini bulabiliyoruz. Büyüklü küçüklü çok sayıda işletme bulunan ülkemizde restoran açmak ise aslında hiç kolay bir iş değil. Bununla birlikte dini yönden bir sakıncası olup olmadığını da merak ediyoruz.

Bir restoran işletmesi açmanın eğer içerisinde haram edilmiş yiyecek-içecek yoksa, İslam’a aykırı davranış-hakaret davranışları sergilenmiyorsa ve ramazan ayında mazereti olmadan keyfi yere oruç tutmadığını bildiğiniz bir kimseye servis yapılmıyorsa dini yönden bir sakıncası yoktur.

Bunun dışında lokanta, pastane, restoran, kahvehane, cafe işletmenin dinen bir sakıncası bulunmamaktadır. Caizdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir