Kolay Ezber Nasıl Yapılır?

Kolay Ezber Nasıl Yapılır?
10.11.2022 22:46
Ezber yapmak bir metini aklımızda sürekli tutmak ya da hatırlamak istediğimizde bir şeye bakmadan söylemek için yapılan eylem olarak bilinir ve öğrenme tekniklerinden birisi olarak bilinir. Kolay ezber nasıl yapılır? Bir gecede, bir günde ezber nasıl yapılır? Çocuğa ezber nasıl yaptırılır, ezber yapamayan çocuk için ne yapılır? Ezber yapmak ile ilgili tüm detaylar bu yazıda sizlerle...

Ezber yapmak adına yapılacak olan çalışmaların ilk başlangıcında, sürekli olarak tekrar yapmak geldiği bilinmektedir. Ezber yapmak isteyen bireyler mutlaka cümleleri veya kelimeyi tekrar ederek kafasına yerleştirmesi gerekmektedir. Ezber yapabilmenin önemli noktalarından birisi de sürekli olarak tekrar etmek ve aynı yazıyı çalışmaktır. Çoğunluk ile ders çalışan bireyler, yapacakları tekrarlarla çalıştığı konuları unutmayacak ve akılda kalması sağlanacaktır. Ezber işlemleri bazen kişilerde kısa sürebilirken bazen de uzun sürebildiği bilinmektedir.

Ezber yapmak isteyenler genellikle kolay bir şekilde ezberleme yapma tekniklerini araştırabiliyor. Ezberleme teknikleriyle kişilerin daha hızlı ezber yapabilmeleri söz konusudur. Kolay ezberlemek için kişilerin uygun ortamda çalışma yapması gerekmektedir. Aşırı sesli ve gürültülü olan ortamlarda kolay ezber yapmak mümkün olmayacaktır çünkü ezberlenecek metni tekrar ederken bu seslerden odaklanamama sorunu yaşayabilirsiniz. Ezberlenecek olan yazının mutlaka yavaş yavaş okunması gerekmektedir. Hem tekrar yapmak hem de ezberlenecek cümleleri ve metinleri devamlı olarak bir kağıda yazmak, kolay ezber yapabilmeye yardımcı olabileceği bilinmektedir.

Bir Gecede Ezber Nasıl Yapılır?

Acelesi olan kişiler ve bir gecede ezber yapmak isteyen kişiler aşağıdaki yöntemleri uygulayabilir.

·            Ezber yapılması gereken bilgileri birkaç kez kağıda aynen geçirmeleri gerekmektedir.

·            Sessiz ve sakin bir ortamda çalışmaları gerekmektedir.

·            Ezber yapılacak metni tane tane okunması gerekir.

·            Ses kayıt cihazına ya da akıllı telefonların ses kayıt programına ezber yapılacak konuyu okuyup, kaydedip devamlı olarak dinlemek.

·        Gece yatmadan önce ezberlenmek istenen metini okumak.

Bir Günde Ezber Nasıl Yapılır?

Gece yatmadan önce ezberlemek istediğiniz şeylere yaklaşık on dakika bile göz gezdirirseniz inanılmaz bir fark yaşayacağınızı göreceksiniz. Ezberi gece vaktinde yapmak öğrenilen bilgilerin kalıcılığını yüzde 20 ile 30 oranında arttırdığı bilinmektedir. Bazı bireyler ise yazarak ezber yaparlar ve özellikle kavramlarla arası iyi olan kişiler için iyi bir yöntem olarak bilinmektedir. Dijital dünyada elle yazmak geride kalmış olsa da araştırmalar el ile yazılan yazıların beyinde bazı özel bölgelerin aktif hale gelmesine neden olduğunu ortaya koyulduğu bilinmektedir.

Öğrenme yönteminizi ve uygun ortamı sağladığınızda bir gün gibi kısa bir süre içerisinde ezber yapabilmeniz mümkündür.

Çocuğa Ezber Nasıl Yaptırılır?

İlkokul dönemindeki çocuklardan daha küçük yaşa sahip olan çocuklarda ailelerin bir şeyler öğretmesi ve ezberletmesi biraz daha zorlayıcı bir süreç olabilmektedir.

Öğreten kişinin tane tane ve sesli bir şekilde okuması ve öğrenecek çocuğun yani öğrencinin de dinlemesi ile öğrenme sağlanması gerekmektedir. Dikkatli dinleme esas alınmalıdır, dolayısıyla dikkat dağıtan etkenler ortamdan uzak tutulması gerekmektedir. Ortamda bulunan herhangi bir küçük dikkat dağıtıcı nesne bile çocuğun tüm dikkatini alıp götürmeye yetecektir. Çocukların yetişkinlere göre dikkat süreleri daha kısadır.

Ezber Yapamayan Çocuk İçin Ne Yapılır?

Çocukların ruh sağlığı alanında pek çok sorun hem biyolojik hem psikolojik hem de sosyal etkenlere bağlı olabilmektedir. Örneğin çocuklarda, hafızayı en fazla geliştiren olgulardan biri anne ile geçilen etkileşim olarak bilinmektedir. Çocuğu duygusal anlamda yeterince doyuran bir kişinin mevcudiyeti anne sayesinde karşılanmaktadır. Özellikle 'duygusal öğrenme ile hafızamızın var olduğu dönemde', anneyle etkileşim sosyal bir etkileşim olarak görüldüğü bilinmektedir. Çocuğun var olan hafızayla ilgili kapasitesini en fazla etkileyen faktörlerden biride 'aile içinde sağlıklı bir iletişim, konuşma ve anlatma ortamının olmasından kaynakladır.

Ezber yapamayan çocuk için ortamın uygunluğu kontrol edilmeli ve eğitmenin öncelikle anne olarak tercih edilmesi gerekir. Çocuk ezber yapıldığı sırada dikkatinin dağılmaması için ortamda dikkat dağıtan nesnelerin ve olası seslerin bulunmaması gerekmektedir. Dikkati dağıldığında dikkat hemen ezber yapılan masa veya ortama çekilmeli, dersten kopmaması sağlanmalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir