Mali Müşavirler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Mali Müşavirler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?
24.01.2023 18:29
Yeşil pasaport, devlet çalışanlarına belirli şartları taşıdıkları sürece 5 yıllık süre ile verilen bir pasaport türüdür. Mali Müşavirler, memurun annesi, memurun anne babası, mübaşir yeşil pasaport alabilir mi? Mühendisler, noterler, normal bir vatandaş yeşil pasaport alabilir mi? Yeşil pasaport alma hakkına sahip olup olmadığını merak edilen meslek gruplarını sizler için derleyip cevap verdik.

Türkiye'de mali müşavirlik hizmetleri sunmak için, Mali Müşavirler Odası tarafından verilen yeterlilik sınavlarını geçmeniz ve Mali Müşavirler Odasına kayıtlı olmanız gerekmektedir. Eğer mali müşavirlik hizmetleri sunmakta iseniz, bu koşulları sağlamak zorundasınız ve başvurunuzda bu belgelerinizi sunmanız gerekir.

Şu anda mali müşavirlerin yeşil pasaport alma hakkı yoktur ancak yakın zamanda mecliste bunun için bir yasa tasarısı sunulmuştur.

Memurun Annesi Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport, ülkemizde bulunan en prestijli pasaport türlerinden bir tanesidir. Bu pasaport devlet ve kamu çalışanlarına verilmektedir. Yeşil pasaport sahibi olan kamu görevlilerine bağlı olarak bunların anne, baba ve kardeşlerini yeşil pasaport verilmesi hakkı diye bir şey bulunmamaktadır.

Memurun Anne Babası Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport yani bir diğer adıyla hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine 5 yıl süre ile verilen bir pasaport türüdür. Bu pasaportun birçok ayrıcalığı bulunmaktadır. Bu pasaporta sahip vatandaşlar birçok ülkeye vizesiz bir şekilde girebilmektedir. Kamu ve devlet çalışanlarına verilen bu pasaport türü memurun annesini, babasını ve kardeşlerini kapsamamaktadır.

Mübaşir Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Ülkemizde bulunan pasaport türlerinden bir tanesi olan hususi pasaport yani bir diğer adıyla yeşil pasaport devlet adına çalışan memurlara ve onların ailelerine verilmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda kadro derecesinin 1,2 ve 3 olması yeşil pasaport almak için önemli olan kuraldır. Bu hüküm çerçevesinde belirtildiği gibi Mübaşirlerin yeşil pasaport alması mümkün değildir.

Mühendisler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport, yani gerçek adıyla hususi pasaport devletin belirli koşulları sağlayan devlet memuru, sporcu, iş insanları ve avukatlara verdiği bir pasaport türüdür. Hususi pasaport olarak adı geçen yeşil pasaportun birçok ayrıcalığı bulunmaktadır. Bu pasaporta sahip olabilmek için kadro derecesi 1,2 ve üçüncü derece olan ya da bu derecelerden emekli olan devlet memuru olmak gerekmektedir. Bundan dolayı mühendislerin yeşil pasaport alması mümkün değildir.

Noterler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Hususi pasaport, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarına verdiği pasaport türlerinden bir tanesidir. Bu pasaport genellikle devlet adına çalışan insanlara verilmektedir. Noterlere direkt olarak yeşil pasaport verilmez ancak otellerin birçoğu öncesinde emekli hakim ya da hazine avukatı olduğundan dolayı yeşil pasaporttan yararlanma hakları bulunmaktadır.

Normal Bir Vatandaş Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Hususi pasaport yani bir diğer adı ile yeşil pasaport devlet memurları da verilen bir pasaport türüdür. Yani bu pasaporta sahip olabilmek için belirli bir derecede devlet adına çalışmak gerekmektedir. Birçok avantaja sahip olan bu pasaport devlet atılan çalıştıktan sonra Emekli Sandığı ile bağlantısı olan kişilere de verilir. Devlet çalışanı olmayan vatandaşlar yeşil pasaport sahibi olamazlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir