Kızlık Zarı Neden Vardır?

Kızlık Zarı Neden Vardır?
01.08.2022 14:43
Kızlık zarı pek çok insanın meraklandığı bir bölüm olmuştur. Bundan dolayı kızlık zarı hakkında merak edilen çeşit çeşit konular gelişmiştir. Biz de yazımızda kızlık zarının neden var olduğundan, nelerin bozduğundan ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Kızlık zarının neden var olduğu merak edilmektedir. Kızlık zarının fizyolojik amacı, kadın bedenlerinin ebedi gizemlerinden biridir. Özel bir işlevi yok gibi görünse de kızlık zarı dokusunun vajinal gelişimin bir kalıntısı olarak kaldığı düşünülmektedir. Embriyolojik olarak mikropları ve kiri vajinadan uzak tutma eğilimindeydi. Bebeklerde ve çocuklarda kızlık zarı, nesnelerin vajinaya itilmesini önlemeye yardımcı olarak koruyucu bir amaca hizmet edebilir; bazen kızlık zarının zarar görmesi istismar ve ensestin göstergesi olarak görülür. Tarih boyunca evlilik dışı cinsel aktiviteyi yasaklayan kültürler olmuştur; bunlardan bazıları saflığın "sağlam" bir kızlık zarı "kanıtı" olarak kabul edilmiştir. Bu bağlantı, günümüzde psikolojik ve kültürel bir etki yaratmaya devam ediyor. Bununla birlikte, tıbbi olarak konuşursak, "sağlam" bir kızlık zarı kavramı bir efsanedir. Bunun nedeni kızlık zarının şekil, boyut ve kalınlık bakımından farklılık göstermesidir. Birden fazla olasılık arasında, ortasında açık bir boşluk bulunan (halka şeklinde bir kızlık zarı olarak adlandırılır) tüm vajina girişini çevreleyen kızlık zarı ve ortada ince bir deri çizgisiyle (bir bölmeli kızlık zarı) açık görünen kızlık zarı bulunur. Çoğu kızlık zarı, adet sıvısının vücudu terk edebilmesi için vajinal girişi tam olarak kapatmaz. Nadir durumlarda, kızlık zarı kalın olabilir ve tüm vajinal açıklığı kaplayabilir (deliksiz bir kızlık zarı). Bu tür bir kızlık zarı, bir kadının adet görmesine, cinsel aktivite sırasında girmesine veya vajinasına herhangi bir şey girmesine izin vermeyebilir. Çoğu zaman, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı bunu basit bir kesi ile düzeltebilir. Bununla birlikte, uterus astarında döngüsel bir birikim varsa ancak adet akışı yoksa, vajina uterusa geri dönebilecek kanla dolar ve hemen bir sağlayıcının görülmesi gerekebilir. Kızlık zarı pek çok şekil ve biçimde olduğundan, kızlık zarının bir kişinin cinsel olarak aktif olup olmadığının güvenilir bir göstergesi olmadığını anlamak önemlidir. Bu özellikle bazıları için geçerlidir, çünkü kızlık zarı parmaklar, tamponlar (bakınız Bakire tampon kullanmaya heveslidir, ancak kızlık zarından endişe duyuyor),seks oyuncakları, mastürbasyon ve hatta jinekolojik muayene sırasında gerilebilir veya yırtılabilir. Diğerleri için tampon kullanmak veya parmak sokmak dokuyu hiç etkilemez. Anekdot niteliğindeki kanıtlar ayrıca, cinsel olmayan yorucu aktiviteler (örneğin ata binme, jimnastik veya dans gibi) sırasında veya doğrudan vajinal bölgeye travma nedeniyle kızlık zarının yırtılmasının veya gerilmesinin mümkün olduğu fikrini desteklemektedir. Kızlık zarı dokusu penetrasyon sırasında yana kayacak kadar esnek olanlar da vardır.

Kızlık Zarını Bozan Şeyler Nelerdir?

Kızlık zarını bozan şeylerin neler olduğu araştırılmaktadır. Kızlık zarı; cinsel ilişkiden, sert bir şekilde yapılan mastürbasyondan, vajinanın içerisine cisim sokulmasından bozulabilmektedir.

Kızlık Zarı Kıyafet Üzerinden Bozulur Mu?

Kızlık zarının kıyafet üzerinden bozulup bozulmayacağı insanları meraklandırır. Kızlık zarı kıyafet üzerinden ancak çok fazla bir baskı yapılırsa bozulabilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir