Hamilelikte Yürek Yenir Mi?

Hamilelikte Yürek Yenir Mi?
05.11.2022 15:08
Hamilelik döneminde beslenme çok önemlidir. Vücudumuzdaki değişikliklerle birlikte neler yiyebileceğimizde merak konusu olmuştur. Peki hamilelikte yürek, yengeç, kaz yumurtası, sarımsaklı yoğurt, zerdeçal yenir mi? Waffle, wasa, zencefil, zahter, zeytin yenir mi? Detaylara birlikte bakalım.

Sakatatlar içerisindeki yoğun demir ve antioksidanlar sebebiyle yaz kış tüketilen besinlerdir.

Fakat hamilelik döneminde az pişmiş olan bu sakatat türü, az pişirilmiş ya da çiğ etlerde bulunan toksoplazma maddesi, gebelik kusurlarına ve erken doğum riskine sebebiyet verebilir.

Hamilelikte Yengeç Yenir Mi?

Deniz ürünleri tüketilirken dikkatli olmamamız gerekmektedir. Özellikle kabuklu deniz hayvanlarında yüksek oranda civa bulunduğu için, miktarına dikkat edilmezse zehirleyebilir.

Hamilelikte yengeç tüketiminde sağlık açısından herhangi bir problem olmaz fakat, kral yengeç adı verilen yengeç türü seçilmelidir. Bu kral yengeçler, diğer türlerine göre daha az cıva bulundurur.

Ayrıca sağlıklı koşullarda pişirildiğinden emin olduğunuz yengeçleri tüketmelisiniz.

Hamilelikte Kaz Yumurtası Yenir Mi?

Harika bir protein kaynağı olan kaz yumurtası, çocuk beslenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. İçerisindeki D vitamini sayesinde kemik yapısını korumaya yardımcı olur.

Hamilelerde kullanılması önerilen kaz yumurtası, bebeğin beyin gelişimini destekleyerek, büyümesine destek olur.

Hamilelikte Sarımsaklı Yoğurt Yenir Mi?

Sarımsak, güçlü bir antibiyotik. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tansiyonu ve kolestrolü düşürür.

Hamilelik döneminde hamilelerin 3-5 dişe kadar yemelerinde bir problem yoktur. Doğum sonrası sütü arttırarak bebeğin büyümesine yardımcı olur. 

Hamilelik döneminde sıklıkla görülebilen bir problem olan tansiyonun yükselmesi problemine de sarımsaklı yoğurt tüketilerek engel olunabilir.

Hamilelikte Zerdeçal Yenir Mi?

İçerisindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini onararak kuvvetlendiren bir bitkidir. Kendine has yoğun bir tat ve kokuya sahiptir.

Zerdeçalın içerisinde kurkumin adında bir uyarıcı madde vardır. Bu güçlü bir uyarıcıdır. Hamilelik döneminde rahim içini uyarabileceği için önerilmemektedir.

Hamilelikte Waffle Yenir Mi?

Hamileyken hem güzel beslenmek hem de kilo kontrolü sağlanması için hamurlu tatlılardan uzak durulması gerekiyor. Sadece hamilelik döneminde değil her zaman rafine şeker ve hamur tatlılarından kaçınmalıyız.

Fakat waffle, bir alışkanlığa dönüşmediği sürece küçük porsiyonlarda hamileler tarafından tüketilebilir.

Hamilelikte Wasa Yenir Mi?

Hamilelik dönemiyle birlikte alınan kilolar sebebiyle daha sağlıklı alternatiflere yönelme ihtiyacı doğmaktadır. Wasa ve etimek gibi besinler mide bulantılarına iyi gelmektedir.

Fakat marketlerde satılan wasaların içinde, raf ömürlerini uzatmak için sağlığa zararlı katkı maddeleri bulunmaktadır. Porsiyon kontrolü sağlanarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Zencefil Yenir Mi?

İçerisindeki B6 vitamini sayesinde, Alzheimer ve nörolojik rahatsızlıklar gibi problemlere iyi gelir. Kansızlığa ve sinir sistemine etki eder.

Hamileler günde 2 fincandan fazla tüketmemelidir. Zencefil yemek için belirli bir miktar belirtilmemiştir.

Hamilelikte Zahter Yenir Mi?

Dağlarda ve kırlarda kendi kendine yetişen bir tür dağ kekiğidir. İnsan sağlığına çok önemli katkıları olan zahter genellikle zeytinyağı ile karıştırılarak yenmektedir.

Hamileliklerde zahter kullanımı önerilmiyor. Rahim içi uyarılmaya ve kasıkların kasılmasına yol açabileceği için doktor kontrolünde tüketilmelidir.

Hamilelikte Zeytin Yenir Mi?

Vitamin açısından, en önemli ürünlerden biridir. Hücreleri besler, vücutta olabilecek kalsiyum kaybını büyük ölçüde önler.

Saç tırnak besler, kan artırır. Hamilelerin tüketmesinde hiçbir sakınca bulunmuyor fakat porsiyon oranına dikkat edilmeli fazla zeytin bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir