Kızamıkçık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamıkçık Aşısı Ne Zaman Yapılır?
01.08.2022 14:19
Kızamıkçık aşısı ne zaman yapılır, kızamıkçık aşısı nerede yapılır, kızamıkçık aşısı fiyatı, hamilelik öncesi kızamıkçık aşısı şart mı, kızamıkçık aşısı kaç yıl korur soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kızamık, kızamıkçık ile kabakulak aşısı: Ateş ve bütün vücutta yoğun döküntülerle kendini gösteren kızamık, rahatsızlık esnasında orta kulak iltihabı, zatürre ile akut beyin iltihabına sebep olabildiği gibi, rahatsızlık sonrasında da Gallian Barre Sendromu ile Subakut Sklerozan Panensefalit rahatsızlığına yol açar. Kızamıkçık daateş, lenf bezlerinin büyümesi ile vücutta ince döküntülerle karakterize olan bir rahatsızlıktır. Çocukta ciddi enfeksiyona sebep olmasa da gebe kadına bulaşması neticesinde düşük ve ölü doğuma yol açmakta. Harici bebekte beyin, kalp ve göz dahil bütün vücudu tutabilen bir rahatsızlık tablosu meydana gelebiliyor. Kabakulak ise tükürük bezlerini tutmayı sağlayan ve yanaklarda şişlik ile ateşle kendini göstermeyi sağlayan bir rahatsızlıktır. Hastalık esnasında görülebilen beyin ve hasarları iltihabı, testis iltihabı ve kadında yumurtalıkların iltihabı yol açması önemli problemleri oluşturuyor. Kızamık, kızamıkçık ile kabakulak aşısı 9 ile 12. aylar ve 4-6 yaş aralığında karma aşı şeklinde yapılıyor.

Kızamıkçık Aşısı Nerede Yapılır?

Yapılan değişimle ilköğretim 1.sınıfta okullarda yapılan KKK ve DaBT-İPA aşıları, 1 Temmuz 2016 tarihinde sonra doğanlardan başlamak üste 48.ayına girmiş olan bütün çocuklara Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanmaktadır.

Kızamıkçık Aşısı Fiyatı?

Aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ile hastanelerde yapılır. Aşı takviminde yer bulan aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz şekilde uygulanmaktadır.

Hamilelik Öncesi Kızamıkçık Aşısı Şart mı?

Gebeliğin ilk dönemlerinde geçirilen kızamıkçık rahatsızlığı bebek sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Küçüklüğünde aşılanmış olsa dahi rahatsızlığı geçirmemiş anne adaylarının hamile kalmadan evvel kesinlikle kızamıkçık aşısı yaptırması lazım olduğunun altını çizeriz. Çocukken kızamıkçığa yakalanmayan bu nedenle de aşılanmayan ya da aşılanmaya karşı antikor üretemeyen hastalar olmuş olabilir. Anne adayları hamile kalmadan evvel kesinlikle kızamıkçık antikorlarına baktırması lazımdır. Testlerinde antikora bulunmayan yani rahatsızlığı geçirmemiş anne adaylarının hamilelikten evvel kesinlikle aşılanmaları lazımdır. Aksi durumda ise hamilelik esnasında ilk 5 ay içerisinde kızamıkçık geçirilmesi kalp hastalığına, düşüğe, ölü doğuma, karaciğer sakatlıkları ile zekâ geriliği tarzı anomalilere neden olabilir.

Kızamıkçık Aşısı Kaç Yıl Korur?

Çoğunlukla kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülen ve en fazla 5-9 yaş grubundaki çocukları etkisini altına almış olan rahatsızlıktır. Kızamık aşısını vaktinde ve uygun dozda yaptıranların rahatsızlığa yakalanma riski büyük miktarda azalmaktadır. Kızamık aşısının koruyuculuğu da  2 ya da 4 sene olduğu bilinir. Ateş ve bütün vücutta yoğun döküntülerle kendini gösteren kızamık, rahatsızlık esnasında orta kulak iltihabı, zatürre ile akut beyin iltihabına sebep olabildiği gibi, rahatsızlık sonrasında da Gallian Barre Sendromu ile Subakut Sklerozan Panensefalit rahatsızlığına yol açar. Kızamıkçık daateş, lenf bezlerinin büyümesi ile vücutta ince döküntülerle karakterize olan bir rahatsızlıktır. Çocukta ciddi enfeksiyona sebep olmasa da gebe kadına bulaşması neticesinde düşük ve ölü doğuma yol açmakta. Harici bebekte beyin, kalp ve göz dahil bütün vücudu tutabilen bir rahatsızlık tablosu meydana gelebiliyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir