Kınada Gelinlik Giyilir Mi?

Kınada Gelinlik Giyilir Mi?
12.11.2022 19:20
Kına gecesi, geçmişten günümüze kadar ulaşmayı başarmış geleneklerin başında geldiği bilinmektedir. Kınada gelinlik giyilir mi, gelin neden ağlatılır, kına tepsisini kim tutar? Kınada takılan takılar kimin, kaç elbise giyilir, neden kırmızı giyilir? Kınada organizasyonu kim tutar? İşte tüm detaylar...

Kaftan, Osmanlı döneminde sultanlar, cariyeler tarafından giyildiği bilinmektedir. Ancak günümüzde kadife kalın kumaşı ve altın rengindeki işlemeleriyle elbisenin üzerine giyilen kına gecesi kıyafetlerinden biri haline gelmiştir. Tabii orijinali kadife kırmızı kaftan olsa da günümüzdeki modern kaftanlar farklı kumaşlarda ve renklerde üretilebildiği bilinmektedir.

Kınada bazı gelinler genellikle düğün yeri kına yerinden uzakta yer alıyor ise gelinlik giymeyi de tercih edebiliyorlar. Bunun sebebi evlendiği yerin yani düğün yerinin uzak bir şehirde yer alması olmakla beraber bazı gelinlerde giymek istedikleri için giyebiliyorlar.

Kınada Gelin Neden Ağlatılır?

Kına merasiminden önce baba ocağından ayrılan gelinin ağlatılmaktadır. Bunun için kına yakılmadan önce gelinin etrafında dönen arkadaşları ve akraba kızlar içli kına türküleri söylediği bilinmektedir. Ağlatılma sebebi tam bilinmemekle birlikte bir çeşit adet olduğu söylenebilir.

Kınada Kına Tepsisini Kim Tutar?

Kınayı hazırlama ve yakma görevi mutlu evliliği olan bir kadına verildiği bilinmektedir. Kına genellikle bakır bir tas içinde hazırlandıktan sonra mumlarla süslenmiş kına tepsisinin üzerine konulmaktadır. Bekar kızlar ellerinde mumlar eşliğinde gelinin etrafında dönerek türkü söylerken bir aile büyüğü de kına tepsisini taşıdığı bilinmektedir. Ama gelinin kız kardeşi de bu görevi üstlenebilir.

Kınada Takılan Takılar Kimin?

Evlilik sırasında kadına takılan ziynet eşyaları kim tarafından alınmış olursa olsun kadına bağışlanmış ve ona ait sayılmaktadır. Bu sebepten kına merasiminde takılan takılarda geline ait olacaktır. Nişan için de aynı durum söz konusudur.

Kınada Kaç Elbise Giyilir?

Kına gecesinde kına gecesine özel olarak giyilen kıyafete bindallı adı verilmektedir. Gelin olacak kişi kına gecesi elbisesi giyer ve eğlencesine başlarlar. Kına gecesinde seçilecek bindallı farklı renkler ve özelliklerde olabilmektedir. Genellikle kına gecelerinde kırmızı bir kınalık tercih edilmektedir.

Kına gecesinde ne giyilir konusunda az önce de bahsettiğimiz gibi genel olarak gelin adayları kına gecesi boyunca iki üç farklı kıyafet değiştirebilmeleri mümkündür. Geceye başlarken tercih edebileceğiniz elbise ise bir abiye olabileceği gibi gece sonunda daha şık bir mini abiyeyle kına gecesini sonlandırabilirsiniz.

Kınada Neden Kırmızı Giyilir?

Kına gecesinin rengi kırmızı olarak bilinmektedir. Kırmızı aşkı, sevgiyi ve aidiyeti temsil eden bir renk olduğundan dolayı bu duyguların ortaya çıkması için kına gecesinde tercih edilmektedir.

Kına gecelerinde genellikle kırmızı veya kırmızıya yakın renkler tercih edilmektedir. Ve genelde bindallı giyilir ve bindallı da kırmızı renkte olmaktadır.

Kınada Organizasyonu Kim Tutar?

Kına gecesinde yapılan masraflar erkek tarafına ait olduğu bilinmektedir. Fakat bazı gelenek ve görenekler her yerde aynı olmayabiliyor ve farklılık gösterebildiği bilinmektedir. Geleneksel kına geceleri bazen evlerde bazen de mekanlarda yapılmaktadır. Bu mekan ücreti ve kına için gerekli olan malzemeleri erkek tarafı karşılandığı bilinmektedir. Fakat bazı geleneklerde mekan ücretleri gelin tarafından karşılanmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir