Kilo Vermek İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kilo Vermek İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
18.10.2021 22:30
Her birimizin bir beden kitle indeksi bulunur. Kilo vermek için doğru yürüyüş nasıl olmalı? Doğru kilo verme yöntemleri nelerdir? Kilo vermeye engel şeyler nelerdir, günde kaç kalori alınmalı ve bir süre sonra neden durur? Tüm bu soruları sizler için cevapladık.

Bu indeks doğru kiloda olup olmadığımızı gösteren bir sayısal veridir. Bu indeksin referans aralığında kalan bir vücut kilosuna sahipsek bu durumda hem düzgün vücut hatlarına sahip olamayacağımız gibi hem de ne yazık ki bazı sağlık sorunlarına karşı da açık hale gelebiliriz. Bu durumda hem ruh halimiz için hem de genel vücut sıhhatimiz için sağlıklı bir şekilde kilo vermeye niyetlenebiliriz. Hemen hemen birçok kez başarısızlığa uğradığımız bu kilo verme serüveninde bazı aksaklıklar ve motivasyon sorunları yaşanabiliyor. Elbette bu durum ise daha çok yaşanan irade sorunları ve plansızlıktan kaynaklanıyor. Kilo vermek için her ne kadar doğru yemek seçimleri, aç kalmamak gerekli olsa da egzersiz planı için de bir o kadar planlı ve programlı bitmek işe yarayabiliyor. Kilo vermek için güne erken başlamak, bol su içmek ve kahvaltı gibi öğünleri atlamamak gerektiğini duymuşsunuzdur. Bizler ise bu yazımızca size daha fazla merak edilenlerim derledik. İle yaraması ümidi ile…

Kilo Vermek İçin Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en iyi yolu beslenme ve egzersiz programı çıkarmak ve bu egzersiz programına sadık kalmaktır. Muhteşem bir beslenme planı çıkarıldıktan sonra önemli olan şey ise burada protein, karbonhidrat ve yağ oranını dengelemek olmalıdır. Tüm bunlar da sorun yok. Haftada üç ya da dört gün olmak üzere bir de egzersiz programı yaptık diyelim. Buraya kadar da tamam. Tüm bunlara ek olarak şu anda yapmamız gereken şey ise yürüyüş. Yürüyüş de egzersiz ve kilo verme programının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Peki doğru yürüyüş nasıl yapılmalı konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz? Sağlıklı kilo vermek için gereken en önemli şey ise uzmanların önerisine göre en az yarım saat süren bir yürüyüş olmalı. Vücudun yağ yakımını başlatması için en az gerekli görülen süre budur. Ayrıca yürüyüş son derece tempolu olmalıdır.

Doğru Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Doğru kilo verme yöntemlerinin nasıl olduğu pek çok kişi tarafından merak edilir. Doğru bir şekilde kilo verebilmek için yenilen besinler oldukça önemlidir. Doğru kilo kaybı yaşamak isteyen bir kişinin yapması gereken en önemli şey günlük içtiği su miktarını artırmasıdır. Yetişkinler için bu miktar 2.5 litre ile 3ç5 litre arasında değişkenlik gösterir. Öte yandan kahvaltıda daha tok tutması amacı ile mutlaka yağsız yumurta yenmeli ve karbonhidrat açığını yulaf kepeğinden karşılamalıdır. Kahvaltı günün en önemli olması nedeni ile asla atlanmamalı ve yüksek kalorili besinler bu esnada tüketilmelidir. Yap yakıcı özelliği nedeni ile kilo verilirken kakao ve kahve tüketimine de özen gösterilmelidir. Şekerlerden, tatlandırıcılardan uzak durulmalı ve bunun yerine alternatif tatlılara yani hurma gibi besinlere yönlendirme yapılmalıdır. Gün içinde yenilen içilen her bir besinin gramaj üzerinden kalori hesabı yapılmalıdır. Kalori açıkları oluşuyorsa düşük kalorili ürünlerden bol bol yiyerek bu açık kapatılmalıdır.

Kilo Vermeye Engel Şeyler Nelerdir?

Ne yaparsak yapalım bazı durumlarda kilo verme sorunu yaşayabiliriz. Bu elbette altta yatan ve bizim pek de bilemediğimiz nedenlerden kaynaklanır. Kilo vermeye engel şeyler arasında ise ilk olarak genetik yatkınlıklar yer alır. Genetik yatkınlıktan dolayı kilo vermek son derece zorlaşabilir ve üzgünüz ki bunun pek bir çaresi yok. Öte yandan kilo vermeye engel olan diğer şeyler arasında ise antidepresan kullanımı, menopoz döneminde olunması, özellikle kadınlarda sık görülen polikistik over sendromundan muzdarip olunması, çeşitli hormonal düzensizlikler de kilo vermeye engel olan şeyler arasında yer alır. Bunun için ilk olarak bu hastalıkların tedavisine bakılmalı ya da alternatif ilaç kullanımları ön plana alınmalıdır. Aksi takdirde hiçbir şekilde sağlıklı kilo vermek mümkün olmayacaktır.

Kilo Vermek İçin Bir Günde Kaç Kalori Alınmalı?

Kilo vermek için bir günde ne kadar kalori alınması gerektiği sıklıkla merak edilenler arasında yer alır. Fakat bakıldığında kilo vermek için alınması gereken kalori miktarı kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir. Çünkü kalori alımlarında kişinin yaşı, cinsiyeti ve o anda bulunduğu kilo oranı önemlidir. Bunlar çeşitli programlar kullanılarak yapılmalıdır. Kalori oranı her ne çıkarsa çıksın bu durumda yapılması gereken en önemli şey en az 500 kalori daha az almaktır.

Kilo Verme Bir Süre Sonra Neden Durur?

Kilo verme süreci ilk zamanlar kişileri son derece memnun edecek türdendir. Kilo verme ilk zamanlar son derece hızlı ilerler. Ödem, yağ kütleleri bu dönemde iyi bir şekilde atılmaya başlanır. Fakat daha sonra daha yavaş bir şekilde kilo verilme süreci yaşanmaya başlar. Bu durumda pek çok kişi demoralize olsa da aslında bu da doğal ve olması gereken bir süreçtir. Korkmamak ve motivasyon düşürmemek gerekir. Artık sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başladığınızın bir işaretidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir