Kene Isırması Belirtileri Nedir?

Kene Isırması Belirtileri Nedir?
24.11.2022 22:21
Örümceğimsiler sınıfında olan keneler, sayısı beş binden fazla olan türden gelmişlerdir. Keneler; çimlerde, çalılarda, yaprak yığınlarında, ağaçlarda veya açık havada bulunmaktadırlar. Genellikle yaz ya da ilkbahar aylarında ortaya çıkarlar. Kene ısırması belirtileri, acıtır mı, kaç günde ortaya çıkar, kaç saatte belli olur?

Kene ısırmasının belirtileri şunlar olmaktadır; ateş, ısırık bölgesinde döküntü ya da kırmızı bir nokta, boyun sertliği, baş ağrısı, halsizlik, tüm vücutta gözlemlenen döküntü, mide bulantısı, eklem ve kas ağrıları, titreme ve havale nöbetleri ve şişmiş olan lenf düğümleri.

Herhangi gibi bir belirti olmasa bile, kenenin ısırmasının ardından mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurmak oldukça önemli olmaktadır. Bu sorunun tedavisine, kenelerin taşıyor olabildikleri hastalıkların bir kısmının, görüldüğü bölgelerde belirtilerin kendisini göstermeye başlamadan önce başlanması önemli olmaktadır. Mesela Kayalık Dağlar Benekli Humması ve Lyme hastalığı gibi hastalıkların tedavisine şüphelenildiği andan itibaren başlanması gerekmektedir.

Kene Isırması Acıtır Mı?

Kene ısırması acıtan bir sorun olmaktadır. Kenenin ısırmış olduğu alanda ağrı, döküntü, şişlik yanma hissiyatı, nefes almada zorluk ya da kabarcıklar gözlemlenebilinmektedir. Fakat kene ısırmasının semptomları arasında ateş bulunmamaktadır. Bulunan bütün belirtiler, solunum sisteminin felç olması gibi bir sıkıntı ile karşılaşılmadığı sürece iyileşebilmektedir. Genel olarak kenenin başı deriye gömülüdür. Deriye gömülü olduğu için keneyi parçalamadan deriden çıkarmak gerekir. Kenenin tamamını çekmek için farklı farklı kimyasallar, cımbızlar ya a kene çıkarta setleri kullanılır.

Kenenin deriden çıkartılması işlemi bir uzman tarafından yapılmalıdır, çünkü kenenin taşıdığı hastalığını yaymaması gerekmektedir. Bazı keneler ısırdığı zaman kişiye geçebilecek hastalıkları taşımasından dolayı kenenin çıkartıldığı yer mikrop öldürücülerle dezenfekte edilmelidir. Doktor antibiyotik tavsiyesini, bireyi ısıran kenenin ısırmış olduğu bölgede kaşınma sonucunda deride mikro yarıklar açılması ile verebilmektedir.

Kene Isırması Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Kene ısırmasının belirtileri kendisini 3 ila 30 gün sonrasında göstermektedir. Kene ısırmasında gözlemlenen belirtiler ise şunlar olmaktadır; mide bulantısı, eklem ve kas ağrıları, titreme ve havale nöbetleri, şişmiş olan lenf düğümleri ateş, ısırık bölgesinde döküntü ya da kırmızı bir nokta, boyun sertliği, baş ağrısı, halsizlik ve tüm vücutta gözlemlenen döküntü.

Kene Isırması Belirtileri Kaç Saatte Belli Olur?

Kene ısırmasının belirtileri kendisini en erken 3 gün içerisinde göstermektedir. Kene ısırdıktan sonra 3 ila 30 günde sonra belirtiler kendisini gösterir. Kene ısırığı pek çok vakada zararsız olmaktadır. Ancak evcil hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıklar sebebi ile ya da ısırığa karşı alerjik reaksiyon gösteren durumlarda kene ısırığı hayati tehlikeye sebep olabilmektedir. Örümceğimsilerden olan kenelerin boyutu; kalem ucu boyutundan kurşun kalem silgisine kadar değişiklik göstermektedir. Larvalarda üç çift bacak ve erişkin olan kenelerde dört çift bacak bulunmaktadır. Keneler farklı farklı renklerde karşımıza çıkabilmektedir. Siyah, kahverengi gibi pek çok renk olabilen keneler beslendikten sonra mavi renge bürünürler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir