Kilo Verirken Yağlar Vücuttan Nasıl Atılır?

Kilo Verirken Yağlar Vücuttan Nasıl Atılır?
26.01.2023 13:43
Kilo verirken yağlar vücuttan nasıl atılır? Kilo verirken kaç kalori almalıyız? Kilo verirken yağdan verdiğimizi nasıl anlarız? Kilo verirken bacaklar incelir mi, burun küçülür mü? Kilo verirken birden kilo alma neden olur? Kilo verirken bal yenir mi? Kilo verirken dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Kilo verirken merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için derledik.

Yapılan hesaplamaya göre kilo verme esnasında yağın % 84'ü karbondioksite dönüşerek akciğerler aracılığıyla dışarı atılmaktadır.

Bu değerden geri kalan % 16'sı da suya dönüşerek idrar, dışkı, ter, nefes, gözyaşı veya diğer beden sıvılarıyla vücuttan atıldığı bilinmektedir. Vücutta bulunan yağları yakmak ve kilo alımının önüne geçebilmek adına verilen besinlerin tüketimine özen göstermek gerektiği bilinmektedir.

Kilo Verirken Kaç Kalori Almalıyız?

Zayıflamak isteyen bir kişi günde en fazla 1000-1300 kalori alması gerekir. Şayet ağır egzersizler ve sporlar yapılıyorsa bu kalori oranında bir miktar artış söz konusu olabilir. Fakat sağlıklı kalabilmek ve halsiz hissetmemek için gün içinde 1000-1300'den daha az kalori almamanız önem arz etmektedir. 1 kilo verebilmek için vücutta 7700 kalorilik bir açık oluşturmak gerektiği unutulmamalıdır. Yani ortalama 2000 kalori alan bir bireyin diyetini 600 kalori eksik olacak şekilde beslenirse 2 haftada 1 kilo vereceği bilinmektedir.

Kilo Verirken Yağdan Verdiğimizi Nasıl Anlarız?

Yağ yakma programında egzersiz yaptığınızda, bir yandan yağ yakarken bir yandan da kas ağırlığı arttırılmaktadır. Rakamsal olarak eş değer olan yağ ve kas hacim olarak birbirinden çok farklı unsurlar olarak bilinmektedir. Bir kilo yağ kaybedip aynı zamanda bir kilo kas kazanırsanız tartı size hiçbir değişiklik olmadığını gösterebilmesi doğal bir durumdur.

Yapılan hesaplamalara bakıldığında kilo verme esnasında yağın % 84'ü karbondioksite dönüşerek akciğerler aracılığıyla, geri kalan % 16'sı da suya dönüşümü gerçekleşerek idrar, dışkı, ter, nefes, gözyaşı veya diğer beden sıvılarıyla vücuttan atıldığı gözlemlenen bir durumdur.

Kilo Verirken Bacaklar İncelir Mi?

Kilo verme sürecinde vücuttaki yağ oranı azaldığı için vücudun her bölgesinde incelmeler gözle görülür şekildedir. Bacak da bu bölgelerden biri olarak karşımıza çıkar. Başarılı bir kilo kaybı programı ile vücut genelinde görülen yağ kaybı, doğru işlendiğinde yağ kaybının önemli oranı büyük kas gruplarında yer alan bacaklardan gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

Kilo Verirken Burun Küçülür Mü?

Kilo verirken, ne yazık ki burunda küçülme gerçekleşmez. Kilo verdiğimizde burun bölgesinde çok önemli bir değişiklik gözlemlenmez. Burnumuz vücudumuzda en az yağ içeren organlarımızdan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden vücuttaki yağ oranının değişmesi burnumuzda bir değişiklik yaratmayacaktır.

Kilo Verirken Birden Kilo Alma Neden Olur?

Aslında ani kilo alma da verme de problemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle hormonel problemler varda bu durum genelde gözlemlenmektedir.

En başta haşimato hastalığı, insülin direnci veya kadın hormonlarındaki dengesizlikler ani kilo almaya neden olan en önemli unsurların başında yer almaktadır. Hormonel nedenler derken hormonlarımızı bozabilecek hastalıklar da buna dahil olduğunu unutmamak gerekir.

Kilo Verirken Bal Yenir Mi?

Kilo vermek isteyen kadınların diyet programı boyunca tüketebileceği besinlerde her ne kadar şeker önerilmese de bal tüketimi kilo vermek açısından son derece yararlı olmasıyla bilinen bir besindir. Genel olarak bal birçok farklı faydası üzerinde önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkan bir besindir.

Aynı zamanda bir doğal tatlandırıcı olarak tüketilmesiyle de bilinir. Dengeli ele alındığı ve abartı olmadığı takdirde bal kilo aldırmayacaktır. Hatta özellikle diyet listesinde her sabah bir kaşık veya suya karıştırılma şeklinde de tüketildiği bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir