Kemoterapi Nasıl Yapılır?

Kemoterapi Nasıl Yapılır?
19.08.2022 18:11
Kemoterapi, kanser hastalarında uygulanmakta olan bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi tedavisi hakkında sıkça sorulan ve merak edilen bilgiler ise, kemoterapi nasıl yapılır? Kemoterapi yan etkileri nelerdir? Kemoterapide saç dökülmesi gibi konular, sıkça sorulmakta ve merak edilmekte olan bilgiler arasındadır. Yeni yazımızda, kemoterapi hakkında merak edilenleri, sizler için derledik.

Kemoterapi, özellikle kanser hastalarında uygulanmakta olan bir tedavi çeşididir. Bununla birlikte, vakalarda görülen kanserin, ilerlediği evre ve kişinin sağlık durumu, kemoterapi tedavisinde belirleyici rol oynamaktadır. Kemoterapi tedavisine, hangi kanser türleri neticesinde başvurulduğu ise, merak edilmekte ve araştırılmakta olan konular arasındadır. Bununla birlikte, kemoterapi tedavisinin gerektirdiği kanser hastalığı türlerini, şu şekilde sıralayabiliriz; pankras kanseri, kolon kanseri, lenf kanseri, yumurtalık kanseri, karaciğer kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, gırtlak kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, beyin tümörleri, ağız kanseri, cilt kanseri ve rahim ve rahim ağzı kanserlerinde, kemoterapi tedavisine başvurulmaktadır. Kanser hastalığında, gelişen tümörlerin yavaşlatılması ve farklı organlara sıçrayışının engellenmesi için, kemoterapi tedavisine başvurulmaktadır. Kanser hastalığında, erken teşhisin önemi oldukça büyüktür. Bununla birlikte, tümör oluşumu zararlı bir evreye gelmemiş ise, kemoterapi tedavisinin dışında; cerrahi müdahale ve ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Bununla birlikte, kemoterapinin nasıl yapıldığı, sıklıkla sorulan ve merak edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Kemoterapinin nasıl yapıldığını ise, şu şekilde açıklayabiliriz; kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağız yolu ve damar yolu ile de kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, kemoterapi ilaçları sıvı hale getirilip, kanser teşhisi konmuş olan vakaya, serum yolu ile birlikte enjekte edilmektedir. Kemoterapi tedavisi, uzun süren ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bununla birlikte, kemoterapi sürecinde hastanın bünyesel dayanıklılığı ve genetik sağlamlığı oldukça önemlidir.

Kemoterapi Yan Etkileri

Kemoterapi, tümör oluşumunun ilerlemesini ve büyümesini engellemek için, başvurulan tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, kemoterapi tedavisinde meydana gelen yan etkiler, araştırılmakta ve merak edilmekte olan bilgiler arasındadır. Bu anlamda, kemoterapinin yan etkilerini, şu şekilde sıralayabiliriz; mide bulantısı, kusma, ishal, saç dökülmesi, iştah kaybı ve kilo verme, sürekli hale gelen yorgunluk, yüksek ateş, ağızda meydana gelen yaralar, ağrı, kabızlık, ciltte morlukların meydana gelmesi, kanamalar, akciğer dokusunda oluşan hasarlar, kalpte meydana gelen komplikasyonlar, kısırlık, böbrekte meydana gelen komplikasyonlar ve periferik nöropati oluşumlarının meydana gelmesi, kemoterapinin yan etkileri arasında bulunmaktadır.

Kemoterapide Saç Dökülmesi

Kemoterapi tedavisi, kanserli tümörün büyümesini ve farklı organlara sıçramasını önlemektedir. Kemoterapinin yan etkilerinin fazla olmasının nedeni, uygulanan işlemler ile birlikte, zararlı hücrelerin yok olmasının dışında yararlı hücrelerin de kaybolmasına yol açmasıdır. Bu anlamda kemoterapi işlemi, bir nevi vücudu resetlemektedir. Kemoterapide saç dökülmesi ise, kemoterapi tedavisinin en belirgin yan etkileri arasınadır. Saç dökülmesinin yanı sıra ise, kaş ve kirpiklerin dökülmesi de kemoterapi tedavisinin görülen yan etkileri arsındadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir