Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik Kanseri Belirtileri
31.07.2022 23:04
Kemik kanseri belirtileri, kemik kanseri sebepleri, kemik kanseri ölümcül müdür, kemik kanseri ağrısı nasıl olur sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kemik kanseri çok az görünen kötü huylu bir tümör çeşididir. Gelişen toplam 100 kanserin yalnızca birine kemik tümörü sebep olur. Kemik kanseri, vücuttaki herhangi bir kemikte başlayabilir fakat en yaygın şekilde leğen kemiğini ya da kol ve bacaklardaki uzun kemikleri etkilemektedir. Harici iyi huylu kemik tümörleri kötü huylu olanlardan çok fazla yaygındır. Kemik kanseri komşu yapılara ile akciğerler tarzı uzak organlara yayılabilir. Bazı kemik kanseri çeşitleri öncelikle çocuklarda görünür, diğer bazı çeşitler ise çoğunlukla yetişkinleri etkiler. Ne yazık ki kemiğin kötü huylu tümörleri çoğunlukla geç anlaşılır çünkü belirtileri çoğunlukla belirsizdir. Kemik kanseri ağrı ile şişlik ile karakterizedir. Her iki semptomun da spor yaralanması, kemik iltihabı tarzı çok sayıda başka sebebi olabilir. Çoğu vakit, çocukları bacak ya da kol ağrısından şikâyetçi olan ebeveynler öncelikle bunun büyüme ve gelişmeye bağlı olabileceğini düşünürler. Fakat büyümeye bağlı gelişen ağrılar çoğunlukla yalnızca geceleri görünürken, kötü huylu kemik tümörlerinin belirtileri devamlı bir şekilde artar ve gün süresince devam eder. Bu nedenle gün içinde devamlı kemik ağrısı yaşayan kişiler derhal bir doktora gitmelidir. Kemik kanseri belirtileri içerisinde en fazla görülenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

·        İstemsiz kilo kaybı

·        Yorgunluk

·        Kemik üstünde belirgin yumru

·        Zamanla kötüleşen ve geceleri de devam eden devamlı kemik ağrısı

·        Etkilenen çevrede şişme, kızarıklık ve hassasiyete sebep olan kısıtlık

·        Kemiklerin normalden çabuk bir şekilde kırılması

Kemik Kanseri Sebepleri

Kemik kanserinin kesin sebebi bilinmese bile başlıca tetikleyici faktörler aşağıdaki gibidir:

·        Radyoterapi, kemoterapi ya da kemik iliği nakli tarzı geçmişte görünen kanser tedavileri

·        Aileden gelen bazı az genetik sendromlar (kalıtsal retinoblastom veya Li-Fraumeni sendromu tarzı)

·        Özellikle yaşlılarda görünen Paget rahatsızlığı (aşırı kemik büyümesi) tarzı rahatsızlıkları

Kemik Kanseri Ölümcül müdür?

Her kanser çeşidinde olduğu gibi kemik kanseri de ciddiye alınması lazım olan bir hastalıktır. İyi huylu kemik kanseri çeşitlerin de herhangi bir ölüm riski bulunmaz. Cerrahi müdahale sayesinde iyi huylu kemik kanseri çeşidi ölüm riski 0'a yakın diyebiliriz. Kötü huylu kemik kanseri de ölümcül olabilmektedir. Fakat kötü huylu kemik kanserinde erken tanı ile iyi bir tedavi deneyimi ile beraber ölümcül olmaktan çıkar.

Kemik Kanseri Ağrısı Nasıl Olur?

Kemik kanseri ağrıları çok komplike bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Özellikle kemik kanseri ağrılarında hasta ağrı kesici alsa bile bu ağrılar yine de geçmeyecektir. Bu ağrılar gün süresince devam ederek ve giderek şiddeti de aynı oranda artar. Harici ağrının yanında hastada şişlik de meydana gelecektir. Kızarıklık da bazı rahatsızlarda gözlemlenmiştir. Şişliğin olduğu bölgede ele kadar gelen bir kitle de meydana gelir. Ağrı ile şişlik herhangi bir yerden düşmeden yaralanma yaşanmadan da gelişebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir