Kemik İltihabına Ne İyi Gelir?

Kemik İltihabına Ne İyi Gelir?
16.11.2022 21:29
Kemik iltihabı; vücudun herhangi bir yerinde bulunan enfeksiyonların kemik iliklerine kan yoluyla ulaşması ile gelişir. Genellikle halk arasında kemik iltihabı olarak anılan bu hastalığı bir diğer adı osteomiyelit olmaktadır. Kemik iltihabına ne iyi gelir, bitkisel tedaviler nelerdir, kendiliğinden geçer mi, bulaşıcı mı?

Kemik iltihabına antibiyotik tedaviler ve bazı bitkisel tedaviler iyi gelebilmektedir. Kemik iltihabı hafif şiddette ise sadece antibiyotik tedavi uygulanmaktadır. Ancak eğer ki kemik iltihabı belirli seviyelere ulaşmış ise enfeksiyon kapmış olan ölü kemik dokularının cerrahi operasyonlar ile çıkarılması ve sonrasında da hastanede intravenöz ile yapılan antibiyotik uygulamaları en yaygın olan yöntemler olmaktadır.

Cerrahi operasyonlarda enfeksiyon kapmış olan kemik bölgesi açılır. Açıldıktan sonra enfeksiyon sebebi ile birikmiş olan sıvılar ve iltihaplar boşaltılır. Bu işlemler ardından enfeksiyon kapmış olan kemik bölgeleri çıkarılarak alınır. Vücuttan alınan dokular ile kalan boş kısımlar doldurulabilinmektedir. Antibiyotik uygulamaları operasyon ardındaki süreçte de devam edilir. İltihaba yol açan ajanın belirlenmesi ise; hastalıklı olan kısımdan alınan biyopsilerin incelenmek için laboratuara gönderilmesi ile olur. İltihaba yol açan ajanın belirlenmesi ile hastanın kullanması gereken antibiyotik belli olur. Hastane gözetiminde intravenözle yapılmaktadır antibiyotik uygulamaları.

Kemik İltihabında Bitkisel Tedaviler Nelerdir?

Pek çok besinin tüketimi ile iltihapların vücuttan sökülüp atılımı oldukça etkili olmaktadır. Kemik iltihabında ise enfeksiyonun sökülüp atılması için oldukça etkili olan bitki zencefil olmaktadır. Zencefil iltihap söktürücü olarak bilinmekte olan bitkilerden biri olmaktadır. İçerisinde bulundurduğu iltihap giderici bileşim olan gengerol ile doğal bir iltihap kurutucu olmaktadır. Zencefilin kullanım maçlarından biri iltihapları kurutmak ve engellemek olmaktadır. Düzenli bir şekilde zencefilin kullanılması eklem romatizması ile alakalı olarak oluşan şişlikleri yok eder ve ağrıları azaltır.

Zencefilin toz ya da kök biçiminde aktarlardan, marketlerden ve internet sitelerinden temini mümkün olmaktadır. Toz biçiminin ya da kök biçiminin kullanılması fark etmeksizin, her ikisi de vücutta bulunan iltihabı kurutur. Fakat her bitkide olduğu gibi bu bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Zencefil kanı sulandırma etkisine sahip olduğu için doktora danışılmadan tüketilmesi oldukça tehlikeli olmaktadır.

Kemik İltihabı Kendiliğinden Geçer Mi?

Kemik iltihabının kendi kendine geçip geçmediği hastalığa sahip olan pek çok insanın merak ettiği sorulardan biri olmaktadır. Ancak ne kadar uzun uzun araştırmalar yapsak da maalesef bu konu hakkındaki bilgilere hiçbir yerde ulaşamadık. Yinede kemik iltihabına sahip olan birinin kesinlikle bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına danışması gerekir. Bu hastalığın tedavisi gecikirse kemikte kısmi ölümler gerçekleşebilir.

Kemik İltihabına Bulaşıcı Mıdır?

Hayır, kemik iltihabı bulaşıcı olan bir hastalık türü olmamaktadır. Diğer bazı enfeksiyon hastalıkları gibi bakteriyel kemik iliği iltihabı, solunum yolu ile ya da insandan insana bulaşabilen enfeksiyon türlerinden biri olmamaktadır. Kemik iltihabı yalnızca enfeksiyonu kapan kişiye zarar verir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir