Kek Yaparken Şeker Yerine Ne Kullanılır?

Kek Yaparken Şeker Yerine Ne Kullanılır?
05.12.2022 22:11
Mutfakların vazgeçilmez lezzeti olan kek hakkında doğru ipuçlarını araştırdık. Kek yaparken şeker yerine ne kullanılır, fırın nasıl ayarlanır, ayçiçek yağı yerine ne kullanılır, un az gelirse ne yapılır? Kek yaparken fırında alt üst mü pişirilir, fan açılır mı, fırının kapağı açılır mı? Bu ince ayrıntılı bilgileri kek severlerin için araştırmasını gerçekleştirdik.

Kek yaparken daha sağlıklı ve kilo yapmayacak tarifleri de vardır. Örneğin kekin içindeki şekerin vücuda oldukça zararı neticesinde kekin içine bal katarak şekerin tadını alabilirsiniz. Pekmez de şeker yerine koyulabilecek ürünler arasındadır. Diğer bir yöntem ise meyvelerin suları ya da marmelat şeklinde kekin içine koyarak pişirebilirsiniz. Tüm bu ürünler şekerin yerini tutar.

Kek Yaparken Fırın Nasıl Ayarlanır?

Keki fırına koymadan önce fırının ısınması gerekir. Kekinizi 180 derece 30 dakikaya ayarlayabilirsiniz. Bazı keklerin içindeki malzemeler uzun süre piştiği için kekin özelliğine göre bu oranı ayarlayın. Genelde yukarıda belirtiğimiz derecelerde pişmesi gerçekleşir.

Kek Yaparken Ayçiçek Yağı Yerine Ne Kullanılır?

Yağ çeşitleri sadece Ayçiçek yağından oluşmaz. Fındık, zeytin, tereyağ gibi birçok yağ çeşidi vardır. Bu yağları kek yapımında kullanabilirsiniz. Fakat yukarıda saydığımız yağlar kekin kokusunu ve tadını ağırlaştırabilir. Bu sebepten ötürü kek alanında uzman olan kişiler Ayçiçek yağından başka yağ önermez. Arada zeytin yağ da konulmasında pek sakınca görülmez.

Kek Yaparken Un Az Gelirse Ne Yapılır?

Kek yaparken bazen malzemelerin ayarını kaçırabiliriz. Örneğin kekin sütünü fazla kaçırdınız ve unu az geldi. Bu sefer de unu biraz yoğun kullanmanız gerekir. Bu sayede unu eşitlersiniz. Unu fazla koyarsanız bir miktar diğer malzemelerin de dengesini eşitleyin. Tadına bakarak bu sorunu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Kek Yaparken Fırında Alt Üst Mü Pişirilir?

Kek yaptığımız fırın çok önemlidir. Ayrıca önceden ısıtılmış fırında kekin daha lezzetli ve kabarmasına yardımcı olacaktır. Kek yaptığınızda fırını alt ve üst pişirme ayarına getirerek, pişirmenizi öneriyoruz. Alt ve süt ayrı ayrı piştiğinde kekin kıvamı tutmayabilir. Alt üst pişirirken birinin daha az pişmesi dâhilinde ayrı bir çalıştırma yöntemini deneyin.

Kek Yaparken Fan Açılır Mı?

Kek yaparken kokusu nedeniyle fan açabilirsiniz. Ama genelde kek kokusunun evi sarması herkesi mutlu eden bir durum olduğu için fanları açmanıza gerek kalmaz. Yeni çıkan fırınlarda kendiliğinden açılan fanlar da olabilir. Bunları kapatarak o güzel lezzetin bütün evi sarmasını izin verin.

Kek Yaparken Fırının Kapağı Açılır Mı?

Kekinizin bütün malzemelerini koyup fırına koyduktan sonra pişene kadar ağzını açmayın. Kekin hem kıvamı hem de kabarmasını engellemiş olursunuz. En son noktada yani piştiğine emin olduğunuzda kapağını açmanız ve kontrol etmeniz gerekirse açın. Eğer fırınla bir problem yaşıyorsanız alt ve üst pişirme dengesini iyi bir şekilde kurun. Aksi takdirde kapağını sürekli açmak kekin kıvamını yerine getirmez. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir