Kek Yaparken İçi Neden Pişmez?

Kek Yaparken İçi Neden Pişmez?
01.12.2022 21:46
Tüm dünyada bolca tüketilen ve birçok farklı versiyonda yapılan tatlı çörek kekler hakkında merak ettikleriniz varsa sizi yazımıza doğru alalım. Kek yaparken içi neden pişmez, kalıba yapışmaması için ne yapılmalı, kaç yumurta kullanılır, kabartma tozu yoksa ne kullanılır? Kek yaparken kabartma tozu yerine maya kullanılır mı, margarin kullanılır mı, süt mü yoğurt mu kullanılır? İşte detaylar.

Piştikten sonraki dayanılmaz kokusu ve enfes tadıyla iştah kabartan, üzerine çok çeşitli tarifler yazılan keklerin lezzetli ve doğru pişirilmesi için dikkat edilmesi gereken püf noktalarını gözden kaçırmamak gerekmektedir. Öncelikle keklerin içinin iyice pişmesi için, fırın ayarının doğru ayarda olması şarttır. Fırın çok yüksek bir ayardaysa, kekin üzeri pişecek fakat içi çiğ kalacaktır. Ya da malzemesini az koyduysanız özellikle un az geldiyse, cıvık kalacak ve pişmeyecektir.

Kek Yaparken Kalıba Yapışmaması İçin Ne Yapılır?

Keki kalıbından çıkartırken belki de en sorun yaşadığımız durum, kekin kalıba yapışmasıdır. Kalıptan keki çıkartmaya çalıştıkça yarısı içeride yarısı dışarıda kalacak, sinir bozucu bir görüntü oluşturacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmak istiyorsanız, kekin kalıbını güzel bir şekilde margarin ya da tereyağı ile güzelce yağladığınızdan emin olmalısınız. Ya da kek kalıbının dibine bir miktar un da serpebilirsiniz. Ama en garanti çözüm yağ sürmek olacaktır.

Kek Yaparken Kaç Yumurta Kullanılır?

Kek birçok tarifi olan ve tek tip bir tarifi olmayan bir üründür. Kişi sayısına ve kekin malzemesine göre yumurta miktarı da değişecektir. Fakat siz klasik bir kek yapacaksanız, ortalama olarak, klasik bir kek hamuru için 3-4 yumurta yeterli olacaktır.

Kek Yaparken Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır?

Kekin en önemli özelliği kabarmasıdır. Kabarmasını sağlayan malzeme de kabartma tozudur. Fakat herhangi bir sebepten kabartma tozunuz yoksa size birkaç fikir verebiliriz. Öncelikle kabarta tozunuz yoksa en az kabartma tozu kadar iyi bir tercih olan karbonat kullanabilirsiniz. Küçük bir çay kaşığı karbonat kekinizi puf puf kabartacaktır. Bundan başka yumurta beyazı, sirke, tuz ve ekşi sütte kullanabilirsiniz.

Kek Yaparken Kabartma Tozu Yerine Maya Kullanılır Mı?

Kuru mayayla yapılan kekler de oldukça lezzetlidir. Kabartma tozu yerine kullanılabilir hatta kabartma tozundan çok daha fazla kek hamurunu kabartır. Ancak bu kadar çabuk hamuru kabartması, içinin pişmemesine sebep olabileceği için kekinizi düşük ısıda uzun uzun pişirmelisiniz.

Kek Yaparken Margarin Kullanılır Mı?

Kek malzemeleri, yerine muadilleri kullanılarak, yerine geçen aynı özellikte başka malzemeler ile yer değiştirerek yapılabilir. Örneğin keki margarinle de gayet lezzetli bir şekilde yapabilirsiniz. Burada önemli olan margarinin oda sıcaklığına gelmiş olması ve çok katı olmamasıdır.

Kek Yaparken Süt Mü Yoğurt Mu Kullanılır?

Kek yaparken yoğurt ya da süt kullanabilirsiniz. Fakat her ikisinde de kıvam farkı olacaktır. Yoğurtla yaptığınız kek, genellikle üzerine başka bir şeyler daha ekleyeceğiniz zaman kullanılmaktadır. Daha yoğun bir tat verir. Fakat klasik bir kek yapmak istiyorsanız en ideal malzeme süttür. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir