Erkeklerde Kanser Nedir?

Erkeklerde Kanser Nedir?
25.08.2021 14:30
Erkeklerde kanser uyarısı veren birçok belirti vardır. Bizlerde sizin için erkek kanser taraması, erkek yumurtalık kanseri belirtileri, erkek mesane kanseri belirtileri, kanserli erkeğin çocuğu olur mu? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Erkeklerde kanser uyarısı veren birçok belirti vardır. Bu belirtilerden bazıları şöyle özetlenebilir;

1.      Sık idrara çıkma: 50 yaşın üzerinde olan erkeklerin büyük çoğunluğunda görülen bir durumdur. Sık idrara çıkmanın yanı sıra işeme problemleri de varsa prostat bezinin göstergesi olabileceğinden 50 yaşından sonra prostat muayenesi yaptırmak erken dönemde teşhis edilecek prostat kanserinden tedaviyle kurtulmak mümkündür.

2.      Testislerde Görülen Değişiklikler: Testislerde hissedilecek ağrı veya şişlik durumunda üroloji uzmanına başvurulmalıdır. Testis kanseri çok hızlı ilerleyen bir kanser türü olduğundan teşhisinin yapılması açısından son derece önemlidir.

3.      Cilt Değişiklikleri: Ciltte oluşan benlerde şekil, boyut veya renk değişimi farkedildiğinde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bu belirtiler cilt kanserinin habercisi olabilmektedir.

4.      Dışkıda kan: Hemoroid ya da idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabileceği gibi böbrek ya da kolon kanserinin belirtisi arasında yer aldığı için kanama söz konusunda olduğunda hekime başvurulmalıdır.

5.      Lenf Nodlarında Şişlikler: Solunum enfeksiyon gibi herhangi bir sağlık problemi yaşanmadığı sırada boyun, koltukaltı ve diğer bölgelerdeki lenf bezleri şişlikler oluşuyorsa mutlaka hekiem başvurulmalıdır.

6.      Yutma zorluğu: Herhangi bir rahatsızlık olmadığında zaman zaman yutkunma zorluğu hissedilebilir. Ancak bu soruna kilo kaybı ve kusma da eşlik ediyorsa bu belirtiler boğaz ve mide kanseri belirtileri olabileceği için mutlaka hekime başvurulmalı ve tetkik yapılmalıdır.

7.      Mide kanması: Stres yaşamadığınız bir dönemde mide yanması ve ekşimesi problemleri yaşıyorsanız bu belirtiler mide ve boğaz kanserinin habercisi olabilir.

8.      Ağızda görülen değişiklikler: Eğer sigara ve tütün kullanıyorsanız ağız kanseri olma riski görülme ihtimaliniz yükselebilir. Ağız içi ve dudaklarınızda beyaz veya kırmızı lekeler oluşmaya başladıysa hekiem başvurulmalıdır.

9.      Nedensiz kilo kaybı: Alışkanlıklar değişmediği halde kontrol edilemez bir şekilde yaşanan kilo kaybı tiroid problemlerinin yanı sıra; pankreas, mide veya akciğer kanseri belirtisinden bir tanesi olabilir.

10.  Ateş: Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmaya ateş durumu lösemi veya lenfomanın habercisi olabilir. Bu sebeple 3 günden fazla süren nedeni belirsiz ateş varsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

11.  Memede görülen değişiklik: Meme kanserlerinin %1’ini erkeklerde görüldüğü unutulmamalıdır. Bu sebeple memede oluşan sert kitleler ile karşılaşıldığında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

12.  Nedeni bilinmeyen ağrı ve yorgunluk: Birçok kanser türünün belirtisi içinde yer alan nedeni bilinmeyen yorgunluk ve ağrı günlük yaşamınızı etkiler halde geldiyse hekiminize başvurmanızda yarar vardır.

13.  Öksürük: Herhangi bir hastalığa bağlı olmadan 3 haftadan fazla süren ve geçmeyen inatçı öksürükle karşılaşıldığında mutlaka hekime gidilmeli ve gerekli kontroller yapılmalıdır. Bu öksürüğe nefes darlığı ve kan gibi belirtilerde de dahil oluyorsa akciğer kanserinin habercisi olabilir.

Erkek Kanser Taraması Nasıl Yapılır?

Hastalık ortaya çıkmadan önlemlerin alınması yaşam süresi ve yaşam kalitesi için son derece önemlidir. Belirti göstermeden ve gizlice ortaya çıkan hastalıklar tetkik ve taramalar sonucu belirlenebilmektedir. İşte erkeklere uygulanacak rutin tarama yöntemlerinden bazıları;

 - Check-up

 - Kalp muayenesi

- Kan basıncı taraması

- Kolesterol taraması

- Ürolojik muayene

- Prostat kanseri taraması

- Kolon kanseri taraması

- Diş muayenesi

- Göz muayenesi

- Aşı

- Osteoporoz taraması

Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanserinde en yaygın belirtiyi genellikle ağrısız bir şişlik oluşturmaktadır. Şişlik serttir ve ağırlık hissi oluşturabilir. Nadiren de olsa kitle ağrı yapabilir. Kanser lenf bezlerine sıçradıysa kasıkta ve sırtta ağrı oluşturabilir. Yumurtalık kanserinin en sık yayıldığı organ akciğerlerdir. Bu nedenle göğüs ağrısı, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler de gözlenebilir.

Erkek Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserleri belirtileri şu şekildedir:

- İdrarda kan görülmesi

- Ağrılı idrara çıkma

- Sık idrara gitmek

- İdrarda acillik hissi

- İdrar yaparken zorlanma

- İdrar yapamama

- Sırt ağrısı

- Karın alt kısmında ağrı

- İştahsızlık

- Kilo kaybı

Kanserli Erkeğin Çocuğu Olur Mu?

Kanser tedavisi gören erkeklerin büyük çoğunluğu çok sahibi olabilmiştir. Uygulanan tedaviye göre doğurganlık başarı oranı değişmekte ve saklanmış sperm ile gebelik şansı arttırılmaktadır. Daha fazla ve daha kaliteli spermin saklanmasına olanak verse de gelişmiş doğurganlık tedavilerinde tek bir sperm ile gebelik mümkün olabilmektedir. Doğurganlık koruması yüksek maliyetli bir tedavi yöntemidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir