Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin Faydaları Nelerdir?
19.08.2022 18:01
Kefir, günümüzde popülerleşmeye başlamış olan bir içecek olmuştur. Biz de yazımızda sizler için kefirin faydalarından, kefirin günde ne kadar içilmesi gerektiğinden, kefirin bebeklere verilip verilmeyeceğinden ve daha pek çok konudan bahsettik.

Kefirin faydalarının neler olduğu insanlarımızın merak edip araştırdığı konuların arasına girmeyi başarmıştır. Kefir, bağırsak mikrobiyomunun korunmasına yardımcı olan zengin bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler, sindirime yardımcı olan bazı gıdalarda bulunan sağlıklı bakterilerdir. Bağırsaklarımız, onu sağlıklı tutan belirli bir bakteri mikrobiyomuna sahiptir. Bununla birlikte, belirli işlenmiş gıdalar ve yaşam tarzı alışkanlıkları bu mikrobiyomu bozabilir ve şişkinliğe, hazımsızlığa, asit reflüsüne ve gaza neden olabilir. Bu nedenle, sağlıklı bakterilerin bağırsağa yeniden verilmesi esastır. Probiyotikler kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz. Kefirde bulunan probiyotikler, mutajenleri ve kanserojenleri vücudumuzdan uzaklaştırabilir. Bu nedenle kanser ve diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Kalp sağlığı sorunlarının önde gelen nedenlerinden biri yaşam tarzı bozukluklarıdır. Ateroskleroz, yüksek kolesterol, hipertansiyon vb. sağlık sorunları kalp sağlığına zarar verebilir. Bu bozuklukların ana nedeni, vücudumuzda doymuş yağlar olarak adlandırılan sağlıksız yağların yüksek seviyeleridir. Araştırmalar kefirin kandaki kolesterolü ve serum triasilgliserolünü düşürebileceğini düşündürmektedir. Bunlar, atardamarlarda birikebilen ve tıkanıklıklara neden olabilen sağlıksız yağlardır. Ayrıca kefirdeki probiyotik mikroorganizmalar vücuttaki yağ metabolizmasını artırabilir. Yağları sindiren ve metabolize eden safra asitlerinin oluşumuna yardımcı olurlar. Vücuttaki sağlıksız yağları azaltarak, yaşam tarzına bağlı kalp sorunlarına yakalanma riskini azaltır. Kefir ayrıca kan basıncını veya hipertansiyonu da azaltabilir. Kefirdeki probiyotiklerin fermente ürünleri kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Örneğin kefir, kan basıncını artıran aldosteron hormonunun oluşumunu azaltır. Kefir, yağlı karaciğer sendromunu azaltarak karaciğer sağlığınızı iyileştirebilir. Yağlı karaciğer sendromu, karaciğerde ve çevresinde yağ birikiminde bir artış olduğunda ortaya çıkar. Bir çalışma, kefirin karaciğer çevresindeki yağ birikimini azaltabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca vücuttaki lipid metabolizmasını iyileştirerek karaciğerdeki kolesterol ve trigliserit birikimini azaltabilir. Sonuç olarak, vücutta aşırı yağ birikimi içeriğini azaltır. Ayrıca organların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Kefirin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kefir daha sağlıklı bir cildi teşvik edebilir ve lekeleri azaltabilir. Ayrıca yara izleri, yanıklar ve hatta egzama gibi cilt anormalliklerini iyileştirebilir. Probiyotiklerden elde edilen hücre zarları, bakteri metabolitleri ve ölü bakteriler cilt sağlığını iyileştirmede rol oynar. Ek olarak, bu bileşikler cilt bariyerini güçlendirmeye ve diğer mikroorganizmaların büyümesini önlemeye yardımcı olur. Örneğin probiyotiklerde bulunan hyaluronik asit yara iyileşmesine yardımcı olur. Bu durumda ciltteki yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olabilir. Sonuç olarak, birçok kozmetik ürün, cilt iyileşmesini desteklemek için hyaluronik asit içermeye başladı.

Kefir Gastrite İyi Gelir Mi?

Kefirin gastrite iyi gelip gelmediği araştırılmaktadır. Kefir gastrite yol açan bakteriye karşı vücudu koruduğundan dolayı gastrite iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Kefir Günde Ne Kadar İçilir?

Kefirin günde ne kadar içilmesi gerektiği kefir içicilerinin meraklandığı bir konudur. Kefir günde en fazla iki bardak tüketilmesi gereken bir içecek olmaktadır.

Kefir Aç Karnına Mı İçilir?

Kefirin aç mı tok mu içilmesi gerektiği de insanlarımızın merak ettiği konuların arasındadır. Kefiri tüketmek için aç veya tok olmanız gibi bir şart bulunmamaktadır.

Kefir Bebeklere Verilir Mi?

Kefirin bebeklere verilip verilmeyeceği ebeveynleri meraklandırmaktadır. Bebeğiniz 6-7 aylık olduktan sonra ona gönül rahatlığı ile kefir verebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir