Katipler Sakal Bırakabilir Mi?

Katipler Sakal Bırakabilir Mi?
12.11.2022 20:08
Yardımcı yargı memurları olarak, Adalet Bakanlığı tarafından atanan katipler hakkında bilinmek istenilen ayrıntılar var. Peki katipler sakal bırakabilir mi, cübbe giyer mi, kaç kelime yazmalı? Katipler devlet memuru mu, hafta sonu çalışır mı, hangi klavyeyi kullanır? Gelin ayrıntılara birlikte bakalım.

Her memurlukta olduğu gibi, katiplik memurluklarında da kılık kıyafet ve düzen çok önemlidir. Katiplerin her gün sakal tıraşı olmaları kurum içi bir zorunluluktur. Katipler bıyık bırakabilirler. Kıyafetleri her zaman ütülü ve yönetmeliğe uygun şekilde olmalıdır.

Katipler Cübbe Giyer Mi?

Katipler genellikle mahkemelerde görevlendirilen memurlardır.  Atatürk ilkelerini gözeterek, buna uygun şekilde uygar ve sade bir kılıkta olmaları gerekmektedir. Bu tüm memurlar için gerekli bir hükümdür. Sadece üniforma veya cübbe giyme zorunluluğu olan memurluklar da, kıyafet yönetmeliğine uygun cübbe veya üniforma giyilebilir.

Katiplerin herhangi bir cübbe giyme durumları bulunmamaktadır. Katipler cübbe giymezler.

Katipler Dakikada Kaç Kelime Yazmalı?

Kpss’den alınan puana göre, katiplik için klavye sınavına 20 katı kadar aday davet edilir. Katip olmak için sınava giren adaylara, F ya da Q klavye verilmektedir. Yakın bir zamana kadar, harf diziliminden dolayı, Türkçe yazmaya daha uygun olduğu için F klavye kullanılıyordu. Bu yönetmelik değişti. Artık adaylar Q klavyeden de sınava girebilir.

Katiplik sınavında adaylara 3 dakika verilir. Bu 3 dakika içerisinde 90 kelime yazmaları beklenmektedir. Sınavın sonucunda, en yüksek puan alan adaydan en düşeğe kadar sıralanan liste, Adalet Bakanlığının web sitesinde açıklanmaktadır.

Katipler Devlet Memuru Mu?

Adalet Bakanlığı tarafından merkez veya taşraya atanan, yardımcı yargı personelleridir. Katiplerin devlet memurluğu statüsünde olup olmadığı sıkça sorulan bir sorudur. 657 sayılı devlet memurları kanununa tabidirler. Bundan dolayı katipler devlet memurudur.

Katipler Hafta Sonu Çalışır Mı?

Katipler diğer devlet memurlarının sahip oldukları tüm haklara sahiptir. Genel olarak hafta içi sabah 8.30 akşam 17.00 olarak çalışma saatleri bulunmaktadır. Hafta sonu tatildir. Çalışmazlar .

Öğle arası 12.00 ve 13.00 arasındadır.

Katipler Hangi Klavyeyi Kullanır?

Katipler genel bir özellik olarak hızlı yazmaları gereken memurlardır. Bununla ilgili 1955 yılında çıkarılan F klavye çıkarılmıştır. Türkçe harf dizilimi sebebiyle daha kolay ve rahat yazmaya olanak tanıdığı için, memurların F klavyeye hakim olmaları gerekliliği bulunuyordu.

F klavye Türkçe harf dizilimi sadece kolay yazılabildiği için değil, ekrana bakma süresini de en aza indirgediği için de ayrıca tercih edilme sebebiydi. Hatta bu durum 2018 yılında zorunlu hale gelmiştir.

Çok yakın bir zamana kadar, zabıt katipliği sınavları sadece F klavye ile yapılıyordu. Bununla ilgili adaylardan başvuru sırasında, F klavye kullanabildiklerine dair bir belge isteniyordu.

Adaylar günümüzde yapılan sınavlarda ister F isterlerse de Q klavye seçerek sınava istedikleri klavye türünden katılım sağlayabilirler.

Artık zabıt katipleri, F klavye bilmeleri şartıyla isterlerse Q klavye kullanabiliyorlar. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir