Kaşıntının Geçmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Kaşıntının Geçmesi İçin Ne Yapmalıyım?
15.11.2022 20:35
Kaşıntının Geçmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Su kaybeden ya da cilt yüzeyinde bakterilerin açığa çıkmasından kaynaklı rahatsız edici bir his duyarız. Bu his devamlı olarak kaşıma isteği uyandırır. Sert ve devamlı kaşıdığımız yer cilt yüzeyinin hassas olmasından kaynaklı aşınarak, kanayabilir.

Kaşıntının geçmesi için öncelikle kimyasallardan uzak durmalıyız. Daha sonrasında bölgeyi bir bez yardımıyla soğuk berrak bir sula iyice temizledikten sonra bitkisel kökenli bir nemlendirici sürülebilir.

Vücutta Kaşıntı Ve Kabarcıklar Neden Olur?

Kaşıntı ve kabarma gibi fiziksel reaksiyonların altında birçok sebep olabilir. Deri hastalıkları, böcek sokması, stres, alerji, mantar, diyabet, kan hastalıkları gibi rahatsızlıklardan dolayı olabilir.

Özellikle gece şiddetleniyorsa parazit kaynaklı olması muhtemeldir. Dermatolojik kaşıntılar ve kabarıklıklar ise, kuruluk, uyuz, egzama, siroz, sarılık gibi hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Böyle bir durumda mutlaka bir doktora başvuru yapılmalı, hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir.

Burun Kaşıntısı Ve Hapşırma Neden Olur?

Özellikle mevsim geçişleri ve polen duyarlılığı sebebiyle oluşabilir. Çoğu zaman alerjik reaksiyonlardır. Alerjiye sebep olan maddelerin burun içindeki mukozaya temas ederek, kaşıntı, hapşırma gibi tepkilere sebep olması olarak tanımlanabilir.

Şiddetli Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntılar günlük hayatta herkesin başına gelebilecek vücut reaksiyonlarıdır. Fakat sürekli ve deri lezyonlarına sebep verebilecek dermatolojik tüm kaşıntı problemleri için bir doktora başvuru yapılması gerekmektedir.

Bunun dışında hafif kaşıntılar için deneyebileceğiniz doğal yöntemlerde var.

Aloe vera büyük bir kaşıntı gidericidir. Bölgenin üzerini kaplayacak şekilde ince bir zar halinde sürebilirsiniz. Sirkeli su, limonlu su, yoğurt da kaşıntının rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Alerji Burun Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

En önemli sebeplerden biri burun içinin kuru olmasıdır. Burun içi duvarlarını nemlendirerek kaşıntının rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bunun için burun spreyi veya buhar banyosunu deneyebilirsiniz. Buhar banyosu yapmak için genişçe bir kaba kaynar su boşaltmanız yeterli olabilir. İçerisine nane esansı, viks gibi nefes açıcı ürünlerden 1-2 damla kadar eklenebilir.

Başınızın üzerinden bir battaniye ya da örtü geçirerek 5-10 dk kadar buharını içinize çekebilirsiniz. Bu işlem burun içini nemlendirerek kaşıntınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Limon Kaşıntıya İyi Gelir Mi?

Kaşıntı problemlerinde sprey ve birtakım ilaçları kullanabiliyoruz. Bunun yanında kaşıntıyı rahatlatabilmek için doğal yöntemlerde kullanabiliriz. Limon da bu doğal kaynaklardan biri. Birkaç limon damlasını suyun içine damlatarak kaşınan bölgeye bir bez yardımıyla uygulayabiliriz.

Hangi Kanser Türü Kaşıntı Yapar?

Kaşıntılar kimi zaman anlık reaksiyon bazen de deri hastalıklarından kaynaklı olabiliyor. Çok Nadir olarak da kanser habercisi olduklarını söyleyebiliriz.

Hodgkin lenfoma ve polisitemia vera kanserleri kaşıntı yapabilen kanser türleridir.

Karaciğerden Gelen Kaşıntı Olur Mu?

Kaşıntılar özellikle gece ortaya çıkıyorsa, el ve ayak tabanında yoğunlaşıyorsa yüksek ihtimalle karaciğer kaynaklı olabilir.

Safra kesesi, hepatit, siroz gibi karaciğerde oluşan rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Hatta kronik iltihap ve bazı kanser türleri de karaciğer kaynaklı olabilmektedir.

Sırt Kaşıntısı Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Kaşıntılar insan vücuduna rahatsızlık veren anlık veya kronik bazı hastalıkların vücuttaki tepkileridir. Bunlardan biri de sırt kaşıntılarıdır. Kansızlık, egzama, uyuz gibi nedenlere bağlı olabilir.

Bu kaşıntılar devamlı olarak yaşanıyorsa, mutlaka bir dermatoloğa gösterilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir