Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl Dönmesi Neden Olur?
19.08.2022 18:14
Kıl dönmesi, özellikle erkeklerde görülen cilt rahatsızlıkları arasındadır. Kıl dönmesi hakkında merak edilen ve sıkça sorulmakta olan sorular ise şu şekildedir; kıl dönmesi neden olur? Kıl dönmesi belirtileri nelerdir? Ve kıl dönmesi tedavisi, kıl dönmesi hakkına merak edilen konulardandır. Yeni yazımızda, kıl dönmesi hakkında merak edilen konuları, sizler için cevapladık.

Kıl dönmesi, meydana gelen cilt hastalıkları arasında, en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Bununla birlikte kıl dönmesine, erkeklerde daha sık rastlanılmaktadır. Kıl dönmesinin tıbbi adı ise, pilonidal sinüstür.  Kıl dönmesinin oluşmasını önlemede spor yapmak, oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu anlamda, kıl dönmesinin meydana gelmesinde rastlanılan durum ise, hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Kıl dönmesinin neden olduğu ise, kişiler tarafından sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Bununla birlikte kıl dönmesinin neden olduğuna dair bilgileri, şu şekilde sıralayabiliriz; uzun süreler oturma ile gerçekleşen basınç sayesinde, sürtünme, vurma ve darbeler sonucunda ve hijyen eksikliği, kıl dönmesine neden olan etkenler arasındadır. Bu anlamda, deri altında gerçekleşen kıl dönmesi, hijyen eksikliği sonucunda apse ve iltihap yaparak, kıl dönmesi rahatsızlığının derecesini arttırmaktadır. Kıl dönmesinin oluşum gösterdiği bölge ise, genellikle kuyruk sokumu bölgesidir. Bununla birlikte, kuyruk sokumunda gerçekleşen kıl dönmesi rahatsızlığının, evreleri bulunmaktadır. Kıl dönmesi rahatsızlığı, evrelerine göre farklı tedavi yöntemleri gerektirmektedir. Kıl dönmesinde erken teşhis, rahatsızlığın cerrahi müdahale gerektirmeden çözüme kavuşturulmasını sağlamaktadır. Kıl dönmesinin başlangıç evresinde kullanılmakta olan tedavi yöntemi ise, ilaç tedavisidir. Bu anlamda, kıl dönmesinde kullanılan ilaçlar şu şekildedir; antibiyotikler ve ağrı kesiciler, kıl dönmesinin erken dönem evresinde kullanılan ilaçlardandır. Kıl dönmesinin genellikle erkeklerde görülmesinin nedeni ise, tüylenmelerin erkeklerde daha fazla meydana gelmesidir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi, cilt hastalıkları arasında sıkça görülen rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte, kıl dönmesi rahatsızlığının ileri evresinde, cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahale sonrasında ise, hastaneye yatma gerçekleşmeden kişi, taburcu edilmektedir. Kıl dönmesi belirtileri ise, sıkça araştırılmakta ve merak edilmekte olan bilgiler arasındadır. Bununla birlikte, kıl dönmesi belirtilerini, şu şekilde sıralayabiliriz; iltihaplar sonucu gerçekleşen akıntılar, ağrı, kaşıntı ve yanma hissinin meydana gelmesi, kıl dönmesi belirtileri arasında sayılmaktadır. Kıl dönmesinde meydana gelen apse ve iltihaplar, tedavi sürecini uzatmaktadır. Bu anlamda, ağrı, kaşıntı, iltihap gibi belirtilerin görülmesi durumunda, kıl dönmesi rahatsızlığı ileri evrelere gelmeden önce, genel cerrahi doktoruna başvurulmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi tedavisi, kıl dönmesi rahatsızlığının evrelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bununla birlikte, kıl dönmesinin ilk evrelerinde ilaç tedavisine başvurulmaktadır. İlaç tedavisinde ise, ağrı kesiciler ve antibiyotikler kullanılmaktadır. Kıl dönmesinin ileri evrelerinde ise, ameliyat tedavisi ile birlikte, cerrahi işlem uygulanmaktadır. Cerrahi işlem ile birlikte, meydana gelen kıl dönmesi alınarak, kıl dönmesi tedavisi gerçekleştirilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir