Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntı Nasıl Geçer?
19.08.2022 18:00
Kaşıntı, geçmişten günümüze pek çok insana sıkıntı vermiştir. Biz de yazımızda sizler için kaşıntının nasıl geçeceğinden, kaşıntı giderici sabundan ve şampuandan, kaşıntıya iyi gelen krem isimlerinden bahsettik.

Kaşıntı insanlara çok rahatsızlık veren bir durum olduğundan dolayı insanlarımız kaşıntının nasıl geçeceğini merak edip araştırmaktadırlar. Kaşıntılı cilt tedavisi, kaşıntı nedenini ortadan kaldırmaya odaklanır. Evinizde bulunan ilaçlar kaşıntılı cildinizi rahatlatmaz ise, doktorunuz size reçeteli olan ilaçlar veya başka tedaviler önerecektir. Kaşıntılı cilt semptomlarını kontrol etmek zor olabilir ve uzun süreli tedavi gerektirebilir. Seçenekler şunları içerir: Kortikosteroid kremler ve merhemler. Cildiniz kaşıntılı ve kırmızıysa, doktorunuz etkilenen bölgelere ilaçlı bir krem ​​veya merhem sürmenizi önerebilir. Daha sonra tedavi edilen cildi nemli pamuklu malzeme ile kaplayabilirsiniz. Şiddetli kaşıntınız veya kronik bir rahatsızlığınız varsa, doktorunuz yatmadan önce şu rutini önerebilir: 20 dakika boyunca sade ılık suda banyo yapın ve ardından ıslak cilde triamsinolon %0,025 ila %0,1 merhem sürün. Bu nemi hapsetmekte ve ilacın emilmesine yardımcı olmaktadır. Ardından bir çift eski pijama giyin. Bu rutini birkaç gece yatmadan önce tekrarlayın. Cildinize uyguladığınız diğer tedavilerin arasında takrolimus (Protopik) ve pimekrolimus (Elidel) gibi kalsinörin inhibitörleri yer almaktadır. Veya topikal anestezikler, kapsaisin veya doksepin ile biraz rahatlama bulabilirsiniz. Ağızdan alınan ilaçlar. Fluoksetin (Prozac) ve sertralin (Zoloft) gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak adlandırılan antidepresanlar ve doksepin gibi trisiklik antidepresanlar, bazı kronik kaşıntı türlerini hafifletmede yardımcı olabilir. Tedaviye başladıktan sonra 8 ila 12 hafta boyunca bu ilaçlardan bazılarının tam faydasını hissetmeyebilirsiniz. Işık terapisi yani fototerapi, cildinizi belli bir ışığa maruz bırakan bir tedavidir. Bu, ağızdan ilaç alamayan insanlar için iyi bir seçenek olabilir. Kaşıntı kontrol altına alınana kadar muhtemelen birden fazla fototerapi seansına ihtiyacınız olacak.

Kaşıntı Giderici Sabunlar Nelerdir?

Kaşıntı giderici sabunların neler olduğu insanlarımızın meraklanıp araştırma yaptığı bir konu olmayı başarmıştır. Çok kimyasal içeriğe sahip olan sabunlar yerine daha doğal sabunlar kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Hassas cilde sahip insanlara yardımcı olabilecek seramidler içeren Dove (kokusuz) veya Cetaphil ve CeraVe gibi sabunları denemenizi sizlere öneririz.

Kaşıntı Giderici Şampuanlar Nelerdir?

Kaşıntı giderici şampuanların neler olduğu insanların araştırdığı bir konu haline gelmiştir. Head & Shoulders Men Ultra Old Spice, Assos Sebovium Forte, Head & Shoulders Royal Oils Saç Derisi Bakım Şampuanı kaşıntı giderici şampuanlardır.

Kaşıntı Kremi İsimleri Nelerdir?

Kaşıntı kremi isimleri, kaşıntı ile başa çıkmaya çalışan kişilerin merak ettiği bir konu olmuştur. Bephantol Sensiderm 50 g, Mustela Stelatopia İntense, Ducray Dexyane Emollient Krem, Rebours Psoriatic Kaşıntı Kremi, Algosin Psoriatic Kaşıntı Kremi kaşıntı giderici olarak bilinen kremlerin içerisinde yer almaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir