Adet Görememe Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Adet Görememe Hakkında Merak Edilen Bilgiler
19.08.2021 11:00
Tıp dilindeki karşılığı “amenore” olan adet görememe durumu, kadınların ergenlik dönemlerinden itibaren düzenli bir şekilde olan kanamalarının en az 3-4 ay süreyle olmamasına sebep olan bir durumdur. Adet görememenin nedenleri, nasıl tedavi edilir, belirtileri neler, baş ağrısı yapar mı, hangi hastalıkların belirtisidir, hangi doktora gidilir? Adet görememe şişkinlik yapar mı, zararları neler?

Tıp dilindeki karşılığı “amenore” olan adet görememe durumu, kadınların ergenlik dönemlerinden itibaren düzenli bir şekilde olan kanamalarının en az 3-4 ay süreyle olmamasına sebep olan bir durumdur. Bu sürelerden daha kısa gecikmeler, meydana geliyorsa da bu gecikmelere “adet rötarı” ya da “adet gecikmesi” denilir. Kadınların ergenlik döneminden önce, hamilelik sırasında ve menopozdan sonra adet görmemesi oldukça normaldir. Bu durumun tıp dilindeki karşılığı ise “fizyolojik amenore” dir. Fakat bu durumların dışarısında gerçekleşen adet görememe durumu normal değildir ve bu duruma “patolojik amenore” denir. Ortalama olarak 12 yaşlarında adet olmaya başlayan kadınların adet dönemi başlamayabilir ve 18 yaşına kadar adet olunmazsa bu duruma “primer amenore” denir. Tıbbi yardımlarla ise bu tür durumların önüne geçmek mümkündür.

Adet Görememenin Nedenleri Nelerdir?

Ergenlikten menopoz dönemine kadar, her ay düzenli bir şekilde adet döngüsü olan kadınlar, bazı sebeplerden kaynaklı olarak adet görememe sorunu yaşarlar. Yaşanılan adet görememe sorununun nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

·        Kişinin, büyüme ve gelişme anormallikleri

·        Yapılan diyetler ve kilo değişiklikleri

·        Yanlış ya da fazla ilaç kullanımı

·        Tiroid

·        Büyüme hormonunun fazlalığı

·        Geçirilmiş jinekolojik rahatsızlıklar

·        Genetik olarak anomali yatkınlığı

·        Doğum sonrası gerçekleşen sebepler

Adet Görememe Nasıl Tedavi Edilir?

Adet görememe sorunu yaşayan kadınların bir doktor tarafından muayene olması gerekir. Muayene olduktan sonra kadınlar, adet olamama sebeplerinin altında yatan nedeni öğrenebilirler. Birçok nedenden kaynaklı, adet olamama sorunu yaşandığı için altta yatan neden öğrenildikten sonra uygun tedavi yöntemiyle bu durum düzeltilebilir. Bu yüzden, 3-4 ay gibi uzun süre adet olamayan kadınların bir doktora gitmeleri gerekmektedir.

Adet Görememe Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı olan bir kadının adet dönemi ortalama olarak 21 ila 35 gün arasındadır. Adet görememe durumları birkaç gün geciktiği zaman bir sıkıntı oluşturmasa da 3-4 ay gibi uzun sürelerde adet olamamak büyük bir sorun teşkil eder. Bu sorunun en büyük belirtisi ise 3-4 ay gibi uzun sürelerde adet görememektir. Adet olamamanın diğer belirtileri ise şu şekildedir:

·        Regl süresinin 2 günden az ya da 7 günden fazla sürmesi

·        Şiddetli kanama

·        Ağrı, kramp ve kusma

·        Sürekli yorgunluk hali

·        Baş dönmesi ve baş ağrısı

·        Kansızlık

Adet Görememe Baş Ağrısı Yapar Mı?

Çoğu kadın adet dönemlerinde ya da adet düzensizliği gibi sorunlar yaşadıklarında baş ağrısı problemi ile karşılaştıklarını belirtiyor. Adet döneminde ve amenore sürecinde kadınlar kansızlık sorunuyla karşılaşıyorlar. Yaşanılan bu kansızlık ise baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklara yol açıyor.

Adet Görememe Hangi Hastalıkların Belirtileridir?

Regl dönemi ya da menstruasyon kanaması olarak adlandırılan ve kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları bu dönem, bazen uzun sürelerde gerçekleşmemektedir. Bu durumun altında ise birçok etken yatmaktadır. Adet görememe sorunu yaşayan kadınların ise yaşadıkları bu problemin altında başka rahatsızlıklar da yatar. Bu rahatsızlıklar ise;

·        Miyom,

·        Polip,

·        Tümör,

·        Yumurtalık Kistleridir.

Adet Görememe İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kadınların hayatlarının bir parçası olan adet dönemi, kadınların belirli periyotlarla, üremek için oluşan yumurtalarının dışarıya atılması sonucu kanama şeklinde meydana gelen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Adet dönemi yaşayan kadınlar ise bazı sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Adet düzensizliği, şiddetli ağrı, adet görememe gibi problemlerle karşılaşan kadınlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından muayene edilmelidirler.

Adet Görememe Şişkinlik Yapar Mı?

Kadınların adet dönemi başlamadan önce vücutlarında hissettikleri şişlik, ağır ve dolgun hissettiren sıvı tutulması adet döneminin başlamasıyla beraber sona erer. Bazı durumlarda, uzun süre adet göremeyen kadınlar ise ödem ve şişkinlik gibi problemlerle karşı karşıya kalmaktadır.

Adet Görememe Zararları Nelerdir?

Kadınların regl olmaları sağlıklı olduklarının bir kanıtıdır. Adet gecikmesi ya da adet görememe problemleri ile karşı karşıya kalan kadınların ise tıbbi bir destek almaları gerekmektedir. Uzun vadede sürebilen bu durumlar kadınların sağlıkları açısından oldukça zararlıdır. Bu zararlar ise şu şekilde sıralanabilir:

·        Kısırlık

·        Aşırı tüylenme

·        Aşırı kilo ya da çok düşük kilo

·        Baş ağrısı

·        Kaygı ve depresyon

·        Vajina kuruluğu

·        Uyku düzeninde değişmeler

·        Gece terlemeleri

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir