Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?
08.11.2022 15:49
Karın ağrısı, günlük hayatımızda sıkça başımıza gelen ağrı türlerindendir. Karın ağrısının birçok farklı sebebi bulunabilmektedir. Karın ağrısı nasıl geçer, psikolojik olabilir mi, karın ağrısı yapan hastalıklar nelerdir?

Günlük yaşam içerisinde, birçok ağrı ve sızı duyumsarız. Çoğu zaman ciddi bir hastalığın habercisi olmayan ağrıların, birçok farklı sebepten meydana gelebilmesi mümkündür. Özellikle baş ağrısı, çoğu insanın gün içerisinde yaşadığı bir durumdur. Hazırladığımız yazımızda ise, sıklıkla karşılaşılan ve çoğu zaman kendiliğinden geçen, karın ağrısından bahsedeceğiz. Karın ağrısı, yenilen bir yemekten, üşütmekten, taş ve benzeri soğuk bir zemine oturmaktan gibi birçok nedenden ötürü, meydana gelebilmektedir. Karın ağrısının oluşmasındaki bazı sebepler ise, şu şekildedir; mide bozukluğu, bağırsak bozukluğu, böbrekte meydana gelen taş oluşumları, üreme organı hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, adet sancıları, kan hastalıklarının yol açtığı yan etkiler, kurşun zehirlenmesi, morfin zehirlenmesi ve zona hastalığının yan etkileri, karın ağrılarına yol açabilmektedir. Karın ağrıları, sürekli ve şiddetli bir şekilde devam etmiyorsa, evde hazırlanacak pratik yöntemler ile birlikte geçebilmektedir.

Bu anlamda, bitkisel ürünlerin karın ağrısına faydası, oldukça fazladır. Bitkisel ürünler ile hazırlanmış karın ağrısı geçirici bitkisel kürler, şu şekildedir; ballı su, papatya çayı, keten tohumu ve yoğurt. Bir tatlı kaşığı balı, su bardağına aktarıldıktan sonra, sıcak su ilave edilmelidir. Ballı sıcak suyun faydası ise, bağırsakları hızlandırması ve rahatlatmasıdır. Papatya çayı, sindirim sisteminde bulunan kasları gevşeterek, karın ağrısına iyi gelmektedir. Keten tohumunun etkisi ise, bünyesinde barındırdığı vitamin ve minerallerin, kabızlık önleyici etkisidir. Yoğurdun karın ağrısına faydası ise, sindirim sistemini rahatlatmasıdır. Gevşeyen bağırsaklar sindirimin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Karın ağrısını geçiren yöntemlerden biri ise, sıcak su yöntemidir. Pet şişeye konulan sıcak su, karın bölgesine bastırılmalıdır. Bu sayede, karın ve bağırsaklar rahatlayacak, ağrının şiddeti de azalmış olacaktır.

Karın Ağrısı Psikolojik Olabilir Mi?

Psikoloji, birçok hastalığı tetikleyebilmektedir. Bununla birlikte, insanların bünyesinde oluşan rahatsızlıkların, psikoloji ile bağlantısı olduğu, saptanmış bulgular arasındadır. bununla birlikte, karın ağrısının psikolojik etmenler sonucu olup olmayacağı, sıkça sorulan sorular arasındadır. Karın ağrısının çoğu zaman nedeni, dışsal faktörler olarak bilinmektedir. Ancak, bazı durumlarda, psikolojik durumların karın ağrılarına neden olabileceği bilinmektedir. Karın ağrısının dışında ise, baş ve bulantılar da çoğunlukla dış faktörler nedeni ile meydana gele de, psikolojik olarak da meydana gelebilmektedir.

Karın Ağrısı Yapan Hastalıklar Nelerdir?

Karın ağrısı yan etkisi yapan, birçok farklı hastalık bulunabilmektedir. Eğer ağrılar, şiddetli ve sürekli bir şekilde devam ediyor ise, ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bununla birlikte, karın ağrısı yapabilecek hastalıkları, şu şekilde sıralayabiliriz; böbrek taşı, üreme organı hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezleri ile meydana gelen komplikasyonlar, şeker hastalıkları, bazı kan hastalıklarının yan etkileri ise, karın ağrısına yol açabilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir