Ayak Estetiği Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Ayak Estetiği Hakkında Merak Edilen Bilgiler
11.08.2021 11:03
Ayaklarda genellikle baş parmağın kenarında meydana gelen çıkıntı ile ortaya çıkan tarak kemiklerinin ileri seviyede eğilmesi ile oluşan bir ayak şekil bozukluğu çeşididir. Ayak sorunları nelerdir, hangi doktora gidilmeli, hangi bölüme gidilir, tedavisi nedir? Ayak sorunları neden olur, genetik mi?

Ayaklarda genellikle baş parmağın kenarında meydana gelen çıkıntı ile ortaya çıkan tarak kemiklerinin ileri seviyede eğilmesi ile oluşan bir ayak şekil bozukluğu çeşididir. Bu bozukluk ayakkabı seçiminde zorlanmaya, şekil bozukluğu sebebiyle ayak konforunun bozulmasına, ağrıya, ayak parmaklarının üst üste çıkmasına, acı veren yaralanmalara, nasırların oluşmasına ve ayakkabı şeklinin bozulmasına neden olmaktadır. Günümüzde birçok kadın ayak bozukluğunun verdiği rahatsızlık sebebi ile topuklu ayakkabı giyememektedir. Ayak bozukluğunun ilerleyici olması sebebi ile çekiç parmak oluşması, parmakların üst üste binmesi ve hastanın istediği ayakkabı giyememesi ile sonuçlanan bir tıbbi durumdur.

Ayak Sorunları Nelerdir?

Ayak; birden çok kas, eklem, tendon ile birbirine bağlanan 26 kemikten oluşmaktadır. Ayak birçok gerilime karşı hassasiyet gösteren bir yapıya sahiptir. Ayak bölgesindeki sorunlar ağrıya, iltihaplanmalara ve yaralanmalara neden olmaktadır. Kişinin ayak tipine uygun olmayan ayakkabılar birçok ayak sorunlarına neden olabilmektedir. Ayağın topuklarını, sinirlerini, ayak parmaklarını, bağlarını ve eklemlerini etkileyen birçok farklı ayak problemi bulunmaktadır. Ayak da oluşan ayak problemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1) Topuk Dikeni

2) Bünyon

3) Morton Nöroma

4) Çekiç Parmak

5) Ayak Bileği Burkulması

6) Ayak Kemiğinde Kırık

7) Ayak Ağrısı

8) Aşil Tendiniti

Ayak Sorunları İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ayaklarda oluşan hastalıklar hijyen alışkanlıkları, genetik yatkınlık, dış faktörler ve hastalığın türüne göre ortaya çıkabilen bir hastalıklar bütününe verilen addır. Ayaklarda oluşan sorunlar ile ilgilenen doktorlar dermotologlardır. Böyle bir sorun yaşıyorsanız bir uzman dermotoloğa muayene olmanız önerilir. Ayak hastalıkları genelde ilaçlı tedaviler ile çözülebilirken bazı durumlarda ise cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir.

Ayak Tırnağı Sorunları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ayak tırnağı sorunları hastaya acı veren ayak sorunlardan birisidir. Bu yüzden ayak tırnağı sorununu ihmal etmeden hemen tedavisine bakmak büyük önem taşımaktadır. Ayaklarda oluşan tüm hastalıklar ile ilgilenen bölümlerin en başında cildiye bölümü yani dermotoloji bulunmaktadır. Ayak tırnağı sorunu yaşıyorsanız tedavinizi bu bölümün uzman doktorları yani dermatologlar gerçekleştirmektedir.

Ayak Sorunları Tedavisi Nedir?

Ayağın sağlıklı olabilmesi için; bilekten başlayarak parmaklara kadar var olan kemik ve yumuşak dokuların, bağ ve eklemlerin birbirleri ile uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Ayaklarda oluşan statik düzensizlikler vücudun işleyişinde olumsuzluklara neden olmaktadır. Birçok ayak hastalığı olabildiği gibi birçok da tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ayak hastalıklarının tedavisinde yapılması gereken ilk yöntem ayağın biyometriğinin saptanmasıdır. Sonrasında ise bir uzman hekim tarafından tedavi yöntemine karar verilmelidir.

Ayak Sorunları Neden Olur?

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinden bir acı hissettiğimizde, acı duyduğumuz bölgemizde bir şeyin ters gittiğini anlarız. Ayaklarda oluşan sorunlar ayakta durmayı ve yürümeyi zorlaştırdığından hayatımıza devam etmek istediğimizde zorluk çekebiliriz. Yorgunluktan, çok yürümekten, uzun süre ayakta durmaktan, yanlış ayakkabı seçiminden, ayak kemiği zedelenmesinden, kireçlenmeden ve genetik faktörlere bağlı olarak ayak sorunları oluşmaktadır.

Ayak Sorunları Genetik Mi?

Tüm gün vücudumuzu taşıyan ayaklara iyi bakmak; ayak sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Zaman zaman ayaklarda hastalıklar oluşabilmektedir. Bu hastalıkların oluşmasında ayaklara yapılan bakımın, uygun ayakkabı seçiminin büyük önemi olduğu kadar kişinin genetik yapısı da önem taşımaktadır. Ayaklarda oluşan sorunlar kişinin genetik yapısına bağlı olarak da gelişmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir