Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
31.07.2022 21:26
Karbonhidrat diyeti nasıl yapılır, karbonhidrat diyetinde neler yenmez, karbonhidrat diyeti kaç gün yapılır sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sıfıra yakın karbonhidrat barındıran bu diyet vücuda alınan karbonhidrat ölçüsünün düştüğü için devamlı bir tokluk hissi meydana getirir. Kısa zaman içerisinde kilo vermek isteyen veya vermesi gereken insanlar tarafından uygulanmaktadır. Bu diyette en fazla karşılaşılan problemlerden biri ise karbonhidrat ne kadar alınması lazım? Beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir biçimde çalışması için lazım olan 50 gram karbonhidrat bu diyete göre yeter. Az karbonhidrat diyeti devamlı uygulandığında kan glikoz miktarı ve buna bağlı şekilde insülin seviyesini düşmektedir. Vücut yaşamı fonksiyonlarını sürdürebilmek adına glikoz olmayınca ikincil enerji kaynağı olabilen yağlara yönelmektedir. Low karbonhidrat diyeti aynı vakitte ketojenik ya da yüksek yağlı diyet şeklinde da tanınır. Karbonhidrat diyetinde tüketilen yağ miktarı çoğalır. Vücut enerji ihtiyacını karşılamak adına yağları bölmeye başlar. Parçalanan yağların artık ürünleri keton cisimler kanda fazlalaşır. Bu olay düşük karbonhidrat diyetinde yağ yakımı başlaması manasına gelen ketozis zamanı başlatır. Karbonhidrat diyeti liste programını uygulanmasına ketozise bağlı biçimde asetona benzer ağız kokusuna alışmanız lazımdır. Besinlerin barındırdıkları karbonhidrat ölçüsüne göre puanlandırılarak yapılmaktadır. Karbonhidrat diyeti puan listesi besinlerin 1 porsiyonundaki karbonhidrat ölçüsü bir birim baz alınıp hesaplanır. Kişi bir gün içinde 40-60 birimin üstünde karbonhidrat tüketmez. Beslenme programında özellikle sıfır ile 1 birim karbonhidrat barındıran et, tavuk, balık, peynir ile yumurta gibi besinler seçilmektedir. Karbonhidrat diyeti Ender Saraç aracılığıyla da hemen hemen aynı ilkelere bağlı şekilde önermektedir. İnsanın yaşamını karbonhidratı bütünüyle çıkararak yerine yüksek protein barındıran gıdalar alınmasını sağlayan spesifik karbonhidrat diyeti egzersiz ile beraber uygulandığında mükemmel sonuçlar yaratabilir.

Karbonhidrat Diyetinde Neler Yenmez?

Günlük tüketeceğiniz besinlerin karbonhidrat ölçülerin en az ölçüde tutup uygulayacağınız karbonhidrat diyeti, vücudunuz için lazım ölçüde besin değerlerini alıp, yağ depolamanızı önler. 1 haftada 5 kilo verdiren diyet, tükettiğiniz protein ağırlıklı besinler nedeniyle tok tutup enerjik hissetmenizi sağlamaktadır. Diyet süresince serbest olan et, balık, sebzeler, yumurta, meyveler, fındık ve çeşitleri, peynir, tereyağı, Hindistan cevizi yağı, yoğurt, zeytinyağı gibi protein miktarından zengin bulunan gıdaları ana öğünlerinizde dilediğiniz gibi yiyin. Karbonhidrat diyetini uygulayıp kesinlikle şeker, ekmek, unlu mamuller, buğday, işlenmiş gıdalar, yağlı yiyecekler, trans yağlar, diyet ürünleri gibi gıdalar tüketmemeniz lazımdır.

Karbonhidrat Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Günlük tüketeceğiniz besinlerin karbonhidrat ölçülerin en az ölçüde tutup uygulayacağınız karbonhidrat diyeti, vücudunuz için lazım ölçüde besin değerlerini alıp, yağ depolamanızı önler. 1 haftada 5 kilo verdiren diyet, tükettiğiniz protein ağırlıklı besinler nedeniyle tok tutup enerjik hissetmenizi sağlamaktadır.  Belli bir listeye bağlı olmadan uygulayabileceğiniz karbonhidrat diyeti, 1 hafta süresince sıkılmadan ve zorlanmadan kendi zevkinize göre liste oluşturmanıza imkan tanır. Bu sayede diyet yapan kişiler kolayca kilo verir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir