Arı Sokmasına Ne Yapılır?

Arı Sokmasına Ne Yapılır?
11.11.2021 23:30
Arı sokmasında iğne kalırsa ne olur? Arı sokması için krem hangisi, jel hangisi? Arı sokması durumunda ne yapmanız gerektiği ile ilgili merak ettiğiniz sorulara sizler için yanıt verdik.

Arı sokması pek çok insanın başına gelirken, genelde aksi bir durum yoksa çok sorun olmamaktadır. Ama birden fazla arı tarafından sokulmak ya da arı sokmasına karşı alerjisi olmak gibi durumlarda, ciddi sonuçlar meydana gelebilmektedir. Bir arı tarafından sokulduğunu zaman ilk yapmanız gerekenlerden bir tanesi, bölgeye bakıp, iğne görülüyorsa onu çıkarmak. Eğer görünmüyorsa, tırnaklarınızı ya da cımbız kullanarak bu iğneyi çıkarmak gerekir. Daha sonra bu bölge güzelce yıkanmalı olup, bu bölgeye buz tedavisi yapılmalıdır. Şişmeye iyi gelecek buz tedavisinden sonra, yanınızda varsa benadryl gibi antihistaminik alınabilir. Bu adımlar izlendikten sonra, bir sorun yoksa genelde 3 gün içerisinde iyileşme sağlanır. Ama birden fazla arı tarafından sokulma olmuş ya da alerji varsa, hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Buralarda gerekli tedavi hemen uygulanır ve risk ortadan kaldırılır. Özellikle anafilaksi oluştuysa, kişi hemen hastaneye yetiştirilmeli, aksi durumda hayati bir durum meydana gelebilir. Arı sokması genel olarak zararlı olmazken, saydığımız durumlar mevcut ise sorunlu olabilmektedir.

Arı Sokmasında İğne Kalırsa Ne Olur?

Bir arı sokmasında ilk yapılması gerekenlerin başında gelen, arının iğnesini deriden çıkarılması olmaktadır. O yüzden sokulan yer hemen kontrol edilmeli ve iğne görülüyorsa çıkarılmalıdır. Eğer iğne bu bölgede görülmüyorsa, tırnak ya da cımbız yardımı ile bastırılıp, deri içinden iğne çıkarılmalıdır. Çıkmayan bir iğne ya da deri altında kalan arı iğneleri, burada kaldıkça, arının zehrinin yayılmasına neden olur. Buda vücut için kötü bir durum olmakta olup, daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Özellikle sokan arı türü, iğnesinde çok toksik barındırıyorsa, bu iğne deri altından hemen çıkarılmalıdır.

Arı Sokması İçin Krem Hangisi?

Birçok ilaç firması, arı sokmasının etkilerini azaltan kremler geliştirirken, arı sokmasına maruz kalan bireyler bunları kullanabilmektedir. Bunu kullanan bireyler arı sokmasından sonra gelişen, şişme, kızarıklık, kaşıntı ve diğer yan etkileri biraz hafifletebilmektedir. Arı sokmasına iyi gelen bir krem olan Temetex Forte, reçetli ve reçetesiz eczanelerden satın alınabilmektedir. Bu kremin etkin maddesi ise Diflukortolon ve Valerat gibi bileşenlerdir. Bunlar özellikle kaşıntı yanma ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Her ihtimale karşı bu kremi bulundurmanız, arı sokmaları için iyi bir önlem olmaktadır. Bu arı sokmalarına en iyi kremlerden olarak bilinirken, sokmadan sonraki durumlar için fayda sağlamaktadır.

Arı Sokması İçin Jel Hangisi?

Arı sokmaları aksi bir durum olmadıkça, sorun teşkil etmezken, bazı durumlarda ise can sıkabilmektedir. Arı sokmasından sonra birçok belirti ile kendini göstermekte olup, bu belirtilerden kaynaklanan sorunları hafifletmek için bir takım merhem ve jeller kullanılabilir. Merhem olarak Temetex Forte çok işe yararken, piyasada yine arı sokmalarına karşı reçetesiz satılan jellerde mevcut olmaktadır. Bu jellerden olan Kalamin Losyonu, cilt kaşıntılarında kullanılırken, arı sokmasından kaynaklanan sorunlar içinde iyi olmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir