Kanserli Ben ve Normal Ben Arasındaki Fark Nedir?

Kanserli Ben ve Normal Ben Arasındaki Fark Nedir?
15.11.2022 19:37
Herkesin vücudundaki benleri kontrol etmesi gerekmektedir. Çünkü bilinene göre, benleri fazla olan kişilerde cilt kanseri olma ihtimali diğerlerine göre daha yüksek risktedir. Kanserli ben ve normal ben arasındaki fark nedir? Kanserli ben tedavi edilir mi, kaşınır mı, tedavisi nasıl olur?

Genellikle benler zararsız yapılardır. Fakat benlerin artışı ya da formlarında meydana gelen kimi değişiklikler kanser ihtimali taşımaktadır. Bu sebeple kişinin vücudundaki değişimleri yakından gözlemlemesi herhangi bir hastalığın erken teşhisinde oldukça önemlidir. Cilt ile ilgili oluşabilecek rahatsızlıkların belirtisi çoğunlukla benlerden anlaşılabilir. Bu sebeple kanserli ben ile normal ben arasındaki farkın ne olduğunu bilmekte fayda vardır.

Benlerin şekli, asimetrik bir biçimde ise bu kötüye işaret olabilir. Yine benin kenarlarında kimi kıvrıntılı ya da düzensiz bir görünüm mevcutsa bu durumda da en kısa sürede bir dermatoloğa görünmekte fayda vardır.

Benin rengi homojen ise ya da rengi tek bir yapıda ise genellikle bir sorun teşkil etmez. Fakat pek çok rengi bir arada barındırıyorsa bu genellikle kanserli bene işaret edebilmektedir. Ayrıca var olan benler bir anda genişlemeye ve formlarını kaybetmeye başlamışsa da aynı şekilde bir problem olduğu söylenebilmektedir. Benlerin genellikle boyutu 6 milimetreden daha azdır. Bunun artması halinde de olumsuz bir durumun varlığı düşünülmelidir.

Kanserli Ben Tedavi Edilir Mi?

Kanserli olduğu teşhis edilen benin tedavisi genellikle cerrahi müdahale ile bu benin alınması yönündedir. Bu şekilde alınan benler sonrasında problem ortadan kalkmış olur. Kanserli benin alınması için uzmanlar tarafından bazı farklı teknikler de önerilebilmektedir. Şüpheniz var ise en yakın sürede dermatoloğa başvurmanız gerekmektedir.

Kanserli Ben Kaşınır Mı?

Benler, kimi değişimlerde hekime başvurulması gereken durum halini alırlar. Bunlardan birisi kaşıntılı olmasıdır. Aşağıda kanserli benlerin bazı belirtileri sıralanmıştır:

·      Benleriniz hızla büyüyorsa bu durum kanserli ben habercisi olabilir.

·      Benlerin formu asimetrikse, düzensiz kenarları mevcutsa genellikle olumsuz bir duruma işaret eder.

·      Nodül tarzında sertlik varsa, bu sertlikler kabartı şeklinde ise hekime gidilmelidir.

·      Benlerinizin kaşınması ya da sızlaması durumu da aynı şekilde normal benlerde görülen bir durum değildir.

Kanserli Ben Tedavisi Nasıl Olur?

Kanserli benin tedavisi genellikle bu parçanın alınması şeklindedir. Fakat tedaviden daha ziyade bunu önlemek daha faydalıdır. Deri kanserinden ya da kanserli benden korunmak için aşağıdakilere mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

·      Güneşten olabildiğince kaçınmalısınız. Güneşli günlerde dışarıda olacaksanız mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

·      Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

·      Sigaradan uzak durmalısınız.

·      Stresli hayattan olabildiğince uzak durmanız tümüyle vücudunuzun sağlığı için oldukça önem teşkil eden bir durumdur.

·      Tedavisi yapılacak herhangi bir hastalığınız olacaksa bile bunun erken teşhisi her şeyden önemlidir. Bu sebeple düzenli kontrollerin dışında kendiniz de mutlaka değişimlerinizi gözlemlemelisiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir