Kan Tahlilinde RBC Ne Demek?

Kan Tahlilinde RBC Ne Demek?
07.11.2022 21:41
Eritrosit değeri olarak da bilinmekte olan RBC hakkında bilinmeyen pek çok şey var. Peki; kan tahlilinde RBC ne demek, kaç olursa tehlikeli? Kan tahlilinde RBC düşüklüğü ve yüksekliği neden olur? Kan tahlilinde RBC düşüklüğü ve yüksekliği belirtileri nelerdir? Kan tahlillerindeki kırmızı kan hücreleri değerinin anlaşılmasını sağlayan bu değer ile ilgili bilinmeyen tüm noktaları bu haberimizde aydınlattık.

Kan plazması, kanın yaklaşık %60 gibi bir bölümünü kapsar. Kan plazması dediğimiz şey; protein, tuz ve vitaminden oluşan beyaz renkte bir sıvıdır. Kalan %40’lık bölüm de kan hücrelerinden oluşmaktadır, kan hücreleri diye adlandırdığımız kısım eritrositler, beyaz kan hücreleri (akyuvarlar, lökositler) ve kan pulcuklarıdır. Kan hücreleri kanda değişik ortamlarda bulunabilmektedirler, kanda ağırlıklı olarak bulunan hücre ise RBC yani eritrositlerdir. Eritrositler, tüm kan hücrelerinin yaklaşık olarak %99 gibi bir kısmını oluşturmaktadır. Vücut içindeki oksijen ve karbondioksit taşınımından sorumlu olan alyuvar hücrelerine eritrosit yani RBC adını vermekteyiz. Alyuvarlar, kanda en fazla bulunan hücrelerdendir.

Kan Tahlilinde RBC Kaç Olursa Tehlikeli?

Sağlıklı insanlarda RBC yani eritrosit değeri belli bir oranda tutulmaktadır. Bu değer bize aslında vücudun oksijen açısından ne kadar yeterli, ne kadar iyi olduğu ile ilgili bilgi vermektedir. Eritrosit değeri, ortalama 4.2 ile 5.5 arasında olmalıdır. Sağlıklı kadınlarda bu değer 4.2 ile 5.4 arasında değişmekle birlikte, erkeklerde ise 4.7 ile 5.4 milyon mcL arasında değişim gösterebilmektedir.

Kan Tahlilinde RBC Düşüklüğü Neden Olur?           

Eritrosit değerinin normalden düşük olmasının pek çok sebebi olabilmektedir. Düşük RBC seviyesi aslında anemi göstergesidir. Bu durum kan hücrelerinde gerçekleşmiş olan aksamadan kaynaklı olabilmektedir.

Kan Tahlilinde RBC Yüksekliği Neden Olur?

Eritrosit değerinin normalden yüksek olmasının pek çok sebebi olabilmektedir. Kalp damar problemleri bu sebeplerin başında gelmektedir. Böbrek rahatsızlıkları, uyku apnesi, akciğer hastalıkları, ağır egzersizler, sigara ve tütün kullanımı, vücudun susuz bırakılması, kemik ve ilik hastalıkları, yüksek basınca maruz kalınması gibi sebepler ile RBC düzeyinde yükseklik görülebilmektedir.

Kan Tahlilinde RBC Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Kan plazması, kanın yaklaşık %60 gibi bir bölümünü kapsar. Kan plazması dediğimiz şey; protein, tuz ve vitaminden oluşan beyaz renkte bir sıvıdır. Kalan %40’lık bölüm de kan hücrelerinden oluşmaktadır, kan hücreleri diye adlandırdığımız kısım eritrositler, beyaz kan hücreleri (akyuvarlar, lökositler) ve kan pulcuklarıdır. Halsizlik, ciltte görülen soğukluk, nefes darlığı gibi belirtiler RBC düşüklüğünü belirtiyor olabilir.

Kan Tahlilinde RBC Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kan plazması, kanın yaklaşık %60 gibi bir bölümünü kapsar. Kan plazması dediğimiz şey; protein, tuz ve vitaminden oluşan beyaz renkte bir sıvıdır. Kalan %40’lık bölüm de kan hücrelerinden oluşmaktadır, kan hücreleri diye adlandırdığımız kısım eritrositler, beyaz kan hücreleri (akyuvarlar, lökositler) ve kan pulcuklarıdır. Eklem ve göğüs ağrıları, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku bozuklukları, karın bölgesinde ağrı, kaşıntı, kulak çınlaması gibi belirtileri olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir