Kan Sulandırıcı Şekeri Yükseltir Mi?

Kan Sulandırıcı Şekeri Yükseltir Mi?
23.12.2022 21:25
Kanı incelterek damarların içerisinde daha kolay akmasını sağlamak amacıyla geliştirilen kan sulandırıcılar hakkında bilinmeyenlere değineceğiz. Kan sulandırıcı şekeri, tansiyonu yükseltir mi, uyku yapar mı? Kan sulandırıcı üşüme yapar mı, yerine ne kullanılır, iğnesi unutulursa ne olur? Aklınıza takılanlar yazımızda.

Hareketsiz yaşantı ve sağlıksız beslenme şekerin yükselmesinin en önemli nedenlerindendir. Kan şekerinin yükselmesine tıpta hiperglisemi denilmektedir.  Kötü yaşam şartları ve hayat kalitesinin düşük olması hiperglisemiyi en çok etkileyen faktörlerdendir. Kan sulandırıcı şeker hastalarının yöneldiği bir ilaç olsa da eğer kalp ve damarlarınızda problem varsa uzmanlar kan sulandırıcı kullanmanızı önermemektedir.

Kan Sulandırıcı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Kan sulandırıcı ilcaların içerisinde “Warfarin“ adı verilen etken bir madde bulunmaktadır. Bu etken madde tansiyon hastalarının tedavisi için kullanılmaktadır. Kan sulandırıcılar vücuttaki stres hormonlarını düzenler ve aşırı derece salgılanmasına engel olur.

Bu sayede kalp ritmini normal seviyeye indirerek düzenler ve tansiyonun ideal seviyede kalmasını sağlar. Yani kan sulandırıcıların tansiyonu yükseltmek değil düşürmek üzerine bir tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Kan Sulandırıcı Uyku Yapar Mı?

Her ilaç gibi kan sulandırıcıların da yan etkisi bulunmaktadır. Gözlemlenebilen en yaygın belirtiler arasında halsizlik, baş dönmesi, siyah ya da kahverengi dışkılama, karıncalanma, kuvvetsizlik gibi çeşitli yan etkiler görülebilmektedir.  Kan sulandırıcı ilaçların uyku gibi bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kan Sulandırıcı Üşüme Yapar Mı?

Kan sulandırıcı ilaçların kanının yoğunluğu yani suyunu arttırdığını düşünürüz. Bu yaygın olan yanlış bir düşüncedir. Kan sulandırıcılar sadece kanın yapısını incelterek daha akışkan bir yapıya gelmesini sağlar. Kanı sulandırıcı besinler ile tüketilmesi uygun değildir. Baş ağrısı, kusma, halsizlik güçsüzlük, farklı renkte dışkılama gibi yan etkilerinin arasında üşüme bulunmamaktadır.

Kan Sulandırıcı Yerine Ne Kullanılır?

Kanın idealinden çok daha fazla yoğun hale gelmesi, katılaşması sonucunda dolaşım sistemi büyük ölçüde zarar görür. Toplardamarda biriken pıhtı, ani felç ve kalp krizi gibi çok önemli rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunun için kullanılan kan sulandırıcılar yerine beslenmemize dikkat ederek doğal kan sulandırıcılardan faydalanabiliriz. İşte kanı sulandıran besinler.

·        Sarımsak

·        Zeytinyağı

·        Zerdeçal

·        Papatya

·        Ekinezya

·        Karanfil

·        Kırmızı biber

·        Ananas

·        Kiraz

·        Kızılcık

·        Üzüm

·        Kekik

·        Greyfurt

Kan Sulandırıcı İğnesi Unutulursa Ne Olur?

Özellikle kalp-damar rahatsızlıkların tedavisinde, ameliyat sonrasında uzun süre yatağa bağlı kalan hastalıklarda, stent veya benzeri durumlarda, bazı hamilelerde, tansiyon-diyabet hastalarında kullanılan bir tedavidir.

Günlük alınması gereken dozu ve tedavinin ne kadar süreceğine doktorunuz karar verecektir. Tedaviler günü gününe uygulanmalıdır. Pıhtı atması ani gelişebilecek bir durumdur ve kalp krizi, felç gibi durumlara sebep olabilir.

Tedavinizde 1 gün dahi atlama yapmamalısınız. Aksi halde herhangi bir sebeple bırakmış olduğunuz durumda vücut kendiliğinden pıhtılaşma sistemini devreye sokacaktır. Kan sulandırıcı ilaçlar kendisinden sonra oluşacak olan pıhtıları engelleyebilir. Eğer daha önce pıhtı oluşmuşsa bunu eritmeyecektir.  Bundan dolayı tedavinin günlük yapılması büyük önem taşımaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir