Adet Düzensizliği Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Adet Düzensizliği Hakkında Merak Edilen Bilgiler
18.08.2021 12:00
Ergenlik dönemiyle adet olmaya başlayan kadınlar, gebeliğe hazır hale gelirler. Adet düzensizliği nedir, neden olur, ne iyi gelir, ilaçları neler? Adet düzensizliği için hangi bölüme gidilir, adet düzensizliği için doğum kontrol hapı kullanımı uygun mu, evlenince geçer mi, kendiliğinden geçer mi, adet düzensizliği olanlar lazer yaptırabilir mi? Adet düzensizliği ne zaman düzene girer?

Ergenlik dönemiyle adet olmaya başlayan kadınlar, gebeliğe hazır hale gelirler. Kadınların üremesine yardımcı olan yumurtalar, olgunlaşır. Olgunlaşan yumurtalar ise döllenmedikleri zaman, vajinal yoldan bir miktar kanla beraber vücuttan atılır. Kadınların ergenlik dönemine girmesiyle beraber başlayan adet dönemi menopoz dönemine kadar devam eder. Her ay düzenli olarak adet olan kadınlar ise bazen gecikmeler yaşayabilir. Ortalama olarak 21 ila 35 gün süren adet dönemi bu süreleri aştığı zaman, adet düzensizliği olarak tanımlanmaktadır. Bu süreç birkaç gün gecikme şeklinde sürebildiği gibi aylarca da sürebilir. Yaşanılan adet düzensizlikleri kadınların özellikle hormonal sorunlar yaşadığının bir göstergesidir ve uzun süren bu adet düzensizlikleri için bir hekime görünmek gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Her kadının hayatının belirli bir döneminde yaşadığı adet düzensizliklerinin birçok sebebi olmaktadır. Bu sebeplerin en başında ise kadınların yaşadıkları hormonal sebepler yer almaktadır. Adet gecikmesinin sebebi kişiden kişiye farklılık gösterse de adet gecikmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

·        Menopoz,

·        Depresyon ve stres gibi psikolojik etkenler,

·        Yumurtalık rezervinde yumurta bulunmaması,

·        Yumurtalıklarda oluşan kistler ve yumurtalık kanserleri,

·        Diyabet,

·        Aşırı sigara kullanımı,

·        Düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar.

Adet Düzensizliği Nedir?

Her kadının yaşadığı ve uzunluğu 21 ila 35 gün arasında değişen ve kanamanın başladığı ilk günden bir sonraki kanamanın başlangıcına kadar olan bu süreye adet döngüsü denir. Bu sürelerden kısa bir süre içerisinde kanama gerçekleşebildiği gibi bu süreleri aşan bir kanama da söz konusu olabilir. Bu gecikmelere ise adet düzensizliği denilir.

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?

Düzenli adet görmek, kadınların genellikle sağlıklı bir vücuda sahip olduklarının göstergesidir. Yaşanılan adet gecikmeleri ise kadınların sağlıkları açısından iyi değildir. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar; papatya çayı, rezene çayı, soğan kürü, maydanoz, dereotu, zencefil ve çörek otu gibi adet düzenleyici bitkileri tüketmeleri halinde adet gecikmelerinin önüne geçebilirler.

Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Adet gecikmesi yaşayan kadınlar, bu gecikmenin önüne geçebilmek için bitkisel çözümler aramaktadırlar. Bu bitkilerin başında ise, soğan, aslanpençesi, kekik ve adaçayı gelmektedir. Düzensizlik yaşayan kadınlar ise bu bitkileri kaynatarak suyunu tükettikleri zaman adet gecikmelerinin önüne geçebilirler. Bir diğer etkili yöntem ise; ılık bir suya bir çay kaşığı tarçın ve bal kattıktan sonra bu suyu içerek, adet düzensizliğini engelleyebilirler.

Adet Düzensizliği İlaçları Nelerdir?

İçerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunan adet söktürücü ilaçlar, adet düzensizliği yaşayan kadınların kullandığı ilaçlardır. Bu ilaçlar kadınların adet döngülerini bir düzene sokarak kişilerin adet döngüleri içerisinde düzenli olarak regl olmalarını sağlar. Bu ilaçlar ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından belirli kontroller sonucunda reçete edilmesi gereken ilaçlardır.

Adet Düzensizliği İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Sıklıkla adet düzensizliği yaşamak birçok sağlık sorununu beraberinde getirebildiği gibi kadınların psikolojik durumlarını da etkileyebilir. Özellikle de uzun süre yaşanılan adet gecikmelerinde kadınların, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Uygun Mu?

Özellikle hamileliğin önüne geçmek için kullanılan doğum kontrol hapları, içinde bulundurduğu kadınlık hormonu sayesinde yumurtlamayı engeller. Kadınların her ay düzenli olarak adet görmesini sağlar. Doğum kontrol haplarını ise bir hekim eşliğinde kullanmak gerekir.

Adet Düzensizliği Evlenince Geçer Mi?

Kadınların adet düzensizlikleri yaşamalarının birçok sebebi olduğunu söylemiştik. Yaşanılan bu düzensizlikler ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılan müdahalelerle beraber düzeltilmektedir. Halk arasında bilinen büyük bir yanlış olan cinsel hayatın yaşanmaya başlanmasıyla beraber regl sancısının geçmesi ve yaşanılan adet düzensizliklerinin normale dönmesi mümkün değildir.

Adet Düzensizliği Kendiliğinden Geçer Mi?

Yaşanılan adet düzensizliklerinin oluşmasında birçok etken söz konusudur. Hormonal sebepler, yumurtalıklarda oluşan kistler ve yumurtalık kanseri gibi sebeplerden dolayı olan, adet düzensizliklerinin önüne bir tıbbi yardım olmadan geçmek imkansızdır. Fakat oluşan adet düzensizliğinin sebebi psikolojik sebeplerden kaynaklı ise zaman içerinde bu sorun kendiliğinden çözülebilir.

Adet Düzensizliği Olanlar Lazer Yaptırabilir Mi?

Adet düzensizliği yaşayan kadınların merak ettikleri bir soru olan “Adet düzensizliği yaşarken lazer yaptırabilir miyim?” sorusu birçok kadın tarafından araştırılmaktadır. Adet düzensizliği yaşayan ve regl döneminde olan kadınların lazer işlemi yaptırmalarında tıbbi açıdan bir sorun bulunmamaktadır.

Adet Düzensizliği Ne Zaman Düzene Girer?

Kadınların ergenlik dönemlerinden itibaren her ay düzenli olarak adet olmaları gerekmektedir. Aynı takvim yılı içerisinde bir ya da iki kere görülen adet gecikmeleri normal olarak görülmektedir. Fakat sıklıkla görülen adet gecikmeleri için tıbbi destek alınmaktadır. Bunun için Kadın doğum uzmanlarının adet gecikmesinin altındaki etkeni bulduktan sonra uygun tedaviye başlaması gerekmektedir. Başlanılan tedavinin sonucunda ise bu sorun ortadan tamamen kalkmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir