Kamp Durumunda İlk Yardım

Kamp Durumunda İlk Yardım
24.11.2022 22:26
Kramplar, günlük yaşantımızda karşılaşabileceğimiz kas deformasyonlarından biridir. Kramplar için genellikle ciddi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu yazımızda, kramplar hakkında merak edilenleri, sizler için derledik.

Kramp girmesi durumu, genellikle sporcular tarafından sıkça yaşanan bir durumdur. Kasların sürekli hareket etmesi ve çalışması, krampların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu anlamda kramplar, spor öncesinde vücudun ve kasların ısındırılması yolu ile, önüne geçilebilen kas rahatsızlıklarındandır. Kasların gereğinden fazla yorulması ve gereğinden fazla ağırlığa maruz kalması ile birlikte, kramp girmesi durumu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Oluşan krampların altında, genellikle bir hastalık baş göstermez ve olağan olarak karşılanmaktadır. Fakat krampların sürekli ve rutin hale gelişi ile birlikte, gerekli testlerin ve alanında uzman bir doktorun yanına gidilmesi gereklidir. Kramp durumu yaşandığında, kişilerin ilk yardım olarak ne yapması gerektiği, sıkça araştırılmakta ve merak edilmektedir. Bu anlamda, kramp girmesi durumunda yapılacak olan ilk yardımın, nasıl olacağı konusunu, şu şekilde açıklayabiliriz; kramp girmesi durumunda öncelikle sakin kalınmalı ve kramp giren yerin gerdirilmesi gereklidir. Örneğin kramp bacağa girmişse, bacak yukarı kaldırılmalı ve gerdirilmelidir. Gerdirme dışında ise, kramp girmesi halinde kramp giren bölgeye, kas masajı yapılması kramp ağrısının şiddetini ve krampı geçirebilecektir. Bununla birlikte, kramp giren bölgeye sıcak bir havlu konulması da kramp sırasında yapılabilecek ilk yardımlar arasında yer almaktadır. Sıcak havlunun yanı sıra ise, kramp giren yere buz konması da kramp durumunda yapılabilecek ilk yardım uygulamalarından biridir. İlk yardım uygulamaları, krampın kişide devam etmemesi ve giderilmesi için, oldukça önemlidir. Bu anlamda, kramp durumunda ilk yardım ile birlikte, krampın şiddeti ve kasa olan tahribatı engellenebilmektedir.

Kramp Çözücü İlaçlar

Kramplar, kasların yeterli direnci gösterememesi ve oksijen alamaması gibi durumlarda yaşanmaktadır. Bu anlamda, krampların sıkça görüldüğü kişiler, spor ile ilgilenenler ve güç gerektiren işlerde çalışan kişilerdir. Özellikle sporcular tarafından, kramp çözücü ilaçların ne olduğu oldukça merak konusudur. Bu anlamda, kramp çözücü ilaçları, şu şekilde sıralayabiliriz; kinin, E vitamini, magnezyum ve kalsiyum içeren ilaçlar, kramp çözümünde yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, e vitamini, magnezyum ve kalsiyum gibi kramp çözmede yararlı maddeleri ise, doğal besin kaynaklarından da temin edilebilmesi mümkündür. Bu anlamda, kronikleşmiş bir kramp ve hastalık derecesinde kasılmalar olmuyorsa, E vitamini kalsiyum ve magnezyumun kramp çözücü ilaçlardan önce, doğal gıdalara yönelinmesi hem daha sağlıklı hem de ilaçların oluşturabileceği yan etkilerden kaçınmayı gerektirecektir.

Kramp Masajı

Kramp masajı, özellikle sporculara uygulanan masaj türleri arasındadır. Bununla birlikte kramp masajı, kramp giren bölgeye uygulanmaktadır. Kramp giren bölgede oluşan kas kasılmaları, krampa sebep olur. Örneğin, baldır kısmında bir kramp oluşumu gerçekleşiyorsa, özellikle baldır kısmında bulunan kaslara, kramp masajı yapılmaktadır

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir