Kaligrafi Nasıl Öğrenilir?

Kaligrafi Nasıl Öğrenilir?
04.11.2021 13:30
Uzun zamanlardan beri aslında sürekli olarak bir şeyler yazıp çiziyoruz. Kaligrafi için gereken malzemeler nelerdir, ne kadar sürede öğrenilir? Kaligrafi evde öğrenilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Gelecek nesillere sürekli olarak bir şeyleri kalıcı hale getirmek ve aktarabilmek için yazı yazma ihtiyacı gelişmiştir. Bu yazı yazma ihtiyacının gelişmesi aynı zamanda güzel yazma ve bunu bir sanata dönüştürme fikrini de geliştirmiştir. Yani kaligrafi elle güzel yazı yazma sanatıdır. Birçok ülkede kullanılan yazıların özel mürekkepler ile ve farklı yazı tarzları ile birlikte oluşturduğu estetik görüntü kaligrafi sanatının doğmasını sağlamıştır. Ki bu örneğe rastladığımız ve ülkemizde de oldukça sık yapılan hat sanatı da bu sayede ortaya çıkmış. Yani burada amaç sadece yazı yazmak değil yazıyı estetik bir biçime çevirerek güzellik algısını ortaya koyabilmek. Bu yüzden kaligrafi aslında bir sanat formu niteliği taşımaktadır. Hat sanatı sadece bir yazıyı güzelce yazmak olarak düşünülmemeli çünkü hat sanatı bütün sembolleri bir uyum içerisinde ve estetik bir kaygı ile bütünlük kavramının oturabilmesi için yazıda ahenk olluşturma sanatıdır. Tabii ki belirli bir noktaya kadar öğrenilebilen bu sanat dalı bir yerden sonra artık sizin yaratıcılığınıza kalmış bir uğraştır. Bu sanat dalında en iyi şekilde icra edebilmek için tabii ki belirli eğitimler alarak yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Doğru kaligrafi ekipmanları ile birlikte isterseniz YouTube gibi platformlardan isterseniz de bizzat bu sanatın Lp uygulamalı olarak öğretildi kurslara gidebilir ve bu sayede kaligrafi sanatının çok daha iyi bir şekilde icra edebilirsiniz.

Kaligrafi İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Kaligrafi sanatını en iyi şekilde icra edebilmek hem sizin yaratıcılığınız da hem de kullandığınız malzemelerden etkilenebilen bir sanat dalıdır. Doğru ekipmanları kullandığınız takdirde ortaya oldukça estetik bir kaligrafik eser çıkarabilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken bazı kalemler bulunur. Bu kalemler de kesik uçlu ve yuvarlak uçlu olmak üzere ikiye ayrılır. Özellikle kaligrafi ve hat sanatında sıklıkla kullanılan kesik uçlu kalemler yazınızın çok daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Kalemin küt kesilmiş halde olması kaleminizin tutuşuna göre ortaya oldukça güzel yazılar çıkaracaktır. Yuvarlak uçlu kalemler ise aslında şu an pek çok kullandığımız mürekkepli kalemin de içinde bulunduğu ve en kolay kullanılan kalemlerden biridir. Özellikle kaligrafi sanatında yeni başlayan biriyseniz yuvarlak uçlu kalemler sizin için bir alternatif olabilir.

Kaligrafi Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Kaligrafi öğrenmek aslında zevk alabilmek için ve eğlenceli bir uğraş olarak karşımıza çıktığında süre konusunda çok da bir farkındalık yaşamazsınız. Aslında bu süreyi seçtiğiniz eğitim tarzına ve yaptınız pratik miktarına göre şekillendirebilirsiniz. Örneğin sosyal platformlardan aldığınız kurslar ile birlikte hangi kanaldan bu eğitimi aldığınız aslında sizin eğitim sürenizi belirleyecek bir faktördür. Bunun yanısıra okuduğunuz kitaplar ya da katıldınız uygulamalı kurslar bu süreyi şekillendiren faktörlerdir. Seçtiğiniz eğitim şekline göre bu süre için kendinize belirli bir zaman ayırabilirsiniz.

Kaligrafi Evde Öğrenilir mi?

Güzel yazma sanatı olan kaligrafi alanında uzmanlaşmış eğitimciler ile birlikte yürütülmesi gereken bir sanat dalıdır. Bu yönden aslında daha çok uygulamalı derslere katılmanız sizi bu alanda daha iyi yönlendirecek ve daha güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Yani en azından bu alanda yaratıcılığınızı daha çok konuşturabilmek için uygulamalı dersler almanız oldukça önem taşımaktadır fakat böyle bir imkanınız yoksa ve bunun için evde çalışmayı tercih ediyorsanız YouTube gibi platformlardan veya kurs odaklı uygulamalardan kaligrafi eğitimi alabilir ve bu alanda yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir