Kahve, Migreni Tetikler Mi? Migren İçin Doğal Çözümler

Kahve, Migreni Tetikler Mi? Migren İçin Doğal Çözümler
28.07.2022 20:15
Kahve ve migren, keyif verme açısından bu kadar zıt uçlarda olamazdı. Kahve, yeni bir güne başlamaya yardımcı olan enerji artırıcı yeteneği nedeniyle dünya çapında seviliyor. Migren ise şiddetli ve yorucu olmasıyla kişinin tüm gününü bile mahvedebilir. Bu yüzden kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz; ''Kahvem migrene neden oluyor mu? Migrenim tetiklenmesin diye kahveyi bırakmalı mıyım?'' İşte, sizin için hazırladığımız kahve ve migrenin ilişkisine dair detaylı bir inceleme...

Kahve, kafein ve baş ağrıları, garip bir ilişkiye sahiptir. Bazı araştırmalara göre kahve gibi çok fazla kafein içeren içecekleri tüketmenin migren riskini arttırdığını gösteriyor. Öte yandan, güçlü baş ağrıları da kafein yoksunluğunun bir belirtisi olabilir. Migreniniz varsa muhtemelen onu tetikleyen şeylerden kaçınmak için her şeyi yapacaksınız. Kahvenin durumunuza yardımcı mı yoksa engel mi olduğunu görelim.

Çok Fazla Kahve İçmek Migrene Sebep Olabilir Mi?


Kafein, reçetesiz satılan birçok ağrı kesici ilacın bir bileşenidir ve bu da kahvenin baş ağrısı ağrısını bastırmak için işe yarayabileceğini gösterir. Migren baş ağrıları çok faktörlüdür; ancak, kafein bazı insanlarda diğer faktörleri artırabilir. Örneğin, yüksek bir kafein alımı, kaygı ve kötü uyku gibi migren risk faktörlerini artırabilir. Peki kahve içtikten sonra başınız ağrır mı? Muhtemelen hayır, ama gerçekten ne kadar ve ne zaman içtiğinize bağlı.

Kahve, Migreninizi Rahatlatabilir Mi?


Kafeinin baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olduğuna dair kanıtlar da var. Elbette migrenler tipik baş ağrınız değildir, bu nedenle geleneksel rahatlama biçimleri her zaman işe yaramayabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, reçetesiz satılan ağrı kesicilerin çoğunda kafein vardır. Bu, kafeinin baş ağrılarını hafifletebileceğini gösteren araştırmalara dayanmaktadır. Orta derecede kafein alımının ağrı kesicilerin etkinliğini artırabileceğini ve hem gerilim hem de migren baş ağrılarına rahatlama sağladığını gösteren bir dizi inceleme ve çalışma vardır. Yapılan bir incelemede, bireysel faktörlere ve doza bağlı olarak kafeinin migren baş ağrılarını önlemeye veya tedavi etmeye katkı sağlayabileceği bulundu. Kafein, bir vazokonstriktör olarak hareket ederek kan damarlarını küçülterek ağrıyı hafifletebilir. 

Migren için Doğal Çözümler Nelerdir?

Migren ve kahve arasında çok karmaşık bir ilişki vardır. Migren tedavileri, bu noktada gerçekten yok. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, tam olarak neden ortaya çıktıkları ve bunları önlemek ve tedavi etmek için tam olarak ne yapılabileceği yanlış anlaşılıyor. Bununla birlikte, bazı tedavilerin belirli kişilerde işe yaradığı gözlemlenmiştir. Bu tedaviler hem doğal hem de farmasötik seçenekleri içerir. Bu doğal seçenekler, migren baş ağrılarını önleyerek veya süresini veya semptom gücünü azaltarak başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Akupresür: Araştırmalar, akupresürün migren de dahil olmak üzere kronik baş ağrılarından mustarip insanlar için yararlı bir alternatif tedavi şekli olabileceğini göstermiştir. Akupresür, gerginliği ve ağrıyı gidermek amacıyla vücudun çeşitli noktalarına basınç uygulama uygulamasıdır. Migren için araştırmalar, kolun içinde bileğin tabanından üç parmak yukarıda bulunan PC6 akupunktur noktasına yapılan baskının migren semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Beslenme Alışkanlıkları: Yiyecekler migren riskinde büyük rol oynayabilir ve bir dizi öğe potansiyel tetikleyici olarak tanımlanır. Kafeinin veya çok fazla kafeinin migreni nasıl teşvik edebileceğini inceledik, bu nedenle alımın izlenmesi önerilir. Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise işlenmiş et, çikolata, alkol, fasulye, süt ürünleri ve işlenmiş gıdalardır. 

Uçucu Yağlar: Lavanta esansiyel yağı kokusunun migren semptomlarını iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Seyreltilmiş lavanta yağını şakaklara uygulamak veya bir difüzör aracılığıyla solumak migren baş ağrısı sırasında bir miktar fayda sağlayabilir. Nane yağı da migren baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Yatıştırıcı bir masaj için bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir veya vücudunuzdaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olmak için güzel bir ılık banyoya eklenebilir.

Stres Yönetimi: Stres ve kaygı migren baş ağrılarını tetikleyebilir, bu nedenle etkili stres yönetimi teknikleri bulmak sıklığı sınırlamak için etkili olabilir. Egzersiz, meditasyon, yoga ve masaj, stresi azaltmaya yardımcı olabilir.


Zencefil: Bazı araştırmalar zencefilin migren baş ağrılarından biraz rahatlama sağlayabileceğini gösteriyor. Bir çalışma, zencefil tozunun birkaç yan etki ile migren semptomlarının gücünü ve süresini azaltabildiğini gösterdi.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir