Kahramanmaraş’ta Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Kahramanmaraş’ta Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?
21.02.2023 22:17
1.derece deprem riski altında olan bölgelerde yaşayan vatandaşlar bulundukları illerin en güvenli ilçelerini merak ediyor. Bazı illerin güvenli ilçelerini sizler için araştırdık. Kahramanmaraş’ta, Osmaniye’de, Hatay’da, Tokat’ta depreme dayanıklı olan ilçeler hangileridir? Erzincan’da, Erzurum’da, Bingöl’de, Hakkari’de depreme dayanıklı olan ilçeler hangileridir? İşte detaylar.

Yankılarının Türkiye başta olmak üzere tüm dünyayı etkilediği, yüzyılın felaketi olarak anılan, ardı ardına Pazarcık ve Elbistan ilçelerini vuran depremden sonra insanlar güvenilir bir yer arayışına girdi. Bu yazımızda Kahramanmaraş ilinin en güvenilir illerini inceleyeceğiz. Kahramanmaraş büyük ve aktif olan bir deprem kuşağının üzerinde yer almaktadır. Ancak diğer ilçelere oranla Onikişubat, Dulkadiroğlu ilçeleri daha güvenli bir mesafededir.

Osmaniye’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Osmaniye başta Düziçi olmak üzere, yakın çevrelerinin 1.derece deprem bölgesi olduğu bilinmektedir. Geçmişte Kadirlik ilçesinde meydana gelen deprem çevre illerden de hissedilmiştir. Osmaniye Kadirli, Sumbas gibi ilçeler daha güvenli ilçelerdir.  

Hatay’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Tarihinde birçok deprem görmüş, binlerce can kaybı vermiş ve çok büyük maddi hasara uğramış olan Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri Hatay. Hatay hareketli bir fay üzerinde bulunmaktadır. 6 Şubat Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerden son derece etkilenmiş ve yine binlerce can kaybı vermiştir.

Hatay’da bulunan vatandaşlar şehrin en güvenli ilçelerini merak etmektedir. Yaşanılan depremlerden sonra Hatay’ın neredeyse tüm ilçelerinde büyük bir yıkım söz konusu olmuştur. Ancak bu yıkımdan sadece tek 1 ilçe yara almadan kurtulmuştur. Hatay’ın Erzin ilçesinde tek bir bina bile yıkılmamış ve hiçbir can kaybı meydana gelmemiştir.

Tokat’ da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Tarihiyle, doğasıyla, sularının şifasıyla ünlü şehrimiz Tokat da bir deprem bölgesidir. Tokat 12 ilçeye sahiptir. Tokat Artova, Yeşilyurt, Pazar, Zile, Turhal gibi ilçeler diğer fay hattı noktalarına göre daha güvenli noktalardır.

Erzincan ’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Erzincan 1992 yılın yaşamış olduğu büyük depremin sonucunda binlerce can kaybı vermiştir. Bunun ardından 1992 yılından sonra inşa edilen tüm binaların deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapıldığı söylenmektedir. Ancak yapılan yapı denetimlerine göre birçok yapıya sağlam olmayan yapı raporu vermiştir. 1.derece deprem bölgesi olan ve altyapısını güçlendiren Erzincan’ın en güvenilir ilçeleri merak ediliyor. Ancak Erzincan’ın güvenilir ilçelerinin bilgisine ulaşamadık.

Erzurum’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Türkiye’nin deprem riski haritasına baktığımız zaman maalesef Erzurum’un da olası bir depreme hazırlıklı olmadığını görmekteyiz. Erzurum 1.derece deprem bölgesi kuşağında yer alan bir ilimizdir. Birçok il bu kapsamda risk altındadır. Erzurum ilinde nispeten daha güvenilir olan ilçeler arasında İspir ve Pazaryolu yer almaktadır.

Bingöl’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Bingöl’de riski deprem kuşağında yer alan bir diğer şehrimizdir. Şehrin tamamı risk grubu içerisinde yer almaktadır. Bingöl’ün güvenli ilçeleri hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Hakkari’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Hakkari Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan bir şehrimizdir. Şehrin tamamı risk grubu içerisinde yer almaktadır. Ancak nispeten Hakkari merkez ve Çukurca ilçeleri diğer ilçelere göre daha güvenli grupta yer almaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir