Fırıldak Çiçeği Hakkında En Çok Merak Edilen Bilgiler

Fırıldak Çiçeği Hakkında En Çok Merak Edilen Bilgiler
25.07.2022 15:54
Çarkıfelek çiçeği, saat çiçeği gibi isimlerle bilinen fırıldak çiçeği, sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Fırıldak çiçeğinin sakinleştirici etkisini öğrenen insanlar, bu bitkinin özelliklerini ve nasıl yetiştirildiğini merak etmektedir. Peki fırıldak çiçeği nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, zararı var mıdır?

Fırıldak çiçeği, halk arasında daha çok çarkıfelek bitkisi olarak bilinmektedir. Doğal antidepresan olarak anılan bu bitkinin kimi zaman bir tür sakinleştirici olan ve bileşenlerinde bulunduğu passiflora ismi ile de anıldığı görülmektedir. Pek çok insan doğal sakinleştirici olması sebebi ile fırıldak çiçeği hakkında araştırma yapmaya koyulur.

Fırıldak Çiçeği Anlamı Nedir?

Fırıldak çiçeği, odunsu ya da otsu olabilen bir tür tırmanıcı bitkidir ve Latince adı; Passiflora’dır. Bu bitkinin İngilizcesi, “passion flower”dır. Adının Türkçe anlamı, “tutku çiçeği” olan bu bitkinin, birisine verilmesi, ona tutku ile bağlı olunduğunu göstermektedir.

Fırıldak Çiçeğinin Diğer Adı Nedir?

Fırıldak çiçeği, pek çok farklı isimler ile anılmaktadır. Bunlar arasında en çok bilineni çarkıfelek çiçeğidir. Fakat bunun haricinde bu bitki, saat çiçeği ya da passiflora çiçeği olarak da bilinmektedir.

Fırıldak Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Fırıldak çiçeğinin, bilinen diğer adı ile çarkıfelek çiçeğinin sinir sistemi üzerinde oldukça rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Çiçek, sap, meyve ve yapraklarından yapılan ekstre, anksiyeteye karşı kullanılmaktadır. Ayrıca rahatlatıcı etkisi sayesinde, bu bitkinin uyku problemlerine iyi geldiği de bilinmektedir.

Fırıldak Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Bu sakinleştirici özelliğinden faydalanmak isteyen kişilerin elinde, kurutulmuş bitkisi bulunuyorsa demleme şeklinde kullanılabilir. Bunun için kökü hariç bir şekilde kurutulmuş fırıldak çiçeğinden 1 – 2 çay kaşığı kadarını 2 bardak kaynar suda demleyin ve gün içerisinde birkaç küçük fincan için. Bu sayede yatıştırıcı özelliğini hissedebilirsiniz.

Ayrıca kapsül şeklinde olan versiyonları arasında da belirlenen doz aşılmayacak şekilde tüketimi sağlanabilir.

Elbette bu ve bunun gibi alternatif ve tamamlayıcı özellikteki bitkiler, bir uzmana danışılarak kullanılmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

Fırıldak Çiçeğinin Zararı Var Mıdır?

Fırıldak çiçeğini kullanan bazı kişilerde beklenen ve istenen seviyeden daha fazla uyuşukluk hali gözlenmiştir. Bu sebeple makine kullanımı, araç kullanımı gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca fırıldak çiçeği, kan sulandırıcılar ile etkileşime girerek etkisini artırıcı özelliktedir. Kullandığı ilacı olan kişilerin, doktorlarına danışmadan tüketmeleri tavsiye edilmez.

Başka yatıştırıcı özellikte ilaç kullanan kişilerin bu bitkiyi kullanması önerilmez. Çünkü kullanılan bu ilaçların kişiye etkisi artacak ve istenmeyen yan etkilere sebep olabilecektir.

Ayrıca rahmi uyarıcı özelliğinin bulunma ihtimaline karşılık hamilelik riski olan ya da hamilelik sürecinde olan kişilerin de kullanması önerilmez. Hamilelik döneminde sakinleşmek isteyen anne adaylarının kullanmak istemeleri halinde, kendi hekimlerine görünmeleri ve bunun için tavsiye almaları önerilmektedir. Ancak doktorun onaylaması ve herhangi bir şekilde bir sakınca görmemesi halinde kullanıma uygun olacaktır.

Fırıldak Çiçeği Ne Zaman Açar?

Fırıldak Çiçeği, genellikle yaz ayları döneminde çiçek açmaktadır. Kış ayına giriş yapıldığında çiçeklerini döker fakat bu onun ömrünün bittiği anlamına gelmez. Dinlenme sürecine girmiş olan fırıldak çiçeği, bir sonraki yaz yeniden canlanacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir