Kadın Hormonu Testi Nasıl Yapılır?

Kadın Hormonu Testi Nasıl Yapılır?
15.11.2022 18:05
Kadınlar için hormon seviyeleri hayatlarının her döneminde önem teşkil etmektedir. Kadın hormonu testi nasıl yapılır, ne zaman yapılır? Kadınlık hormonu testi aile hekimliğinde yapılır mı, fiyatları nelerdir, normal değerleri nelerdir?

Sağlıklı bireyler için hormonlar, vücut için hayati pek çok fizyolojik fonksiyonun ve mekanizmalarının çalışabilmesi için gereken biyokimyasal maddelerdir. Hormonlardan her biri kendisine özgü dokularda sentezlenerek kana verilir ve yine her bir hormon kendine özgü olarak vücuttaki başka dokulara kan yoluyla ulaşarak etkisini gösterir. Hormon testleri ise her bir hormon için ayrı ayrı olacak şekilde kandan ya da hormonun vücuttaki metabolizmasına bağlı olarak idrar gibi vücut sıvılarından miktarının ölçülmesine dayanan laboratuvar tetkikleridir. Kadın hormon testleri; tiroit hormon testi, eşey hormonları testi, böbreküstü bezine ait testler, hipofiz hormon testleri, pankreas hormon testi ve diğer çeşitli hormonlara ait testlerdir. Kadın hormon testleri hastanelerin jinekoloji bölümlerinde hastalardan ayrı ayrı alınan kan tüpleri ile yapılmaktadır.

Kadın Hormonu Testi Ne Zaman Yapılır?

Kadınların düzenli bir rutin halinde hormon testlerinden geçmeleri gerekir. Hormonların sağlıklı şekilde salgılanması ve vücut için gereklilikleri karşılaması için bu testlerin belli bir rutin halinde kontrol amaçlı yapılması şarttır. Kadın hormon testi ne zaman yapılacağı ise düzenli kontrolden geçen kadınlar tarafından araştırma konusu olmuştur. Kadınların hormon dengeleri bir aylık adet döngüsü süresince devamlı değişim gösterir. Kadın hormon testleri için en doğru zaman adet başlangıcından sonraki 2. gün ile 5. güne kadar yapılmalıdır.

Kadın Hormon Testi Aile Hekimliğinde Yapılır Mı?

 Hormonlar, vücut fonksiyonlarının doğru ve sağlıklı şekilde çalışmasını sağlarlar. Kadınlarda ortaya çıkan aşırı tüylenme, iştah artışı, adet düzensizliği, kilo problemleri hormon bozukluklarının belirtileri arasında yer alır. Bu gibi durumları önceden teşhis edebilmek için hormon testlerinin yapılması şarttır. Bu bağlamda kadın hormon testlerinin belli bir rutin halinde uygulanması esastır. Kadın hormon testleri jinekoloji bölümleri alanında kan testleri aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak bir kliniğe gitmek yerine en yakın aile hekimine ulaşmak çok daha kolaydır. Bu bakımdan kadın hormon testinin aile hekimliğinde yapılıp yapılmadığı araştırma konusu olmuştur. Kadın hormon testleri türüne göre aile hekimliğinde yapılmaktadır. Aile hekimliklerinde kan testleri yapılıyor ancak hormon testlerinin bazılarının incelenmesi aile hekimliğinin imkânlarını aşıyorsa doğrudan yönlendirme sağlık merkezlerine yapılmaktadır. Bu sebeple yaptırmak istediğiniz testler için önceden aile hekimlerine başvurarak danışmanızda fayda var.

Kadın Hormon Testi Normal Değerleri Nedir?

Kadın hormon testi normal değerleri, hormonlar açısından test yaptıracak kişiler tarafından araştırma konusu olmuştur. Kadın hormon testi normal değerleri hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü kadın hormon testlerinin içeriklerinde ve türlerinde yer alan değerler birbirlerinden farklılık gösterir. Ayrıca kişinin yaşı, gebelik ve menopoz durumlarına göre de değerler değişkenlik gösterir. Bu sebeple kadın hormon testi için normal bir değer aralığından söz etmek sağlıklı değildir. Normal değerler kişiden kişiye göre ve kadın hormon testlerine göre farklılık göstermektedir.

Kadın Hormon Testi Fiyatları Ne Kadar?

Kadın hormon testi fiyatları, ilk defa hormon testi yaptıracak kişiler tarafından merak ediliyor ve sorgulanıyor. Kadın hormon testi fiyatları hakkında net bir bilgi vermek mümkün değil. Söz konusu testler, devlet kurumlarının hastanelerinde yapılıyorsa sigortalı hastalar için ücretsiz destek ile sağlanıyor. Ancak özel hastanelerde hormon testi yapılıyorsa fiyatlar testlerin içeriklerine ve sayısına göre farklılık gösterir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir