Kaçak Akım Rölesi Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kaçak Akım Rölesi Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
22.12.2022 21:28
Akım rölesi, sigortalarda bulunan ve kaçak akımı algılayıp açma işlemi yaparak hem insanları hem de tesisatı korumaktadır. Kaçak akım rölesi bozuk olduğu nasıl anlaşılır, çarpılmayı engeller mi, topraklama olmadan çalışır mı? Buzdolabı, bulaşık makinesi neden kaçak akım rölesini artırıyor? Kaçak akım rölesinin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız? Kaçak akım çeşitleri nelerdir? Akım rölesi hakkında merak edilen soruları sizler için derledik.

Kaçak akım rölesi, genellikle evlerimizde bulunan sigortalarda yer alan ve atan alettir. Kaçak akım rölesinin üzerinde bir test butonu yer almaktadır. Bu test butonu sayesinde kaçak akım rölenizi kontrol edebilirsiniz. Test butonunda bir tuş bulunmaktadır. Bu tuşa bastığınızda mandalın aşağı düşmesi ve elektrik hattındaki enerjinin kesilmesi gerekmektedir. Eğer test butonuna bastığınızda mandal aşağı inmiyorsa kaçak akım röleniz bozulmuş demektir. Uzmanlar bu kontrolün ayda bir yapılmasını önermektedir.

Buzdolabı Neden Kaçak Akım Rölesini Attırıyor?

Buzdolabı, her evde bulunan bir beyaz eşyadır. Bazı insanlar, evlerindeki buzdolabının kaçak akım rölesini attırma problemi yaşamaktadır. Bu sorunun sebebi buzdolabın kompresöründe mekanik bir sıkışma olmasından kaynaklıdır. Buzdolabının kompresöründe çeşitli sebeplerden ötürü mekanik sıkışmalar meydana gelebilmektedir. Bu sebepten ötürü anlık olarak yüksek seviyeye çıkan akım çekişi yüzünden kaçak akım rölesi atmaktadır.

Bulaşık Makinesi Neden Kaçak Akım Rölesini Attırıyor?

Bulaşık makineleri, son yıllarda kullanılmaya başlanan bir beyaz eşyadır. Bulaşık makinelerinde bazı elektriksel arızalar yaşanabilmektedir. Bulaşık makinelerinin elektriksel bağlantılarında oluşan sorunlar sonucunda makinenin çektiği akım artabilmektedir. Bundan dolayı kaçak akım rölesi atar.

Kaçak Akım Çeşitleri Nelerdir?

Kaçak akım röleleri, sigortalarda bulunan ve kaçak akım anında elektrik bağlantısını kesen aletlerdir. Kaçak akım röleleri hayati bir değere sahiptir. Kaçak akım rölelerinin çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler şunlardır;

Aşırı yük kaçak akım röleleri

Toprak kaçak akım röleleri

Kaçak akım röleleri

Ayrıca kaçak akım röleleri de kendi aralarında sinüzoidal dalga formlarına göre ayrılmaktadırlar;

·        AC tipi röleler

·        A tipi röleler

·        B tipi röleler

·        F tipi röleler

·        K tipi röleler

Kaçak Akım Rölesinin Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarız?

Kaçak akım rölesi, sigortalarda bulunan ve tesisatta bir kaçak akım tespit ettiğinde atarak elektrik akımını kesen alettir. Kaçak akım rölesinin her sigortada bulunması gerekir çünkü hem tesisatı hem de insan hayatını korumakta büyük bir önemi vardır. Kaçak akım rölesinin üzerinde bir test butonu bulunmaktadır. Bu butona bastığınızda mandal atıyorsa kaçak akım röleniz çalışıyor demektir.

Kaçak Akım Rölesi Çarpılmayı Engeller Mi?

Kaçak akım röleleri her tesisatta bulunması gereken ve hayati önem taşıyan aletlerdir. Kaçak akım röleleri elektrik hattında bir kaçak akım olduğu anda elektrik akışını durdurmaktadır. Bundan dolayı kaçak akım rölesi çarpılmayı engellemektedir.

Kaçak Akım Rölesi Topraklama Olmadan Çalışır Mı?

Elektrik hattının bir kaçak tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülmesine topraklama denmektedir. Topraklama oldukça önemlidir ve hayati önem taşımaktadır. Kaçak akım rölesi topraklama olmadan çalışmaktadır ancak oldukça tehlikelidir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir