Kaç Yaşına Kadar Pasaport Gerekmez?

Kaç Yaşına Kadar Pasaport Gerekmez?
23.01.2023 00:48
Yabancı ülkelere giriş-çıkış sağlarken, kimlik incelemesi sırasında geçerli olan belgeler hakkında merak ettiklerinize birlikte bakalım. Pasaport kaç yaşına kadar gerekmez, öğrenci yaş sınırı kaçtır, parmak izi gerekli mi, öğrenciye ücretsiz mi? Pasaport fotoğrafı sakallı olur mu, fotoğraf kaç ay geçerli, son 6 ay olmazsa ne olur? Detaylarda buluşalım.

Sadece kimliğimi ile girebileceğimiz ülkeler sınırlıdır. Bu ülkeler için herhangi bir pasaporta ihtiyaç yoktur. Fakat pasaport kimlik yerine de geçen, yurt dışı seyahatlerinde gerekli olan bir belgedir. İster yetişkin ya da küçük bir bebek olsun yurt dışı seyahatleri için pasaport çıkartmak mecburidir.

Pasaport İçin Parmak İzi Gerekli Mi?

Pasaport başvurusu sırasında sizden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde ibraz etmek zorundasınız. Aksi halde başvurunuz onaylanmayacak ve pasaport işlemleriniz başlamayacaktır. Aldığınız randevuya sadık kalmalı ve saatinden en az 10 dakika önce nüfus müdürlüklerinde olmanız gibi bazı dikkat etmeniz gereken şartlar da bulunmaktadır. Ayrıca işlemler sırasında sizden parmak izi de alınacaktır.

Öğrenciye Pasaport Ücretsiz Mi?

18 yaşını doldurmadan önce pasaport için başvuru yapacak öğrencinin yanında mutlaka her iki ebeveyniyle birlikte ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir.  Her Türk vatandaşı pasaport için defter bedeli ödemekle yükümlüdür. Ancak 25 yaşını aşmamış tüm öğrenciler için harç muafiyeti bulunmaktadır. Bu sadece harç ücretini ödememe anlamı taşır. Pasaportlar tamamen ücretsiz değildir.

Öğrenci Pasaportu Yaş Sınırı Kaçtır?

Her Türk vatandaşı pasaport başvurusu talebi için defter bedeli ödemek zorundadır. Ancak 25 yaşını doldurmamış öğrenciler öğrenci pasaportuna başvuru yapabilir. Öğrenci pasaportu için harç bedeli ödemezsiniz. Ancak yine de defter bedeli ödemek zorundasınız.

Pasaport Fotoğrafı Sakallı Olur Mu?

Pasaport için kullanılan fotoğraflara biyometrik fotoğraf denilmektedir. Biyometrik fotoğraflar diğer vesikalık fotoğraflarından ölçü, açı, duruş ve diğer hususlar bakımından ayrılırlar. Beyaz bir arka fonda, gülmeden ve mimik yapmadan, 5x6 cm boyutlarında olmalıdır. Kişilerin yüz biyometrisi baz alındığı için favori, bıyık ya da sakal bulunmasının bir sakıncası yoktur.

Pasaport Fotoğrafı Kaç Ay Geçerlidir?

Biyometrik fotoğraf çekilirken arka plan düz ve sade bir formda olmalı ve kesinlikle renkli ya da gölgeli bir fon olmamalıdır. Ayrıca fotoğrafların kesinlikle istenilen ölçüde olması şarttır. Aksi halde başvurunuz kabul edilmez. Bunun dışında fotoğrafın gerçeği ibraz etmesi için belli bir süre geçerliliği bulunmaktadır. Fotoğrafın en fazla son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Pasaport Fotoğrafı Son 6 Ay Olmazsa Ne Olur?

Kimliğinizi ibraz etmek ve kendinizi kanıtlayabilmeniz için resmi belge ve pasaportların üzerinde son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğrafınızın yer alması şarttır. Fotoğrafın son halinizi yansıtıyor olma amacı bulunmaktadır.  Ayrıca fotoğrafınızın uygun ölçü ve arka fon olması da şarttır. Eğer zamanı geçmiş bir biyometrik fotoğraf ile başvuru yaparsanız başvurunuz onaylanmayacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir