Kabakulak Nasıl Bulaşır?

Kabakulak Nasıl Bulaşır?
03.11.2022 21:30
Kabakulak, genelde virüslerin neden olduğu yüksek derece bulaşıcı kabul edilen bir çocukluk çağı hastalığıdır. Kabakulak nasıl bulaşır, cinsel yolla bulaşır mı? Kabakulak çıkmazsa ne olur, evde tedavisi nasıl olur? Tüm bu sorulara yanıt verdik.

Kabakulak; virüslerin neden olmuş olduğu yüksek derecede bulaşıcı kabul edilen bir çocukluk çağı hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Hastalık öncelikle, parotis bezleri olarak adlandırılan büyük tükürük bezlerinde şişliğe ve iltihaba neden olmaktadır. Parotis bezlerinde meydana gelen şişlik ağrı, hassasiyet ve yutma güçlüğü gibi şikâyetler gözlenmektedir.

Parotis dışında yüzde iki çift tükürük bezi daha bulunmaktadır. Bu bezlerin kabakulak hastalığından etkilenme sıklığı çok daha düşüktür. Kabakulak geçiren bireyler ikinci kez aynı hastalığa yakalanmazlar. Çünkü vücudun virüs ile bir kez karşılaşması kişiye tekrar virüs bulaşmasına karşı korur. Kabakulak genelde soğuk algınlığı, grip ile benzer bir şekilde tükürük, burun salgıları ve yakın kişisel temas yoluyla bulaşır. Ayrıca hastalık bulaşmış kişinin öksürmesi sonucunda havaya karışan kabakulak virüsünün nefes yoluyla vücuda girmesiyle de bulaşır.

Kabakulak Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Kabakulak genellikle bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Yaygınlaşarak salgın haline dahi dönüşebilen kabakulak için merak edilen sorular da bir hayli yaygınlaşmıştır. Kabakulak hastalığının cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığı daha önce hastalığı atlatmamış kişiler tarafından merak konusu olmuştur. Kabakulak cinsel yolla dolaylı olarak bulaşabilir. Kabakulak, cinsel ilişki esasında solunum ve tükürük alışverişi yoluyla bulaşabilir. Bu bakımdan her ne kadar dolaylı yoldan da olsa kabakulak cinsel yolla bulaşır diyebiliyoruz.

Kabakulak Çıkmazsa Ne Olur?

Kabakulak genellikle 1 – 2 hafta içerisinde iyileşebilen bir hastalık durumu olarak ortaya çıkıyor. Kabakulak kapmış kişiler hastalığı genelde 5 gün içerisinde etrafa bulaştırmaya devam ederler. 5 günün sonunda bulaştırıcı etkiler de azalmaya başlar. Kabakulak genelde hafif semptomlar ile atlatılır. Ancak bazı durumlarda ciddi komplikasyonlar da gözlenebilir. En yaygın görülen ciddi tablo ergenlik döneminde olan erkeklerde gözlenen testis iltihabıdır. Ergenlik dönemi ve sonrasında kabakulak geçiren bireyler için her 5 erkekten birinde testis iltihabı gelişebilir. Testis iltihabı geçirmiş kişilerde ise kısırlık gibi sorunlar baş gösterebilir. Kabakulak çıkaran kişilerde hastalığın bir daha görülme olasılığı yoktur. Kabakulak çıkmazsa, hastalığın vücuda girme ihtimali her daim vardır.

Kabakulak Evde Tedavisi Nedir?

Kabakulak geçiren kişiler genelde bu hastalığı evde yatarak atlatırlar. Kabakulak; yorgunluk, halsizlik, genel vücut ağrıları, baş ağrısı, iştah kaybı, mide bulantısı, hafif ateş gibi belirtiler ile kendisini gösterir. Yoğun belirtiler ise; çiğneme güçlüğü, çiğneme esnasında ağrı, eklem bölgelerinde ağrı, ağız kuruluğu, hafif derecede karın ağrısı, şişkinliğin bulunduğu bölgede ağrı şeklinde de kendini gösterebilir. Kabakulak evde tedavi yöntemleri hastalığı geçirenler tarafından araştırma konusu olmuştur. Kabakulak evde tedavisi;

·        Bol yatak istirahati hastanın izolasyonu ve bağışıklığını güçlendirmek açısından son derece önemlidir. 

·        Şişmiş ve hassaslaşmış bezleri rahatlatmak için buz uygulaması yapılabilir.

·        Bol miktarda sıvı alımı yapılmalıdır.

·        Ilık su çözeltisi ile gargara yapılabilir.

·        Çorba ve yoğurt gibi çiğnenmesi kolay ürünler tüketilmelidir.

·        Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir